Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová šance pro legendární Slavii. S opravou by mohli pomoci podnikatelé

  15:56aktualizováno  15:56
Českobudějovická radnice navrhuje skromnější modernizaci Kulturního domu Slavie místo obří dostavby. K městu by se mohl přidat soukromý investor. O záchranu má zájem například Jan Nedvěd z Mane.

Název budovy na břehu Malše v Českých Budějovicích se několikrát měnil. Z Německého domu se stal Stalinův, ale také armády nebo osvěty. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Může to být opravdové kulturní centrum Budějovic. Zatím je však spíše opomíjenou budovou, která je pro radnici vždy až další v řadě. Přesto by se KD Slavie mohla dočkat rekonstrukce. Zástupci města se na nedávném jednání shodli na opravě a na radnici teď připravují seznam, co všechno by se mělo udělat.

Dříve plánovaná velkolepá obnova budovy a jejího okolí za stovky milionů korun to však nebude.

„Koalice se dohodla na prosté opravě nejnutnějšího. Znamená to instalaci výtahu pro bezbariérový vstup, opravy vzduchotechniky, inženýrských sítí, případně zásahu do jeviště, které je v hlavním sále. Nebudeme měnit vzhled Slavie,“ vyjmenoval náměstek primátora Jaromír Talíř.

Odbor územního plánu už podle něj dostal za úkol navrhnout, co všechno by mělo být součástí oprav. „Až budeme znát předběžný odhad rozpočtu, začneme hledat peníze,“ dodal Talíř. Přesnější být nechtěl, ale mohlo by se jednat o několik desítek milionů korun.

Rekonstrukci by nemuselo nutně financovat jen město, mohl by se přidat soukromý investor. Pak by to bylo něco jako PPP projekt, kdy firma, nebo firmy vloží vlastní peníze do opravy, kterou také provedou, a pak mohou tuto budovu na určitou dobu provozovat. Městu neplatí nájem, místo toho se odpočítávají investované prostředky.

Zatím vždy zůstalo jen u plánů

Talíř zmínil podnikatele Jana Nedvěda, předsedu představenstva holdingu Mane.

„Je to jen jedna z možností. Teprve připravuji materiál na jednání rady, kde rozhodneme o dalším postupu,“ dodal Talíř. I proto, že dosavadní jednání nebyla oficiální, zůstal Jan Nedvěd v reakci zdrženlivý.

„Slavie je moje srdeční záležitost. Máme tam klub (River Club, dříve Highway 61, pozn. red.), chodil jsem tam do tanečních. Pokud se město rozhodne, že chce se Slavií něco dělat, tak jsem připravený. Není ale na místě, abych teď sám mluvil o nějakých plánech,“ sdělil Nedvěd a dodal, že stav Slavie je špatný a chtěl by této novorenesanční budově pomoci.

O zásahu se v uplynulých letech mluvilo mnohokrát, ale prozatím zůstalo jen u slov. Opravy se budova dočkala až v roce 2013, když už to bylo nevyhnutelné. V krovu řádila dřevomorka, do střechy zatékalo a opadávaly kusy římsy. Tak daleko to nechalo město zajít.

Na diskusi o velké rekonstrukci se dostalo naposledy skoro před dvěma lety. „Běží zadání přípravy pro výběr projektanta. Současná rada doporučuje svým nástupcům, aby projekt multifunkčního kulturního domu dokončili,“ řekla tehdejší náměstkyně primátora Ivana Popelová. Z přestavby však sešlo.

„Slavie je i přes dva kluby stále poměrně nevyužitá a vyžaduje konečně razantní rozhodnutí. Bohužel je vždy před nějakými volbami a pak se na něj nedostane,“ upozornil Jiří Grauer, produkční Jihočeského divadla, který se v minulosti podílel na oživování Slavie. Zmínil, že v Budějovicích a blízkém okolí je třeba desítka alternativních a loutkových divadel, která by mohla Slavii velmi často využívat, pokud by tam bylo adekvátní zázemí.

„Hlavním problémem doposud bylo, že město v minulosti začalo s nějakým konceptem pracovat, dostalo dokonce i různé návrhy a možnosti přestavby, ale nakonec se nic nestalo,“ dodal Grauer.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Zápach a zavřeno. Veřejná WC jsou ostudou Českých Budějovic

Obyvatelé Českých Budějovic si stěžují na špínu na veřejných toaletách na...

Toalety na Sokolském ostrově v centru Českých Budějovic jsou kvůli špíně pro mnoho obyvatel nepoužitelné. V okolí...

Povodí Vltavy hledá řešení, aby vodáci projeli úsek pod nebezpečnou skálou

Z Barevné skály, která se tyčí u jezu na Vltavě poblíž Českého Krumlova, se...

Povodí Vltavy neuvažuje o zavření úseku řeky mezi Větřním a Novým Spolím v Krumlově kvůli havarijnímu stavu Barevné...

Najdete na iDNES.cz