Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatel plánuje na Šumavě obří sportovní školu a komplex za stamiliony

  9:57aktualizováno  9:57
Špičková sportoviště, stovky studentů a škola, jaká nikde jinde není. A také moderní gymnázium s vyšší odbornou školou pro profesionální sportovce. Právě to plánuje soukromý investor vybudovat ve Vimperku a na Kvildě. Cena: 800 milionů korun.

Takto by se mohla proměnit Kvilda, pokud by se Petru Jiránkovi podařilo uskutečnit jeho plány. | foto: Petr Jiránek

Žádná taková v zemi ani v Evropě není. Střední a vyšší odborná škola s možností dalšího vysokoškolského studia pro sportovce. Teď by mohla vzniknout ve Vimperku a na šumavské Kvildě. S ambiciózním a obrovským projektem přichází do města byznysmen a ekonom Petr Jiránek z Plzeňska.

Fotogalerie

Plánuje, že od Jihočeského kraje převezme vimperské sportovní gymnázium, které se stane základem školy, vybuduje nové kampusy, sportovní haly, lehkoatletické a běžkařské stadiony, rychlobruslařskou halu či ovál, golfové hřiště nebo nové cyklistické trasy. To vše za 800 milionů korun.

Plány čtyřiatřicetiletého Jiránka jsou opravdu obrovské a hlavně bleskové. Už v září 2016 chce vítat v gymnáziu první studenty. Těch bude v každém ročníku 300, dohromady ve škole i se studenty vyšší odborné školy při plném provozu pak 2 100 mladých lidí. Studovat budou na nové škole jak Češi, tak i zahraniční studenti z celé Evropy i Středního východu.

Kromě již dnes vyučovaného běžeckého lyžování, horských kol a snowbordingu půjde o biatlonisty, alpské lyžaře, silniční cyklisty, rychlobruslaře nebo hokejisty. Devatenáct set z nich bude ubytovaných v bývalých kasárnách U Sloupu ve Vimperku, která chce Jiránek přebudovat na moderní kampus. Dalších 200 studentů pak na šumavské Kvildě, kde vznikne zcela nový běžkařský stadion podle nejpřísnějších norem s podzemními garážemi, podzemní sportovní halou, bazénem nebo wellness a fitness.

Středisko sportů pro 21. století

Jiránek už založil neziskovou společnost International Multi Sports Agency - zapsaný ústav (IMSA), která bude vše - od školy pro vzdělávání sportovců až po samotná sportoviště - provozovat.

"Chci vybudovat středisko sportů a vzdělávání pro 21. století. Studenti by se učili více interaktivně a od mládí by studovali, aby po ukončení profesionální kariéry měli další záložní plán. Nechci vyhlášené sportovní vimperské gymnázium rušit, ale naopak jej pozvednout a rozvíjet," vysvětluje Jiránek, který se živí jako konzultant v oblasti řízení a managementu firem a na vimperském gymnáziu studuje jeho syn.

Co má kde vyrůst a za kolik

Vimperk

Golf park - 25 mil. Kč

Vylepšení tras pro horská kola - 4,5 mil. Kč

Hala na rychlobruslení - 200 mil. Kč

Kampus v bývalých kasárnách - 120 mil. Kč

Kvilda

Víceúčelová lehkoatletická dráha (zimní stadion) - 7 mil. Kč

Podzemní parkoviště - 95 mil. Kč

Podzemní víceúčelová hala a wellness aréna - 87 mil. Kč.

Kampus v bývalém JZD - 50 mil. Kč

Velkolepé plány společnosti IMSA by rozhodně byly obrovským přínosem pro celé Vimpersko a Šumavu. Zastupitelé Kvildy i Vimperka projektu vyjádřili podporu, zároveň ale varovně zdvihají prst nad výší investice - 800 milionů korun.

Kde chce Jiránek peníze získat? "Existují čtyři možnosti. Najít soukromého investora, portfolio soukromých investorů, získat zahraniční kapitál nebo financování bankovním sektorem. Lze oslovit například investory v Německu, Rusku nebo například z Blízkého východu, kde je tento kapitál kapkou v moři," naznačil.

Projektu příliš nevěří ředitel vimperského gymnázia Jan Heřta. "Zatím mi projekt představen nebyl, ale vzhledem k výši uvažované investice mi to připadá jako z oblasti snů," řekl Heřta s tím, že ani nepředpokládá, že by se kraj školy ve Vimperku vzdal.

Podobně hovoří i bývalá dlouholetá ředitelka školy Eva Piherová. Ona však šanci, že by se kraj vzdal vimperského gymnázia a věnoval ho společnosti IMSA, úplně nezatracuje. "Vysokých škol je dnes spousta. Je to spíše snílkovský nápad, ale kraj školy slučuje, na jejich provoz chybí peníze a věřím, že by uvítal, kdyby si gymnázium chtěl někdo vzít," míní Piherová.

Vzdá se kraj sportovního gymnázia?

Zásadní otázka, hned poté, zda Jiránek sežene stovky milionů korun na své plány, je, zda se kraj vimperské školy opravdu vzdá. Ani to není úplně jednoznačné.

"Žijeme v době, kdy je možné jednat v podstatě o čemkoliv, ale rozhodnout musí rada kraje a zastupitelstvo. Já osobně o těchto plánech nic nevím, takže nejprve bych si musel vyslechnout představy onoho pána," řekl krajský radní pro školství Tomeš Vytiska z KSČM.

Naproti tomu náměstkyně hejtmana Ivana Stráská z ČSSD naznačila, že jí se záměr možného převedení školy na neziskovou organizaci příliš nezamlouvá. Ani ona ale zatím konkrétní plán neviděla. "Já bych něco takového neudělala. Neznáme podmínky projektu, ale nemyslím si, že bychom měli touto cestou jít. Pokud chce někdo podnikat ve školství, má začít od začátku," míní náměstkyně Stráská.

Přesně obráceně uvažují starostové a zastupitelé příhraničního Vimperka a šumavské Kvildy. Pro ně by investice byla obrovským rozvojem. "Sportoviště má mít celoroční využití, co více si můžeme přát? Přesně na toto roky poukazujeme, tedy že za špatného či deštivého počasí tady vyžití chybí. Věřím, že pokud budou investoři pracovat tak rychle, jak začali s přípravami, má projekt šanci, aby vyšel," řekl starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Další z rubriky

Folková série Večery S nabídne Jahelku i patnáctiletého písničkáře

Ivo Jahelka

Dávají šanci mladým talentům, ale přivážejí i známé tváře folku. Hudební série s názvem Večery S pokračuje podzimními...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz