Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel plánuje na Šumavě obří sportovní školu a komplex za stamiliony

  9:57aktualizováno  9:57
Špičková sportoviště, stovky studentů a škola, jaká nikde jinde není. A také moderní gymnázium s vyšší odbornou školou pro profesionální sportovce. Právě to plánuje soukromý investor vybudovat ve Vimperku a na Kvildě. Cena: 800 milionů korun.

Takto by se mohla proměnit Kvilda, pokud by se Petru Jiránkovi podařilo uskutečnit jeho plány. | foto: Petr Jiránek

Žádná taková v zemi ani v Evropě není. Střední a vyšší odborná škola s možností dalšího vysokoškolského studia pro sportovce. Teď by mohla vzniknout ve Vimperku a na šumavské Kvildě. S ambiciózním a obrovským projektem přichází do města byznysmen a ekonom Petr Jiránek z Plzeňska.

Fotogalerie

Plánuje, že od Jihočeského kraje převezme vimperské sportovní gymnázium, které se stane základem školy, vybuduje nové kampusy, sportovní haly, lehkoatletické a běžkařské stadiony, rychlobruslařskou halu či ovál, golfové hřiště nebo nové cyklistické trasy. To vše za 800 milionů korun.

Plány čtyřiatřicetiletého Jiránka jsou opravdu obrovské a hlavně bleskové. Už v září 2016 chce vítat v gymnáziu první studenty. Těch bude v každém ročníku 300, dohromady ve škole i se studenty vyšší odborné školy při plném provozu pak 2 100 mladých lidí. Studovat budou na nové škole jak Češi, tak i zahraniční studenti z celé Evropy i Středního východu.

Kromě již dnes vyučovaného běžeckého lyžování, horských kol a snowbordingu půjde o biatlonisty, alpské lyžaře, silniční cyklisty, rychlobruslaře nebo hokejisty. Devatenáct set z nich bude ubytovaných v bývalých kasárnách U Sloupu ve Vimperku, která chce Jiránek přebudovat na moderní kampus. Dalších 200 studentů pak na šumavské Kvildě, kde vznikne zcela nový běžkařský stadion podle nejpřísnějších norem s podzemními garážemi, podzemní sportovní halou, bazénem nebo wellness a fitness.

Středisko sportů pro 21. století

Jiránek už založil neziskovou společnost International Multi Sports Agency - zapsaný ústav (IMSA), která bude vše - od školy pro vzdělávání sportovců až po samotná sportoviště - provozovat.

"Chci vybudovat středisko sportů a vzdělávání pro 21. století. Studenti by se učili více interaktivně a od mládí by studovali, aby po ukončení profesionální kariéry měli další záložní plán. Nechci vyhlášené sportovní vimperské gymnázium rušit, ale naopak jej pozvednout a rozvíjet," vysvětluje Jiránek, který se živí jako konzultant v oblasti řízení a managementu firem a na vimperském gymnáziu studuje jeho syn.

Co má kde vyrůst a za kolik

Vimperk

Golf park - 25 mil. Kč

Vylepšení tras pro horská kola - 4,5 mil. Kč

Hala na rychlobruslení - 200 mil. Kč

Kampus v bývalých kasárnách - 120 mil. Kč

Kvilda

Víceúčelová lehkoatletická dráha (zimní stadion) - 7 mil. Kč

Podzemní parkoviště - 95 mil. Kč

Podzemní víceúčelová hala a wellness aréna - 87 mil. Kč.

Kampus v bývalém JZD - 50 mil. Kč

Velkolepé plány společnosti IMSA by rozhodně byly obrovským přínosem pro celé Vimpersko a Šumavu. Zastupitelé Kvildy i Vimperka projektu vyjádřili podporu, zároveň ale varovně zdvihají prst nad výší investice - 800 milionů korun.

Kde chce Jiránek peníze získat? "Existují čtyři možnosti. Najít soukromého investora, portfolio soukromých investorů, získat zahraniční kapitál nebo financování bankovním sektorem. Lze oslovit například investory v Německu, Rusku nebo například z Blízkého východu, kde je tento kapitál kapkou v moři," naznačil.

Projektu příliš nevěří ředitel vimperského gymnázia Jan Heřta. "Zatím mi projekt představen nebyl, ale vzhledem k výši uvažované investice mi to připadá jako z oblasti snů," řekl Heřta s tím, že ani nepředpokládá, že by se kraj školy ve Vimperku vzdal.

Podobně hovoří i bývalá dlouholetá ředitelka školy Eva Piherová. Ona však šanci, že by se kraj vzdal vimperského gymnázia a věnoval ho společnosti IMSA, úplně nezatracuje. "Vysokých škol je dnes spousta. Je to spíše snílkovský nápad, ale kraj školy slučuje, na jejich provoz chybí peníze a věřím, že by uvítal, kdyby si gymnázium chtěl někdo vzít," míní Piherová.

Vzdá se kraj sportovního gymnázia?

Zásadní otázka, hned poté, zda Jiránek sežene stovky milionů korun na své plány, je, zda se kraj vimperské školy opravdu vzdá. Ani to není úplně jednoznačné.

"Žijeme v době, kdy je možné jednat v podstatě o čemkoliv, ale rozhodnout musí rada kraje a zastupitelstvo. Já osobně o těchto plánech nic nevím, takže nejprve bych si musel vyslechnout představy onoho pána," řekl krajský radní pro školství Tomeš Vytiska z KSČM.

Naproti tomu náměstkyně hejtmana Ivana Stráská z ČSSD naznačila, že jí se záměr možného převedení školy na neziskovou organizaci příliš nezamlouvá. Ani ona ale zatím konkrétní plán neviděla. "Já bych něco takového neudělala. Neznáme podmínky projektu, ale nemyslím si, že bychom měli touto cestou jít. Pokud chce někdo podnikat ve školství, má začít od začátku," míní náměstkyně Stráská.

Přesně obráceně uvažují starostové a zastupitelé příhraničního Vimperka a šumavské Kvildy. Pro ně by investice byla obrovským rozvojem. "Sportoviště má mít celoroční využití, co více si můžeme přát? Přesně na toto roky poukazujeme, tedy že za špatného či deštivého počasí tady vyžití chybí. Věřím, že pokud budou investoři pracovat tak rychle, jak začali s přípravami, má projekt šanci, aby vyšel," řekl starosta Kvildy Václav Vostradovský.
Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Soud oslovil v kauze týrání štěněte znalce, má objasnit rozsah zranění

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

V případu týrání psa Marleyho z Prachatic si okresní soud vyžádal spolupráci soudního znalce. Ten má soudci pomoci...

Zelené autobusy pro turisty na Šumavě přicházejí o podporu obcí

Celkový pohled na obec Kvilda.

Některé šumavské obce přestanou letos poprvé přispívat na provoz Zelených autobusů. Podle starostů nemají moc velký...

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz