Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Stovky žáků si nemohou dovolit obědy v jídelně, platí jim je sdružení

  • 5
Pomoci dětem z rodin ve finanční nouzi se po celé republice snaží obecně prospěšná společnost Women For Women. Díky ní bude v jižních Čechách v letošním školním roce na obědy chodit 259 žáků ze 42 základních škol, které by jinak školní stravu neochutnali.

„Jedná se o děti z rodin, jejichž situace je dlouhodobá a nemají vidinu na její zlepšení a pro které mohou být obědy ve školní jídelně dokonce jediným pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče tuto situaci snaží řešit,“ vysvětluje Jana Skopová, manažerka charitativních projektů Women For Women.

Organizace má nastavená kritéria, na základě kterých rozhoduje, zda školákům může pomoci. Mezi ty patří fakt, že se rodiče o děti starají a komunikují se školou. Současně jsou patrné i jiné problémy. Třeba to, že děti do školy nenosí ani svačinu, nebo velmi skromnou a jednotvárnou, nemohou se se svými spolužáky účastnit výletů, výstav, divadel a podobně.

Placení obědů přes společnost Women For Women zprostředkovávají rodinám školy.

„Naším hlavním partnerem je základní škola, potažmo ředitel a učitelé. Je to pro nás největší jistota toho, že děti opravdu obědvají, a jsme moc rádi za zpětnou vazbu. Pedagogové identifikují potřebné děti, protože právě oni znají situaci dítěte, eventuálně rodiny. I v případě, že se na nás obrátí rodiče, lidé z okolí nebo sociální pracovníci, nasměrujeme je vždy na školu,“ podotýká Skopová.

V Milevsku podporují dvanáct dětí

Peníze pak míří rovnou do školy na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem a pomoc nemohla být zneužita. Zkušenosti s projektem má například 2. Základní škola v Milevsku na Písecku, kde teď nadace podporuje dvanáct dětí.

„První podněty o tom, kdo nechodí na obědy a podobně, mám od třídních učitelek. Další otázky řeším se sociálním odborem. Svolení k celkovému zjištění situace musí dát také rodiče. Potom věc putuje ke schválení nadaci,“ popisuje proces ředitel školy Michal Divíšek.

Projekt podporuje i Jihočeský kraj. Poskytl společnosti už dvakrát finanční dar ve výši padesát tisíc korun.

Přispívají i soukromé firmy

Trochu jinou cestou, ale za stejným cílem míří aktivita budějovického spolku Dialog CB. Pomocí finanční sbírky, která běží už téměř rok, pomáhá penězi na školní obědy pětadvaceti dětem z Českých Budějovic.

„Zájem by byl větší, rádi bychom pomáhali minimálně třiceti. Bohužel, v současné době nemáme tolik finančních prostředků. Peníze na obědovou sbírku ale sháníme poměrně složitě. Jsme docela překvapeni, že na tuto problematiku veřejnost moc neslyší,“ podotýká předsedkyně spolku Dana Kalistová.

„Nicméně, něco se už sehnat podařilo. Přispívají soukromé firmy i lidé. Máme také dvě kasičky. Zároveň se pokoušíme oslovit i některé českobudějovické firmy. Průměrně stojí měsíční obědy pro jedno dítě pět set korun a my už potřebujeme měsíčně skoro 13 tisíc na jejich úhradu,“ dodává Kalistová.

Hlavním partnerem je odbor sociálních věcí. „Především oddělení sociálně-právní ochrany dětí vytipovává z rodin, které má v péči, ty nejpotřebnější. Pracovnice mají o celkové situaci v rodině největší přehled a dokáží tak nejlépe vyhodnotit, kde placení obědů bude skutečným přínosem a které děti na obědy budou chodit,“ popisuje budějovická radní Lucie Kozlová.

Sociální pracovnice pak s rodiči uzavřou souhlas o placení obědů, který následně doručí Dialogu CB a zároveň informují školní jídelnu o tom, že placení obědů přebírá spolek.

„Další kontakt je už na nás. S jídelnou se spojíme a domluvíme se na způsobu úhrady. Nejčastěji je to fakturou nebo složenkou. Obědy platíme měsíčně za skutečně projedené,“ říká Kalistová.

Spolek dotuje obědy ve školní jídelně maximálně půl roku. Pak odbor sociálních věcí situaci znovu hodnotí a když je třeba, může se v placení pokračovat. V případě, že je rodina v péči oddělení sociálněprávní ochrany dětí, mohou o finanční příspěvek zažádat i sami rodiče. Obědy se platí dětem do základních i do mateřských škol. Jsou to třeba školní jídelny U Tří lvů, jídelna ZŠ Máj, ZŠ Nerudova a další. A zájem projevují někdy i samotné školy.

„V současně době u nás nic takového nefunguje, ale v týdnu se touto možností budeme zabývat, a pokud to bude jen trochu možné, půjdeme tomu naproti. Určitě se najdou děti, které tuto pomoc potřebují. Je třeba je ale pořádně vytipovat. Někdy se může jednat jen o nedbalost rodičů, kteří nedají dítěti svačinu nebo nezaplatí oběd, byť by na to peníze měli,“ naznačuje například ředitel budějovické Základní školy Nerudova Zbyněk Trmal.