Název budovy na břehu Malše v Českých Budějovicích se několikrát měnil. Z...

Název budovy na břehu Malše v Českých Budějovicích se několikrát měnil. Z Německého domu se stal Stalinův, ale také armády nebo osvěty. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nová šance pro legendární Slavii. S opravou by mohli pomoci podnikatelé

  • 1
Českobudějovická radnice navrhuje skromnější modernizaci Kulturního domu Slavie místo obří dostavby. K městu by se mohl přidat soukromý investor. O záchranu má zájem například Jan Nedvěd z Mane.

Může to být opravdové kulturní centrum Budějovic. Zatím je však spíše opomíjenou budovou, která je pro radnici vždy až další v řadě. Přesto by se KD Slavie mohla dočkat rekonstrukce. Zástupci města se na nedávném jednání shodli na opravě a na radnici teď připravují seznam, co všechno by se mělo udělat.

Dříve plánovaná velkolepá obnova budovy a jejího okolí za stovky milionů korun to však nebude.

„Koalice se dohodla na prosté opravě nejnutnějšího. Znamená to instalaci výtahu pro bezbariérový vstup, opravy vzduchotechniky, inženýrských sítí, případně zásahu do jeviště, které je v hlavním sále. Nebudeme měnit vzhled Slavie,“ vyjmenoval náměstek primátora Jaromír Talíř.

Odbor územního plánu už podle něj dostal za úkol navrhnout, co všechno by mělo být součástí oprav. „Až budeme znát předběžný odhad rozpočtu, začneme hledat peníze,“ dodal Talíř. Přesnější být nechtěl, ale mohlo by se jednat o několik desítek milionů korun.

Rekonstrukci by nemuselo nutně financovat jen město, mohl by se přidat soukromý investor. Pak by to bylo něco jako PPP projekt, kdy firma, nebo firmy vloží vlastní peníze do opravy, kterou také provedou, a pak mohou tuto budovu na určitou dobu provozovat. Městu neplatí nájem, místo toho se odpočítávají investované prostředky.

Zatím vždy zůstalo jen u plánů

Talíř zmínil podnikatele Jana Nedvěda, předsedu představenstva holdingu Mane.

„Je to jen jedna z možností. Teprve připravuji materiál na jednání rady, kde rozhodneme o dalším postupu,“ dodal Talíř. I proto, že dosavadní jednání nebyla oficiální, zůstal Jan Nedvěd v reakci zdrženlivý.

„Slavie je moje srdeční záležitost. Máme tam klub (River Club, dříve Highway 61, pozn. red.), chodil jsem tam do tanečních. Pokud se město rozhodne, že chce se Slavií něco dělat, tak jsem připravený. Není ale na místě, abych teď sám mluvil o nějakých plánech,“ sdělil Nedvěd a dodal, že stav Slavie je špatný a chtěl by této novorenesanční budově pomoci.

O zásahu se v uplynulých letech mluvilo mnohokrát, ale prozatím zůstalo jen u slov. Opravy se budova dočkala až v roce 2013, když už to bylo nevyhnutelné. V krovu řádila dřevomorka, do střechy zatékalo a opadávaly kusy římsy. Tak daleko to nechalo město zajít.

Na diskusi o velké rekonstrukci se dostalo naposledy skoro před dvěma lety. „Běží zadání přípravy pro výběr projektanta. Současná rada doporučuje svým nástupcům, aby projekt multifunkčního kulturního domu dokončili,“ řekla tehdejší náměstkyně primátora Ivana Popelová. Z přestavby však sešlo.

„Slavie je i přes dva kluby stále poměrně nevyužitá a vyžaduje konečně razantní rozhodnutí. Bohužel je vždy před nějakými volbami a pak se na něj nedostane,“ upozornil Jiří Grauer, produkční Jihočeského divadla, který se v minulosti podílel na oživování Slavie. Zmínil, že v Budějovicích a blízkém okolí je třeba desítka alternativních a loutkových divadel, která by mohla Slavii velmi často využívat, pokud by tam bylo adekvátní zázemí.

„Hlavním problémem doposud bylo, že město v minulosti začalo s nějakým konceptem pracovat, dostalo dokonce i různé návrhy a možnosti přestavby, ale nakonec se nic nestalo,“ dodal Grauer.