Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potíže se statikou prodlouží opravu bazénu v Táboře do konce roku

  9:11aktualizováno  9:11
Rekonstrukce plaveckého stadionu v Táboře měla skončit v září, ale protáhne se kvůli problémům se statikou, na které se přišlo až v průběhu prací. Opravu to prodraží. Bazén je kvůli rekonstrukci zavřený od začátku roku.

Oprava táborského bazénu skončí až na konci roku. | foto: David Peltán, MAFRA

„Do konce roku by mělo být hotovo. Práce bohužel prodlouží problémy se statikou stavby, které se objevily až při opravách, a nemohli jsme je tedy předpokládat. Způsobeny jsou dlouholetým působením vlhka a chloru,“ vysvětluje místostarostka Tábora Michaela Petrová.

Rekonstruovat se původně měla pouze část střechy nad vestibulem nebo malým dětským bazénem. Střecha se ale v důsledku potíží bude opravovat rovnou i nad velkým bazénem. S jeho proměnou počítá sice až budoucí druhá etapa projektu, nicméně současné stavební práce jeho zpřístupnění veřejnosti neumožňují.

První část rekonstrukce trvá od začátku roku a kromě střechy se zaměřuje na vstupní halu, dětský bazén a nástavbu s wellness centrem. To nabídne zvětšené prostory včetně lázní, saun a vířivky. Převlékárny budou výrazně rozšířené.

Práce na hrubé stavbě jsou u konce. „Malý bazén se už dokonce napustil, aby prošel zátopovou zkouškou a zjistilo se, zda neprotéká. Nečekané statické potíže si vyžadují další finance. Původní náklady ve výši 105 milionů korun se navýší zhruba o 12 milionů,“ podotkla Petrová.

Lumíra Slabého z Tábora prodloužení doby oprav netěší. „Bazén mi chybí a bude chybět. Výpadku těch pravidelných plavecko-parních rituálů částečně přičítám i své problémy se zády. Plavání by mi teď určitě pomohlo. Ničemu se nedivím. Překračování lhůt se dneska bohužel bere jako standard,“ myslí si.

Na plavecký stadion si zvykl docházet dvakrát týdně. „I z finančních důvodů nepřemýšlím o dojíždění třeba do bazénu v Jindřichově Hradci,“ dodává Slabý.

Kluby musí trénovat jinde

Kromě veřejnosti se absence stadionu dotýká i sportovních klubů. „Na tréninky musíme dojíždět do Písku nebo Pelhřimova. Tam však nedostaneme tolik prostoru jako na domácím stadionu. V Táboře jsme byli zvyklí trénovat pětkrát týdně, mimo město jen třikrát. To se podepisuje i na výkonnosti plavců,“ uvádí Jan Šimek, hlavní trenér plaveckého oddílu TJ Tábor.

„Zažádali jsme si o dotaci od města na dojíždění a pronájem náhradních bazénů. V létě jsme využívali letní plovárnu. Zatím ale nevím, jestli nám finanční prostředky vystačí i po konci září, kdy měla být rekonstrukce hotová,“ doplňuje vedoucí oddílu Vladimír Pochylý. Plavci budou venkovní bazén využívat do poloviny září, pak začnou opět jezdit jinam.

Vodní pólisté dojíždějí až do Strakonic, a to jak dospělí, tak děti. „Od května jsme také využívali venkovní plovárnu. Ta však zanedlouho zavře a opět ubyde tréninků, které se poté snažíme kompenzovat třeba v tělocvičnách. Další věcí je, že nemůžeme hrát domácí zápasy u nás ve městě,“ vysvětluje Jan Fuka, trenér přípravek vodního póla TJ Tábor.

Prodloužení rekonstrukce nedělá potíže některým základním školám. „Plavání máme ve školním vzdělávacím programu a jeho výuku nabízíme dětem ve školce i žákům prvních, druhých a třetích tříd. S opravami i jejich zpožděním jsme počítali a hodiny plavání máme nasmlouvané na jaro, kdy už snad bude plovárna otevřena. Žádné ročníky tak uzavírkou bazénu neutrpí,“ ujišťuje ředitel ZŠ a MŠ Tábor v Husově ulici Petr Zamrzla. Podobně situaci hodnotí i Ladislav Křemen, který řídí ZŠ Mikuláše z Husi.

Jisté je, že v budoucnu bude velký plavecký bazén znovu uzavřený, a to kvůli zmiňované druhé etapě modernizace stadionu. „Termín zatím nemůžeme předpokládat, ovšem stavba se nyní projektuje. Je na dalším zastupitelstvu, aby po volbách rozhodlo, zda se bude bazénová vana prohlubovat. To by přineslo navýšení investičních i provozních nákladů,“ konstatuje místostarostka Petrová.

Plavecký bazén byl opravovaný naposledy v 80. letech a jeho současná hloubka je od 1,4 do 1,7 metru, dlouhý je 25 a široký téměř 17 metrů. Stadion v Kvapilově ulici ročně navštíví okolo 185 tisíců lidí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz