Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odmalička vzhlížím k technice, říká nový rektor Jihočeské univerzity

  12:46aktualizováno  12:46
Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer je manažerem jedné z největších organizací v regionu. Univerzita má osm fakult, 14 tisíc studentů a dva tisíce zaměstnanců. Pod jeho vedením se víc otvírá světu.

Rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bývalý děkan přírodovědecké fakulty má dveře své pracovny otevřené stejně pro oficiální návštěvy i pro studenty. Je to vidět i na výzdobě rektorské kanceláře – má v ní velký obraz, jehož autorkou je studentka teologické fakulty.

"Obraz se jmenuje Dívka pro pana rektora. Původně byl součástí výstavy na náměstí a pak mi ho studenti přinesli. Bez kontaktů se studenty by moje práce neměla smysl, scházím se s nimi často a rád, a to včetně studentů z přírodovědy, které učím," říká Grubhoffer.

Jaké jméno má univerzita mezi konkurenčními školami?
Rektoři ostatních vysokých škol mají Jihočeskou univerzitu docela rádi. Patrně je to dáno zejména tím, že v jižních Čechách by každý chtěl žít a hodně lidí na ně má vzpomínky minimálně ze školních výletů. Pražáci z naší univerzitní branže tu mají prakticky všichni chalupu, takže nás tím pádem berou. Ale je to dáno i tím, že leccos je tu na slušné úrovni a v lecčems jsme velmi respektovaní nejen doma, ale i v zahraničí.

Máte na mysli přírodovědeckou fakultu?
Není to jen přírodovědecká fakulta. Máme tu tři fakulty, jejichž programy snesou nároky na označení výzkumné fakulty. Kromě přírodovědců také filozofická fakulta a fakulta rybářství a ochrany vod. Na těch dalších je to otázka některých programů či oborů.

Nejdelší tradici má největší pedagogická fakulta. Jak si vede?
Bezesporu má velmi kvalitní výchovy, hudební a výtvarnou. Ale také kvalitní jazyky. Pro spoustu studentů je zajímavé, že se mohou zapsat do oborů třeba na pomezí pedagogické a filozofické fakulty.

Osm fakult může jistě nabízet víc zajímavých kombinací studia.
Mezioborová témata a studia jsou to jedinečné, proč je dobré sem chodit. Většina fakult nabízí dvouoborová atraktivní studia jako třeba biologie – archeologie a další. Máme tu i zahraniční studium, a to je biologická chemie, což je společný studijní obor bakalářský i magisterský Keplerovy univerzity v Linci.

Co ještě univerzitě schází?
Citelně tu chybí technické obory. Region s tím stále zápasí, protože je tu každý rok podstatná část čerstvých maturantů, kteří by šli studovat nějaký technický obor, ale nechce se jim ani do Prahy, ani do Plzně. Proto se netajíme tím, že chceme víc technických oborů.

Nepatří to spíš Vysoké škole technické a ekonomické?
Budějovická technika se snaží toto místo zaplnit, ale vznikla na bázi stavební vyšší odborné školy, a to je jen část techniky. Teď usiluje o strojírenství a my také. Snažíme se s ČVUT a firmou Bosch dát dohromady obor mechatronika, protože stále cítíme tlak strojírenských firem, že jim chybí mladé kvalifikované posily.

Na které fakultě najde mechatronika zázemí?
Na přírodovědecké, protože s jejím rozvojem se nám podařilo získat do Budějovic velmi zdatné matematiky a fyziky, v krátké době se tu podařilo dobře obsadit ústav matematiky a ústav fyziky. A když už ty odborníky máme, je škoda, aby učili v ročníku pět studentů matematiky a čtyři fyziky, když mohou učit technické obory třicet studentů.

A na co sem chcete nové studenty nalákat?
Dají se přitáhnout přes biologii, dají se přitáhnout přes biofyziku a biomatematiku. Ale když vysokoškolský učitel matematiky studuje evoluční diferenciální rovnice aplikované do složitosti vývoje života, tak je samozřejmě schopen vychovávat techniky.

Proč tlačíte techniku, když sám jste přírodovědec?
Možná právě proto, že jsem se sám tímto směrem nevydal, k technice odmalička vzhlížím a nesmírně ji obdivuju. A cítím, že je to něco, čím by měla univerzita přispívat.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Na jihu Čech je nejvíce volných míst od roku 1991. Chybí hlavně řidiči

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v regionu byla v červenci na dvou procentech a počet volných míst dosáhl opět historických čísel. Celkem...

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Franz vystavuje obrazy z cyklu Třeboň, Saudková fotografie a koláže

Ida Saudková a Vladimír Franz vystavují v Táboře.

Umělecký pár - výtvarník, dramatik, skladatel a pedagog Vladimír Franz a fotografka Ida Saudková - obsadil dvě táborské...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz