Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stačí vykoupit 375 pozemků. A stavba obchvatu Lišova může začít

  15:47aktualizováno  15:47
Na 9,5 kilometru dlouhý obchvat Lišova a Štěpánovic na Českobudějovicku by mohla první auta vyjet už do šesti let. Zatím se však ještě ani nezačaly vykupovat pozemky. Se situací se přímo na místo přijeli seznámit poslanci i senátor Jiří Šesták, aby nabídli pomoc.

Přejít hlavní silnici v Lišově, to je ve všedních dnech nadlidský úkol. Komunikace je totiž hlavním tahem z Českých Budějovic na Třeboň. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Přejít v Lišově s kočárkem silnici? Pro Michaelu Andrlíkovou je to horor. "Jediná šance, jak se dostat k přechodu, je asi pětiminutová chůze při hlavní silnici. Vadí mi hluk a prach. Moc se těším, že bychom po obchvatu snad už mohli jezdit do pěti let," říká maminka desetiměsíčního syna, která se přistěhovala na okraj města do novostavby teprve nedávno.

Starosta Lišova však její nadšení mírní. "Takový optimista nejsem, reálně to vidím nejpozději na rok 2021," říká Jiří Švec.

Upozorňuje, že stavební úřad teď zpracovává několik připomínek občanů. Pokud vše půjde podle plánu, do dvou let by se mohly začít vykupovat pozemky, po kterých plánovaný 9,5 kilometru dlouhý úsek nové silnice povede. Je jich 375.

Přesto byl rád, že se v pondělí přijelo na jednání se současnou situací seznámit osobně pět jihočeských poslanců, krajský radní pro dopravu Antonín Krák a senátor Jiří Šesták. Ten je zároveň předsedou Sdružení pro obchvat města Lišova a obce Štěpánovice. V pondělí slíbil, že se pokusí pro urychlení stavby, o níž se mluví už 30 let, udělat maximum.

"V praxi to znamená, že se chci setkat s ministrem dopravy, nabídnu pomoc při přípravě zákona o liniových stavbách a jeho prosazování v Senátu. A jako Sdružení budeme vytvářet neustále společný tlak starostů i nás vůči státu, aby se s přípravou této prioritní stavby neotálelo," dodal. Sdružení už zřídilo webovou stránku i facebookový profil. Tam zájemci najdou mimo jiné i vizualizaci stavby či přehled o dopravních nehodách, které se v daném úseku staly.

Podnikatelé mají obavy

Lišovem projede denně přes 13 tisíc aut. V nich sedí řada lidí, kteří nakoupí u místních obchodníků nebo si zajdou na oběd do restaurace. František Strnad, který má ve městě velkou prodejnu koberců a podlahových krytin, s úbytkem zákazníků po otevření obchvatu sice počítá, ale jeho dopady posoudí, až nastanou.

"Nevylučuji, že se pak přesuneme někam k frekventované silnici. Zatím ale vítám, že se o stavbě mluví už v časovém horizontu," míní.

Naopak Tomáš Jelínek, majitel restaurace Obec v centru Lišova, dobře ví, že velkou část jeho zákazníků zvláště v létě tvoří právě řidiči projíždějících aut. "Je mi jasné, že budu pak muset propustit tak tři lidi a úbytek personálu nahradit sám. Teď se víc věnuju papírování a zásobování, tak se zase vrátím na plac a do kuchyně," konstatuje.

S podobným problémem se museli potýkat i ve Stráži nad Nežárkou, kde byl obchvat otevřený v roce 2007. Jak ale říká tamní starostka Věra Tomšová, díky klidnějšímu provozu se do města vrátili cyklisté. A i když jedna ze tří restaurací na náměstí zavřela, objevila se tu další nová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Přestavba knihovny v Budějovicích začne příští rok. Bude bez nové křižovatky

Vítězný návrh ateliéru Kuba & Pilař architekti s.r.o. na přístavbu Jihočeské...

Změněný územní plán kolem Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích má chyby. Jihočeský kraj ho chce zrušit....

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s odstavenými osobními vozy

V Českých Budějovicích se srazila lokomotiva s vagóny. (21. 9. 2018)

V Českých Budějovicích se v pátek večer v 21:35 srazila posunovaná lokomotiva s odstavenými osobními vozy, v nich...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Najdete na iDNES.cz