Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opouští dětský domov, ztratili bydlení. V Budějovicích jim nabídnou byt

  7:37aktualizováno  7:37
Lidem bez přístřeší nebo ve špatné finanční situaci nabídne radnice v Českých Budějovicích 59 bytů ve známém panelovém domě Experiment. Brzy se také otevře opravená bývalá ubytovna ve Vrbenské ulici.

Panelový dům Experiment v Českých Budějovicích. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Znovu nasměrovat svůj život správným směrem nebo získat první domov v dospělosti. K tomu má nově sloužit 59 bytů v Českých Budějovicích.

Město je pro sociální bydlení vyčlenilo v jednom z nejznámějších paneláků - Experimentu na Lidické třídě. Ten dlouhodobě z velké části slouží jako dům s pečovatelskou službou, nyní se ovšem jeho funkce pozmění.

Experiment

Bytový dům na adrese Lidická 136/5 a 135/7 známý jako Experiment je experimentální panelovou stavbou hotelového typu s malometrážními byty. Je to 11podlažní dvojdům, obytných je 10 pater, v posledním jsou i terasy. Ve 2. patře byla původně kavárna s terasou, dnes jsou zde klubovny a kanceláře pro personál a nájemce. Každý vchod má vlastní výtah. Panelový dům byl postaven v letech 1960-62, je na pilotách s ohledem na špatné podmínky základové spáry. V domě č.5 je 56 bytů a v č.7 je 100 bytů.

„Jsou v něm malometrážní byty, vhodnou cílovou skupinou by tak měli být například mladí lidé, kteří opouštějí dětské domovy, dále osoby s duševním onemocněním nebo lidé s velmi nízkými nebo žádnými příjmy. Oni by tímto způsobem získali bydliště a adresu a díky tomu dosáhli na příspěvek na bydlení,“ vyjmenovala radní Lucie Kozlová.

Věří, že se podaří vybrané bytové jednotky převést ze sociálního odboru pod Správu domů co nejdříve tak, aby mohly začít sloužit novým účelům.

„Velkou výhodou je, že budeme mít tyto byty v jednom domě. Usnadní to práci zaměstnancům odboru sociálních věcí, kteří budou lidem s umístěním pomáhat,“ doplnil náměstek primátora Petr Podhola. Noví nájemníci získají na začátku smlouvu na tři až šest měsíců, kterou bude možné v případě dodržení všech pravidel prodlužovat.

Správa domů si objekt částečně zmapovala a nyní čeká na samotné předávání. „Už jsme jednali o některých úpravách. V domě jsou garsonky, které mají třeba jen 17 metrů čtverečních. Zvažujeme, že bychom třeba dvě propojili a vytvořili byt 1+1 o třiceti metrech. Bude záležet na tom, jak rychle se budou dostávat pod naši správu. Určitě tam budeme mít dost práce s úpravami,“ potvrdil jednatel českobudějovické Správy domů Petr Šindelář.

Právě i rozsah stavebních prací rozhodne o tom, kdy se budou moci do bytů stěhovat noví nájemníci. Podle odhadu Šindeláře by to mohlo být letos na podzim.

Oproti tomu mnohem dříve začne sloužit bytový dům ve Vrbenské ulici, dříve známý jako „dům hrůzy“. Bývalou ubytovnu, kterou její obyvatelé totálně vybydleli, nechalo město kompletně zrekonstruovat za několik milionů korun. Nové jsou fasády, okna a další nutné vybavení a navíc i výtah, který tam dříve nebyl. Uvnitř by mělo být 26 bytů s průměrnou rozlohou 32 metrů čtverečních.

„Pravděpodobně na konci ledna ho otevřeme,“ dodal Šindelář. Jako ubytovna už fungovat nebude, aby ho nepotkal stejný osud jako v minulosti.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Další z rubriky

Bez tunelu pod nádražím hrozí v Českých Budějovicích kolaps dopravy

U Mánesovy ulice je naplánovaná patrová křižovatka. Pod zemí má mít silnice...

Více než miliarda korun je cena za podjezd pod nákladovým nádražím v Českých Budějovicích. Má být hotový stejně s...

Máme pět let na to dokázat, že je tuzemák nezávadný, říká šéf likérky

Josef Nejedlý je ředitelem jindřichohradecké likérky Fruko-Schulz. Ta vyrábí...

Likérka Fruko-Schulz z Jindřichova Hradce vyrábí populární tuzemák 150 let. Ještě před pár dny však hrozilo, že bude...

Obojživelníkům v Písku postaví podchody a zábrany za téměř dva miliony

Obojživelníků, kteří putují přes ulici Na Trubách, v posledních letech přibývá.

V Písku postaví podchody pod silnicí v ulici Na Trubách, aby žáby, ropuchy i čolci mohli bezpečně putovat z lesů k...

Najdete na iDNES.cz