Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitelka Domova pro seniory v Chýnově skončila. Prý kvůli chybám

  12:10aktualizováno  12:10
Krajští radní odvolali ředitelku Domova pro seniory v Chýnově na Táborsku Adrienu Krákorovou. Dlouholetá šéfka tvrdí, že se stala nepohodlnou. Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská oponuje, pravým důvodem jsou prý nepořádek v dokumentech, evidencích i dokladech, chyby v investicích.
Adriena Krákorová vedla Domov pro seniory v Chýnově 28 let. (ilustrační snímek)

Adriena Krákorová vedla Domov pro seniory v Chýnově 28 let. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Krákorová jakékoliv prohřešky odmítá. Náměstkyně hejtmana argumentuje, že chyb byla celá řada a nově pověřená ředitelka prý odhaluje neustále další.

Oslovení klienti si však život v domově pod vedením Krákorové pochvalují.

Adriena Krákorová pracovala v Domově pro seniory v Chýnově 28 let. Podle ní jediné provinění, které udělala, bylo to, že chtěla získat evropské dotace na rekonstrukci zámeckého parku. Najala si firmu, která připraví projekt, a požádá o dotaci. Čtyřhektarový park obnovu potřebuje, roky se do něj neinvestovalo a je zanedbaný.

Stráská: Je to dovršení martyrií, která jsme s ní prožívali

"O dotace jsme usilovali už od roku 2009, nyní se mělo začít na jaře budovat. Dozvěděla jsem se však, že jsem porušila směrnice kraje, když jsem najala firmu, která za nás podala žádost o dotace. Ta společnost má odborníky. Nechtěli jsme být na pranýři, že bychom něco udělali v žádosti špatně. Už proto, že od začátku nám říkali, jak je složité získat dotace," hájí se dnes už bývalá ředitelka domova.

Své odvolání považuje za křivdu. Za svou práci získala letos v únoru a v září navíc mimořádnou odměnu.

Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská, která má sociální oblast na starosti, ale vysvětluje okolnosti odvolání ředitelky jako dlouhotrvající problémy.

"Byla odvolána vzhledem k tomu, že dlouhodobě docházelo k řadě pochybení především v oblasti investic. Tento krok byl dovršením veškerých martyrií, která od roku 2009 s paní ředitelkou prožíváme," naznačila Stráská.

S ředitelkou se Stráská shodne v jediném. I ona jako bezprostřední příčinu odvolání uvedla chystanou revitalizaci zámeckého parku.

Připomněla, že si práce Adrieny Krákorové váží. "Odvedla například v péči o klienty opravdu kus dobré práce," podotkla Stráská.

Ale chyb, zejména v dokumentaci a dokladech, podle vicehejtmanky bylo prý mnoho.

"Důležité je, co říkají dokumenty. Například při poslední investiční akci na výměnu oken musel při vyúčtování dotací pomoci úřad, jinak by hrozily sankce. Už tehdy jsme to řešili v rámci pracovního poměru a upozorňovali jsme paní ředitelku na vážná porušení. Nyní rada kraje neviděla ani zadávací dokumentaci na revitalizaci parku a o akci se dozvěděla, až když bylo výběrové řízení vyhlášené," dodala Stráská.

Potvrdila, že Krákorová ještě v letošním roce mohla získat mimořádné odměny. Ty totiž nejsou vázané na investiční akce, ale na úkoly, které mají ředitelé krajských organizací během roku plnit.

Krákorovou hájí starosta Chýnova

Adrienu Krákorovou nyní vystřídala dosavadní ředitelka domova v Dobré Vodě u Českých Budějovic Jana Zadražilová. Ta v minulosti v chýnovském domově také pracovala.

Podle Stráské nyní byla pověřena řízením právě po zkušenostech s jejím šéfováním domova v Dobré Vodě. Radní tvrdí, že se tam osvědčila. I v době, kdy se domov kompletně rekonstruoval.

"Seznamuji se s domovem, paní ředitelka Krákorová je nyní nemocná," řekla Zadražilová do telefonu jen den po svém nástupu do Chýnova.

Za Krákorovou se postavil starosta města a senátor Pavel Eybert. Ten o ní mluví jako o šéfové, za níž domov udělal obrovský pokrok, zmodernizoval se a v okolí má dobré jméno.

"Z mého pohledu udělala pro domov mnohé a třeba i nad rámec svých povinností. Je zde nový pavilon, udělala se řada investičních akcí. Za tu dobu, co byla v čele, tak domov doznal výrazně lepší podoby," řekl starosta Chýnova Eybert.

Podřízení v domově pro seniory s novináři nechtějí o současné situaci mluvit.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Kůrovec se dál šíří jihem Čech. Nyní decimuje smrky kolem Tábora

Kůrovec ničí stromy na Dačicku.

V táborských městských lesích již několik dní bojují s kůrovcem. Brouk napadl zhruba dva tisíce stromů. Situace je...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz