Staré technologie z lipenské vodní elektrárny míří do šrotu.

Staré technologie z lipenské vodní elektrárny míří do šrotu. | foto: Archiv ČEZ

Obří rotor zamířil k opravě. Modernizace Lipna začala

  • 0
Historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny Lipno I na největším umělém jezeře v České republice vyjde na 200 milionů korun. Po měsíci od zahájení obnovy se dostává do fáze, kdy jsou už k vidění skutečné technické unikáty.

Ostrá fáze roční modernizace a ekologizace provozu vodní elektrárny na Lipně začala v uplynulých dnech vytažením 230tunového rotoru generátoru k opravě. Těsně před vánočními svátky bude následovat transport dvou 50tunových částí statoru do šrotu.

"To nejlepší nás však stále teprve čeká. Harmonogram prací počítá s tím, že demontáže hlavních dílů skončí do konce roku. Závěrečná fáze přípravy instalace nového generátoru začne příští rok v srpnu," uvedl Zdeněk Saturka, ředitel Vodních elektráren ČEZ.

Rotor vytáhli odborníci z generátoru hydrocentrály minulý týden během výměny jedné ze šedesátimegawattových turbín, která je umístěna v hloubce 160 metrů pod povrchem země. Po vytažení uložili rotor o hmotnosti 230 tun v podzemní strojovně elektrárny, kde bude také opravený.

Do šrotu míří i stotunový stator

V předvánočním týdnu se na Lipně dají do pohybu další kolosy. Do šrotu se bude stěhovat také stator generátoru.

"Jeho dvě poloviny, každou o hmotnosti 50 tun, vyveze nákladní výtah a následně budou odvezeny k sešrotování. V příštím roce budeme při skládání nového statoru pracovat se zhruba 20tunovými jednotlivými díly," řekl vedoucí provozu elektráren Lipno I a II Bedřich Kučera.

Modernizace lipenské elektrárny zaměstná deset specialistů a skončit má začátkem prosince příštího roku. Generální oprava v její strojní části obnáší především kompletní výměnu turbíny a její regulace, přetěsnění všech potrubních systémů a také opravy vtokové části - zejména česlic a rychlozávěru i jeho vodicích kolejnic.

"Vodní elektrárny ČEZ včetně vltavské kaskády, jejíž součástí je i Lipno I, významně přispívají ke stabilizaci energetické soustavy. Jsou schopny dodávat elektřinu do sítě za 90 až 150 vteřin, a optimalizovat tak provoz tepelných elektráren," připomněl Saturka.

Elektrárna Lipno I dovede najet na plný výkon 120 megawatt do 150 vteřin a dálkové ovládání její produkce z centrálního dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích umožňuje ovlivňovat výkon české elektrizační soustavy. Kolísání odtoku vyrovnává malá průtočná vodní elektrárna Lipno II o výkonu 1,5 megawatt, která je vybudovaná pod Lipnem I u Vyššího Brodu.