Školní jídelna ve Velkém Beranově vaří ne zrovna obvyklé pokrmy. Ale sklízí...

Školní jídelna ve Velkém Beranově vaří ne zrovna obvyklé pokrmy. Ale sklízí úspěchy v kuchařských soutěžích. A hlavně, jídla jsou chutná, že se vracejí jen samé prázdné talíře. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Dřív škola dietu pro 11 žáků vařila sama, teď radnici stojí 180 tisíc

  • 46
Dietní obědy pro jedenáct školáků stojí krumlovskou radnici po nové ministerské vyhlášce přes 180 tisíc korun ročně. Radní se s tím nechtějí smířit a hledají variantu, jak to zvládnout levněji. Obrátili se o pomoc i na ministryni školství Kateřinu Valachovou.

Kvůli novele vyhlášky o školním stravování svěřila krumlovská radnice vaření dietních obědů pro žáky městských škol nemocnici, protože školní vývařovny nejsou schopny splnit přísné podmínky vyhlášky. Účet je však pro město příliš vysoký.

„Od září do prosince jsme za zajištění obědů z nemocnice, tedy vaření a dopravu do škol pro jedenáct dětí s dietou, zaplatili 64 tisíc korun, za celý rok pak 180 282 korun,“ uvedla mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová.

Krumlovští radní proto odsouhlasili dopis ministryni školství. Žádají ji o přehodnocení novely vyhlášky o školním stravování.

„Dietní obědy u nás léta vařily vyškolené kuchařky školních jídelen. Při přípravě obědů na míru alergickým dětem nebo školákům s jaterní či diabetickou dietou se řídily pokyny rodičů. Jenže podle nových předpisů jsme v tom nebyli schopni pokračovat. Na chvíli jsme museli dietní obědy přestat vařit a pak nám je začala připravovat nemocnice,“ řekl starosta Dalibor Carda.

Ve čtyřech městských krumlovských školách je 1 479 strávníků

Pravidla novely vyhlášky o školním stravování například při vaření pro žáky s dietním omezením ukládají vývařovnám, aby suroviny pro taková jídla skladovaly ve zvláštních prostorách. A nově musí výběr potravin, receptur, sestavení jídelníčku a způsob přípravy jídel vydávaných v rámci dietního stravování provádět nutriční terapeut.

„Dietní obědy dřív město nestály ani korunu navíc. Pokrmy připravovaly kuchařky v rámci běžného provozu, a přestože to byla speciální jídla, v množství několika stovek obědů zvládly bez problémů navařit i tři čtyři talíře pro děti s bezlepkovou dietou nebo třeba přesně naváženým množstvím jídla pro dítě s cukrovkou,“ popsal Carda.

Pro srovnání: ve čtyřech městských krumlovských školách je celkem 1 479 strávníků, pro 11 z nich chtějí rodiče zajistit dietní obědy.

„Spočítali jsme, že jenom přebudování prostor ve školním stravování by město stálo čtyři miliony korun, aby to mohlo fungovat. A k tomu bychom museli ve školách zaplatit dietní sestry. Výsledek novely vyhlášky o školním stravování je takový, že většina škol přestala dietní obědy vařit a o jídlo těmto dětem se musí kompletně starat rodiče,“ sdělil místostarosta Josef Hermann.

Krumlovská radnice však nechce děti s dietou od školních obědů odříznout. Ale na druhé straně za to nechce platit neúnosně vysokou cenu.

„My je nemůžeme vydělit, protože to není fér. Bezlepků bylo minimum a přibývají, alergici taky. Zkusíme tento problém otevřít i na Svazu měst a obcí,“ plánuje Carda.