Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Exprimátor Budějovic Juraj Thoma v politice dál padá, skončil v opozici

  • 0
Odchod z vedení města, na začátku týdne i do opozičních lavic v zastupitelstvu. Za pár dní pokračování soudu a velmi brzy zřejmě i konec v dozorčí radě teplárny. Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma prožívá těžké časy.

Je to nejvýraznější a nejznámější postava politické scény v krajském městě. A to už celé jedno desetiletí. V poslední době ovšem bývalý primátor a šéf hnutí Občané pro Budějovice (OPB) Juraj Thoma nemá zrovna úspěšné období.

Krok po kroku je nucen ustupovat z předních míst politické scény, což vyvrcholilo na začátku tohoto týdne. Jeho hnutí se po jednání zastupitelstva poprvé ocitlo v opozici. Brzy začnou jednotliví členové OPB opouštět i představenstva a dozorčí rady městských společností, Juraje Thomu nevyjímaje.

Politická vizitka Juraje Thomy (46 let)

člen ODS: 1993 - 2010
zakladatel a předseda hnutí Občané pro Budějovice: 2010 - dodnes
primátor: 2006 - 2010, 2010 - 2014
náměstek primátora: 2002 - 2006
zastupitel města: 1998 - dodnes
krajský zastupitel: 2000 - 2004

Dále byl dlouholetým předsedou dozorčí rady Teplárny České Budějovice či předsedou představenstva Dopravního podniku města ČB a Jihočeského letiště ČB.

Do konce roku ho nová koalice s jistotou vystrnadí z dozorčí rady Teplárny České Budějovice. Navíc se stále vleče soud ohledně jeho podpisu pod dodatkem smlouvy na dodávku a správu IT technologií na magistrátu z roku 2010 s firmou BitServis.

Thoma je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby. Soud by měl pokračovat příští týden, ale podle informací MF DNES bude už poněkolikáté odročen. Celá kauza přitom začala už před třemi roky. Ani v tomto případě si tak Thoma nemůže oddechnout.

Přitom ještě před rokem byl primátorem a relativně na výsluní. Jenže v komunálních volbách skončili OPB na třetím místě. To v souvislosti se zmíněnou obžalobou odstartovalo nucený odchod do ústraní. Nakonec se sice hnutí dostalo do vedení města, ovšem už bez svého lídra, který pouze vedl zastupitelský klub.

„Chci se především soustředit na očištění svého jména,“ reagoval tehdy Thoma a stále více se začal uzavírat před médii.

Přesto se měl stát podle koaličních dohod předsedou dozorčí rady teplárny. Do té se po průtazích skutečně dostal alespoň jako člen. Jenže právě spory kolem teplárny rozpoutaly krizi na radnici, které vyústily v červnový rozpad koalice. V dozorčím orgánu tak sice Thoma ještě několik týdnů zůstane, pak ho však s velkou jistotou nové vedení vymění stejně jako velkou část dalších členů.

„Personální výměny chystáme v následujících týdnech. Kolem teplárny to bude složitější, je nutné znovu svolat valnou hromadu. Výměnu tak očekávám pravděpodobně v listopadu,“ připustil primátor Jiří Svoboda (ANO).

Do konce roku má tak Thoma jistou jen pozici řadového zastupitele. Zůstává i prvním mužem svého hnutí, pro které jsou opoziční lavice úplnou novinkou. „Určitě se budeme muset sejít a stanovit si, jak postupovat dál,“ předeslal za Občany pro Budějovice Ivo Moravec. Právě on je nyní tím, kdo poskytuje prohlášení a komentáře k politickým tématům.

V Jihočeském muzeu už smlouvu nemá

Řeč se určitě dostane i na krajské volby, které jsou už za rok. Přichystá Juraj Thoma při této příležitosti politický comeback? Na tyto ani další otázky ve středu nereagoval.

Pokud by soud do té doby rozhodl o jeho nevině, s velkou pravděpodobností se o to pokusí. Sám totiž v minulosti zmínil, že ho právě kauza BitServis zastavila už při dvojích volbách, parlamentních a krajských.

V opačném případě by se mohl vrhnout zpět na archeologii, kterou má vystudovanou a věnoval se jí. Zaměstnaný byl v Jihočeském muzeu, kde už však podle ředitele Františka Štangla smlouvu nemá.

Ještě další věc se týká Juraje Thomy, a to středeční soud. Řešil loňskou srpnovou potyčku mezi ním a dvěma muži, kteří tehdejšího primátora podle obžaloby napadli v centru města. Dvojici uložil budějovický okresní soud půl roku vězení s šestnáctiměsíční podmínkou za výtržnictví (více čtěte zde).