Odborník na daktyloskopii Miloslav Stach si spolu s kolegy převzal ocenění za práci. Ilustrační snímek

Odborník na daktyloskopii Miloslav Stach si spolu s kolegy převzal ocenění za práci. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z rozmočeného palce dokázal odebrat tkáň a odhalit trojnásobného vraha

  • 20
V pokročilém stádiu rozkladu bylo tělo, které před časem našli potápěči na dně Římovské přehrady. Ve vodě leželo tři měsíce, přesto kriminalista Miloslav Stach dokázal z palce ruky odebrat kousek tkáně a s ní zbytek otisku. Díky tomu se podařilo zjistil, že šlo o trojnásobného vraha ze severních Čech.

Byla to tehdy zřejmě poslední možnost, jak se dopátrat totožnosti utopeného.

"Člověk má pak velkou radost, když se mu něco podobného povede. Tady to navíc byla opravdu jemná práce. Vzpomínám, jak jsem jen trochu přitlačil, abych získal rovnou plochu, a už hrozilo, že otisk nenávratně poškodím. Nakonec jsem si poradil a při porovnání v databázi zjistil, že je to vrah, který si svůj trest už odseděl. Případ si pak dále převzali kolegové," vypráví Stach o kauze z roku 2006.

Kriminalista Miloslav Stach dostal spolu s kolegy ocenění za práci.

V úterý měl on a dalších více než padesát kolegů velký den. Ve školicím středisku policie u Lišova dostali za svou práci pamětní medaili a diplom.

Miloslav Stach už 27. rokem slouží na odboru kriminalistické techniky a expertiz v Českých Budějovicích a pomáhá při odhalování nejtěžších zločinů.

Vyřešil i dvacet let starou vraždu

Je expertem na daktyloskopii, ale svou odbornost si rozšířil a specializuje se na zkoumání motorových vozidel. Tím se také obloukem vrátil ke svému snu, protože auta ho zajímají už od dětství.

Zavzpomínal i na další zajímavé kauzy. "Už je to asi sedm let. Dělali jsme tehdy na pracovišti generální úklid. Při něm jsem se dostal ke starým a odloženým případům z doby, kdy ještě neexistovala počítačová databáze. Vzal jsem si všechny stopy, jako odborníka mi jich bylo líto. Tím jsem se dostal i k vraždě muže staré asi dvacet let. Porovnal jsem stopy v počítačovém daktyloskopickém systému, našel shodu a případ okamžitě předal dál. Kolegové pak vraha dopadli," doplňuje Miloslav Stach.

Brzy pětapadesátiletý expert byl v roce 1993 u případu, kdy byla nalezena u Římovské přehrady těla dvou Vietnamců bez hlavy. I tehdy se díky otiskům podařilo zjistit totožnost jednoho ze zavražděných a dohledat pak i identitu druhého.

Za svou práci Stach dodnes vděčí Josefu Gráfovi, který v úterý dostal ocenění in memoriam. Do daktyloskopického oddělení ho přivedl právě on a zásadním způsobem prý otočil jeho život. Své zaměstnání má tak rád, že si dělá i osobní databázi s fotografiemi tak, aby nikdy neztratil důkazy.