Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová šance pro legendární Slavii. S opravou by mohli pomoci podnikatelé

  15:56aktualizováno  15:56
Českobudějovická radnice navrhuje skromnější modernizaci Kulturního domu Slavie místo obří dostavby. K městu by se mohl přidat soukromý investor. O záchranu má zájem například Jan Nedvěd z Mane.

Název budovy na břehu Malše v Českých Budějovicích se několikrát měnil. Z Německého domu se stal Stalinův, ale také armády nebo osvěty. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Může to být opravdové kulturní centrum Budějovic. Zatím je však spíše opomíjenou budovou, která je pro radnici vždy až další v řadě. Přesto by se KD Slavie mohla dočkat rekonstrukce. Zástupci města se na nedávném jednání shodli na opravě a na radnici teď připravují seznam, co všechno by se mělo udělat.

Dříve plánovaná velkolepá obnova budovy a jejího okolí za stovky milionů korun to však nebude.

„Koalice se dohodla na prosté opravě nejnutnějšího. Znamená to instalaci výtahu pro bezbariérový vstup, opravy vzduchotechniky, inženýrských sítí, případně zásahu do jeviště, které je v hlavním sále. Nebudeme měnit vzhled Slavie,“ vyjmenoval náměstek primátora Jaromír Talíř.

Odbor územního plánu už podle něj dostal za úkol navrhnout, co všechno by mělo být součástí oprav. „Až budeme znát předběžný odhad rozpočtu, začneme hledat peníze,“ dodal Talíř. Přesnější být nechtěl, ale mohlo by se jednat o několik desítek milionů korun.

Rekonstrukci by nemuselo nutně financovat jen město, mohl by se přidat soukromý investor. Pak by to bylo něco jako PPP projekt, kdy firma, nebo firmy vloží vlastní peníze do opravy, kterou také provedou, a pak mohou tuto budovu na určitou dobu provozovat. Městu neplatí nájem, místo toho se odpočítávají investované prostředky.

Zatím vždy zůstalo jen u plánů

Talíř zmínil podnikatele Jana Nedvěda, předsedu představenstva holdingu Mane.

„Je to jen jedna z možností. Teprve připravuji materiál na jednání rady, kde rozhodneme o dalším postupu,“ dodal Talíř. I proto, že dosavadní jednání nebyla oficiální, zůstal Jan Nedvěd v reakci zdrženlivý.

„Slavie je moje srdeční záležitost. Máme tam klub (River Club, dříve Highway 61, pozn. red.), chodil jsem tam do tanečních. Pokud se město rozhodne, že chce se Slavií něco dělat, tak jsem připravený. Není ale na místě, abych teď sám mluvil o nějakých plánech,“ sdělil Nedvěd a dodal, že stav Slavie je špatný a chtěl by této novorenesanční budově pomoci.

O zásahu se v uplynulých letech mluvilo mnohokrát, ale prozatím zůstalo jen u slov. Opravy se budova dočkala až v roce 2013, když už to bylo nevyhnutelné. V krovu řádila dřevomorka, do střechy zatékalo a opadávaly kusy římsy. Tak daleko to nechalo město zajít.

Na diskusi o velké rekonstrukci se dostalo naposledy skoro před dvěma lety. „Běží zadání přípravy pro výběr projektanta. Současná rada doporučuje svým nástupcům, aby projekt multifunkčního kulturního domu dokončili,“ řekla tehdejší náměstkyně primátora Ivana Popelová. Z přestavby však sešlo.

„Slavie je i přes dva kluby stále poměrně nevyužitá a vyžaduje konečně razantní rozhodnutí. Bohužel je vždy před nějakými volbami a pak se na něj nedostane,“ upozornil Jiří Grauer, produkční Jihočeského divadla, který se v minulosti podílel na oživování Slavie. Zmínil, že v Budějovicích a blízkém okolí je třeba desítka alternativních a loutkových divadel, která by mohla Slavii velmi často využívat, pokud by tam bylo adekvátní zázemí.

„Hlavním problémem doposud bylo, že město v minulosti začalo s nějakým konceptem pracovat, dostalo dokonce i různé návrhy a možnosti přestavby, ale nakonec se nic nestalo,“ dodal Grauer.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!

Najdete na iDNES.cz