Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kratochvíle přijde o vzácný oltář. Vrátí se na zámek do Krumlova

  13:33aktualizováno  13:33
Ještě letos přijde letohrádek Kratochvíle na Prachaticku o jednu ze svých cenností. Po sedmnácti letech se budou muset pracovníci zámku i jeho návštěvníci rozloučit s oltářem sv. Anny od umělce, který je označován jako monogramista IP.

Oltář sv. Anny mohou lidé obdivovat v kostele narození Panny Marie na zámku Kratochvíle. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Oltář je zapsaný v kmenovém mobiliáři Rožmberské kaple na zámku v Českém Krumlově a na Kratochvíli byl pouze zapůjčený. Kaple je nyní nově restaurovaná, a oltář tak nově budou moci turisté obdivovat právě tam.

Pro památku u Netolic je to ztráta. „První zmínka o oltáři pochází z roku 1823, kdy byl odvezený z Kratochvíle na Červený Dvůr. Není jasné, jak dlouho předtím na zámku byl, ani jak se sem dostal,“ říká kastelán zámku Kratochvíle Vojtěch Troup a připomíná, že za dobu své existence zažil oltář celou řadu peripetií.

V kapli na Červeném Dvoře přečkal všechny nepříznivé dějinné události včetně druhé světové války. Do Českého Krumlova se dostal v roce 1949 z rozhodnutí tehdejší Národní kulturní komise a o několik let později byl zapsán do kmenového mobiliáře takzvané Rožmberské kaple.

Monogramista IP

Mistr vycházející z podunajské školy, jehož nejvýznamnější díla se dochovala v Čechách. Patří k nim oltář svaté Anny, velká dvoudílná skříň v jindřichohradeckém zámku, votivní oltář zlíchovský a oltář Jana Křtitele v Týnském kostele. Práce z Čech bývají kladeny přibližně mezi roky 1520 až 1525. Jeho jméno je odvozeno od jím zhotoveného gotického Zlíchovského votivního oltáře, který je podepsán kapitálkami IP. Byl představitelem podunajské pozdně gotické plastiky.

O čtyřicet let později, v roce 1997, když se konečně kaple na Kratochvíli dočkala své rekonstrukce, požádal Troup o zapůjčení oltáře. Právě i kvůli tomu, že oltář už v 19. století kapli zdobil.

Monogramista IP patří podle Troupa svou kvalitou práce k nejlepším řezbářům renesance u nás, jeho díla jsou velice ceněná. Na území Čech je možné spatřit tři jeho práce: Zlíchovský retábl, který je v majetku Národní galerie, oltář sv. Jana Křtitele, který je umístěný v Týnském chrámu v Praze, a oltář sv. Anny, který stále ještě zdobí kostel Narození Panny Marie na Kratochvíli a je zde také liturgicky využívaný.

„Stal se duchovním centrem, cílem poutníků, uzavírají se před ním manželství. Byl tady sedmnáct let a právě v tom vidím jeden z problémů. Na Kratochvíli vznikla za tu dobu farní obec, mše jsou tu pravidelně a není divu, že i těmto lidem vrostl oltář do srdcí,“ konstatoval Troup. Těší ho však fakt, že oltář získá důstojnou náhradu.

Monogramista IP patří svou kvalitou práce k nejlepším řezbářům renesance u nás,...

Monogramista IP patří svou kvalitou práce k nejlepším řezbářům renesance u nás, jeho díla jsou velice ceněná.

Oltář sv. Anny se na konci turistické sezony přesune z Kratochvíle na zámek v...

Oltář sv. Anny se na konci turistické sezony přesune z Kratochvíle na zámek v Českém Krumlově.

 Výpůjčka v letošním roce skončí a na konci sezony se oltář přestěhuje do Českého Krumlova. Ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec ujistil, že prázdná kaple na Kratochvíli rozhodně nezůstane.

„Národní památkový ústav prostřednictvím Ministerstva kultury zakoupil malovaný triptych na dubovém dřevě Klanění tří králů, který bude na Kratochvíli dlouhodobě zapůjčený,“ řekl Pavelec. Triptych pochází z antverpských dílen, kde vznikl v roce 1526. Je o dva roky mladší než oltář sv. Anny, který vznikl v roce 1524.

Dílo monogramisty IP se tak stane součástí prohlídkové trasy v památce zapsané na seznamu UNESCO. „Nesmíme zapomínat na to, že Rožmberská kaple je velmi ceněnou stavbou, která pravděpodobně sloužila k soukromým liturgickým obřadům rodu Rožmberků, takže ji můžeme vnímat jako analogii například ke kapli sv. Kateřiny na Karlštejně. Navíc jsou i chvíle, kdy přijedou zahraniční turisté, kteří chtějí v Českém Krumlově obdivovat přímo dílo monogramisty IP, protože vědí, že je součástí tamního mobiliáře. Teď tu možnost dostanou,“ vysvětlil Pavelec.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Tři miliony za lůžko jsou moc, Tábor prověří cenu Centra pro seniory

Ilustrační snímek

Centrum pro seniory v Táboře mělo stát 170 milionů korun, ale současný odhad je 240 milionů. To je podle vedení radnice...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz