Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastavme odbahnění nádrže Jordán. Je zbytečné, tvrdí táborská opozice

  11:26aktualizováno  11:26
Přerušme odbahnění Jordánu, vyčerpejme jen dotace, které jsme dosud prostavěli, a napusťme rybník. S takovou výzvou přijdou na nejbližším jednání opoziční zastupitelé města Tábor. Vadí jim komplikace, které projekt za 460 milionů korun provázejí.

Odbahnění Jordánu provázejí komplikace od samého počátku akce. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dvakrát protržená provizorní hráz, bahno spláchnuté do Tismenického potoka a Lužnice a sesouvající se břehy. Takové problémy neustále brzdí odbahnění Jordánu v Táboře. Proto nyní zástupci opozice chtějí celou akci zastavit. Radnice však návrh odmítá a říká, že pak by musela podle smluv vrátit dotace a vše zaplatit ze svého.

Procházka v Jordánu

Zájemci o procházku po dně Jordánu mohou přijet v sobotu do Tábora. Trasa ze Sokolské plovárny směrem ke gymnáziu bude přístupná od 10 do 15 hodin. Cesta v protisměru nebude možná.

"Celá akce byla zaklínaná především nutností vybudovat spodní výpust Jordánu a čistotou vody v nádrži. Spodní výpust už je hotová a kolem ní je bahno odtěžené. Pokud se nevyčistí přítoky do nádrže od sedimentů a chemikálií, bude zanedlouho Jordán v podobném stavu jako před bagrováním. Projekt zatím přinesl více škody než užitku," prohlásila opoziční zastupitelka z uskupení Jinak! Michaela Petrová.

Ta odbahňování kritizovala od začátku, nelíbilo se jí, že se radnice pouští do stavby se sdružením, které předložilo o 100 milionů korun dražší nabídku než konkurence (více čtěte zde).

Současná kritika je ale podle vedení města nesmyslná. Pokud by Tábor zastavil práce v polovině projektu, kdy nyní je vytěžené bahno jen z necelé spodní poloviny nádrže, musel by podle starosty vrátit dotaci pro nesplnění podmínek projektu a vše zaplatit ze svého.

"A to já odmítám. Jediná šance je projekt dodělat," reagoval starosta Tábora Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020. Návrh opozičních zastupitelů tak velmi pravděpodobně neprojde, koalice tvořená Táborem 2020, ČSSD a TOP 09 má dostatek hlasů, aby jej smetla ze stolu.

Oprava břehů vyjde na miliony

Při povodních se Jordán opět zaplnil vodou, nyní už je znovu prázdný. Ale ukázaly se další škody: břehy se sesunuly do nádrže. Radnice chystá jejich opravu.

V havarijním stavu jsou břehy pod sladovnou a botanickou zahradou, kde tvoří břeh dřevěná konstrukce, nad níž vede stezka. Tím, jak dřevo hnije, dělají se v cestě trhliny.

"Nestabilita svahu je patrná i z naklonění dřevin ve svahu nad hladinou," popsal tajemník radnice Lubomír Šrámek a dodal, že opravu bude muset zaplatit město.

Druhý úsek pod železniční tratí a sladovnou má zase trhliny. Ty vznikly po vypuštění rybníka, protože do té doby voda do svahu "tlačila". V břehu je také kanalizace, proto chce radnice přistoupit k sanaci co nejdříve, aby nedošlo k jejímu poškození. Oprava vyjde na 15 až 20 milionů korun. Tábor žádá o dotaci ze Zemědělského intervenčního fondu.

Břeh opraví stejné firmy, které odbahňují nádrž, tedy Daich, Metrostav a Zvánovec. "Zákon umožňuje v tomto případě, kdy je nutná urychlená oprava, udělat výběrové řízení bez uveřejnění," uvedl Šrámek.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Druhá liga: Ústí stále bez ztráty, Jihlava v oslabení uhrála bod

Momentka z druholigového duelu Brno (červená) vs. České Budějovice

Fotbalisté Ústí nad Labem pokračují ve skvělém vstupu do nové druholigové sezony. V pátém kole porazili Viktorii Žižkov...

Policie pátrá po muži ze Strakonic, je podezřelý z vraždy ženy u Prahy

Policie hledá muže, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ.

Středočeští kriminalisté vyhlásili pátrání po muži, který je podezřelý z vraždy ženy v Kamenici na Praze-východ....

Další z rubriky

Nová naučná stezka za 30 milionů nabídne bobří hráz i vor na rybníku Olšina

Rybník Olšina se nachází v bývalém vojenském prostoru Boletice poblíž Horní...

Jedinečnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové naučné stezky....

Národní park obnoví mokřady i rašeliniště, aby Šumava udržela více vody

Dobrovolníci pomáhali v létě 2008 odstraňovat odvodňovací strouhy v rašeliništi

Národní park Šumava čeká několik náročných let. Do roku 2024 má stihnout revitalizovat mokřady a obnovit kilometry...

Čtyři lidé zemřeli u Vodňan. Dodávka vjela do protisměru

Tragická nehoda u Vodňan, při níž zemřeli čtyři lidé.

Smrtelná nehoda se stala v noci z pátku na sobotu mezi Vodňany a Protivínem. Dodávka vjela do protisměru, kde se...

Najdete na iDNES.cz