Ondřej Veselý, známý ze seriálu Vyprávěj, sbírá Jihočeské Thálie

  8:20aktualizováno  8:20
Jeden z nejpopulárnějších herců Jihočeského divadla, Ondřej Veselý, získal dvě Jihočeské Thálie. První od poroty za roli syfilitika Pavla v Petrolejových lampách a druhou díky divácké anketě. Na konci května začne natáčet poslední sérii Vyprávěj, ve které hraje ctižádostivého a pokryteckého Jardu France.

Herec Ondřej Veselý na sebe upozornil jak v seriálu Vyprávěj, tak brilantním výkonem v roli Pavla v Petrolejových lampách. | foto: Slavomír Kubeš MF DNES

Aby působil v Petrolejových lampách věrohodně, konzultoval s lékaři projevy pohlavní choroby, kterou hlavní hrdina trpí. "Doktor Pavel Sadovský mi dělal poradce. Osvětlil mi všechno o syfilis. Bylo komické, když mě třeba v kavárně učil správě vykopávat kolena," popisuje držitel už celkem čtyř Jihočeských Thálií.

Kvůli nové roli teď nosí v batohu text Dekameronu, příběhu postaveného na povídkách od Boccaccia. Roli se teprve učí. V červnu jako florentský šlechtic Titus vystoupí před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. "Naplno se nové úloze začnu věnovat vždy až po předchozí premiéře. Snažím se práci oddělovat a být v určitou hodinu stoprocentně připravený. Pak to pro mě končí a soustředím se zase na něco jiného," přibližuje své přípravy na roli.

Bál jsem se, že mě ze seriálu Vyprávěj vyhodí

Díky seriálu Vyprávěj se nesou jeho poslední roky profesního života ve znamení období šedesátých let a normalizace. K roli arogantního inženýra Jardy France se přitom dostal náhodou. "Nemám rád konkurzy a nejezdím na ně. Na Vyprávěj jsem se po přemlouvání kolegů přihlásil na poslední chvíli a ještě na roli vypravěče. Postavu France měl původně hrát Filip Blažek. Pak jsem se ale dozvěděl, že tvůrci si mě pro tuto roli vyhlédli v jihočeském představení Tlustý prase, kde jsem hrál takového frajírka," říká Veselý.

"Natáčení seriálů je úplně jiný režim, pracujeme s naprostým minimalismem. Všechno jde strašně rychle. Bál jsem se, že mě vyhodí, protože mi zpočátku museli všechno vysvětlovat. Když jsem se díval na první díly, zjišťoval jsem své nedostatky. V dalších sériích je poznat, že už jsem si jistější," popisuje Veselý, který v poslední sérii ztvární šedesátiletého muže.

Spousta diváků ho znala několik let také jako partnera další herečky Jihočeského divadla Dany Verzichové, která se proslavila v seriálu Ordinace v růžové zahradě. "Když jsme se vloni po osmi letech rozešli, byli z toho všichni v divadle nervózní. Navíc nás předtím obsadili jako pár do hry Tramvaj do stanice Touha. Dopadlo to ale úplně v pohodě. Rozešli jsme se jako přátelé, v divadle fungujeme bez problémů," říká.

Autor:

Nejčtenější

Studenti opouštějí vysokoškolské koleje. Dojíždění je pro ně levnější

V kampusu Jihočeské univerzity v Branišovské ulici v Českých Budějovicích jsou...

Na kolejích Jihočeské univerzity ubývají studenti. Může za to zlevněné jízdné, na kterém lze měsíčně ušetřit i tisíce...

Dům v Písku po pradědečkovi vkusně zateplili. Fasáda pořádně prokoukla

Rodinný dům si nechal v Písku v roce 1913 postavit učitel František Racek s...

František Racek si v roce 1913 nechal v Písku postavit rodinný dům za 14 tisíc zlatých. Se svou manželkou na něj...

Dostavbu dálnice D3 u Ševětína brzdí chyba úředníka, už přišel o práci

Stavba úseku dálnice D3 Ševětín - Borek.

Dokončení téměř jedenáct kilometrů dlouhého úseku dálnice u Českých Budějovic mezi Borkem a Ševětínem brání chyba...

Policie hledá svědky znásilnění školačky v Budějovicích, podezřelého má

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje znásilnění školačky v Českých Budějovicích. Zločin se stal ve středu, kriminalisté zadrželi...

Nazí a vychrtlí andělé nad hlavami vyvolali pře v Jindřichově Hradci

V Panské ulici v Jindřichově Hradci se vznášejí plastoví andělé od sochaře...

V Jindřichově Hradci vyvolali velký rozruch andělé od Michala Trpáka z recyklovaných PET lahví v Panské ulici. Sochy...

Další z rubriky

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Zlatou stoku dokončili před 500 lety. Zásobovala rybníky živou vodou

Zlatá stoka se proplétá mezi velkými rybníky okolo Třeboně. Na snímku je v...

Unikátní umělý kanál napájel pivovar, plavilo se po něm dřevo a poháněl mlýny. Před 500 lety ho dokončil Štěpánek...

V Litvě žijí podobní hobiti jako v Budějovicích, říká poutník Zibura

Do rodných Českých Budějovic přijel Ladislav Zibura vlakem z Prahy. Po...

Dojel až za polární kruh, stopnul okolo 250 řidičů. Poutník Ladislav Zibura podnikl v létě velkou cestu po Evropě. Teď...

Najdete na iDNES.cz