Středečního protestu proti dostavbě se zúčastnila jen hrstka demonstrantů. V pátek ale přivezou za stovky rakouských obcí 22 500 připomínek.

Středečního protestu proti dostavbě se zúčastnila jen hrstka demonstrantů. V pátek ale přivezou za stovky rakouských obcí 22 500 připomínek. | foto: Václav Janouš

Odpůrci dostavby Temelína přijedou do Budějovic. Mají tisíce námitek

  • 29
Pátek bude zlomovým dnem pro odpůrce plánované dostavby Jaderné elektrárny Temelín. V českobudějovické sportovní hale dostanou od 10 hodin možnost vyjádřit své připomínky při posuzování vlivu stavby elektrárny na životní prostředí. Na jednání se chystají i zástupci z Rakouska a Německa se seznamem 22 tisíc námitek.

Vznést připomínky budou moci jednotlivci, občanská sdružení a iniciativy poprvé a naposledy. I proto na jih Čech míří rakouští a němečtí aktivisté, kteří s rozšířením Temelína nesouhlasí. Už ve středu protestovala hrstka Rakušanů na louce u rozvodny jaderné elektrárny v Kočíně. Přinesli tabule se názvy 400 rakouských obcí, které jsou proti stavbě nových bloků na českém území.

"Každá z obcí má vlastní připomínky k posouzení vlivu na životní prostředí. Hlavně jim vadí, že neznají konkrétní typ reaktoru, který má být namontován. Dále jim vadí, že v Rakousku ani Německu nebylo žádné veřejné projednávání problematiky, které by bylo právně závazné, a kde by mohly své připomínky uplatnit," tvrdí Gabriela Pohlová z občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí.

Mnohým, kteří by chtěli přijet, nevyhovuje termín. "Někteří jsou třeba až z Tyrolska a opravdu nemohou v pátek v pracovní den jet do Českých Budějovic mnoho hodin. Proto obce vyšlou jen zástupce. Dohromady je však jen v Rakousku sesbíráno 22 tisíc připomínek," vysvětluje Pavel Vlček z občanské iniciativy.

Už ve středu protestovala hrstka Rakušanů u rozvodny jaderné elektrárny v Kočíně. Mají 22 500 námitek. Foto: Václav Janouš

Posudek vlivu na životní prostředí má 2 500 stran a vypracovávalo jej 200 odborníků. Závěr lze zjednodušit takto: při stavbě i následném provozu nedojde k porušení zákonem stanovených limitů. Obyvatelé obcí okolo elektrárny však tvrdí, že je škoda, že jejich hlas nemá téměř žádnou váhu. "Nikdo se tu lidí neptá, jestli rozšíření elektrárny chtějí, nebo ne," říká Jan Votava z Temelína.

Další z místních tvrdí, že posudek vlivu na životní prostředí si stejně přečtou jen aktivisté. "Nikdo z nás se v tom nevyzná a ani na to nemá čas. Lidé se tady už naučili s elektrárnou za zády žít," dodává Rudolf Větrovský. Podle starosty Temelína Petra Macháčka ves stavbu podporuje. "ČEZ nás pravidelně informuje a v souvislosti s nárůstem dopravy během výstavby byl zohledněn i náš požadavek na obchvat okolo obce," komentuje Macháček.

Jihočeský kraj ve středu oznámil, že rozšíření elektrárny o další dva bloky také podporuje, ale má několik podmínek. "Dostavba bude znamenat zvýšenou dopravní zátěž, proto požadujeme urychlené dokončení dálnice D3 a rychlostní silnice R4 včetně železničního koridoru z Prahy do Českých Budějovic," prohlašuje hejtman Jiří Zimola.

Společnost ČEZ argumentuje tím, že dostavba jaderné elektrárny bude přínosem zejména pro regiony, kde fungují uhelné elektrárny. "Nové bloky budou moci být v provozu až 60 let a počítáme, že nahradí nejstarší uhelné elektrárny, které budeme muset kvůli končící životnosti v následujících letech zavřít," říká ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský. Náklady na dostavbu se pohybují okolo na 200 až 300 miliard korun.