U píseckého Kamenného mostu začala dlouho plánovaná oprava ledolamů. V úterý

U píseckého Kamenného mostu začala dlouho plánovaná oprava ledolamů. V úterý 10. července dělníci odstraňovali naplavené větve. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Dělníci musí do vody, opravují ledolamy u Kamenného mostu v Písku

  • 0
Po pětačtyřiceti letech se opravují ledolamy u Kamenného mostu přes řeku Otavu v Písku. Práce začaly ve středu a vyžádají si i třídenní uzavírku mostu, aby na něm mohl pracovat jeřáb. Ledolamy u nejstaršího mostu v republice naposledy prošly opravou v roce 1967.

Součástí Kamenného mostu je pět ledolamů. Během dvou měsíců čeká dřevěné prvky kompletní výměna, ale bude se také opravovat i zdivo a dělníci také doplní kovovou konstrukci ledolamů. Kvůli těmto pracím bude nutné výrazně snížit hladinu vody v Otavě.

"Teď je sice kvůli dešťům vody hodně, ale nemělo by to dělat problémy," uvedl mluvčí radnice Roman Ondřich.

V souvislosti s opravami bude nutné most na tři dny uzavřít, a to mezi 13. a 17. srpnem. V té době bude na nejvýznamnější písecké památce pracovat jeřáb.

Poslední oprava ledolamů u Kamenného mostu proběhla v roce 1967.

Kamenný most v Písku je nejstarším dochovaným mostem v České republice. Spojuje břehy řeky Otavy asi 110 km jižně od Prahy. Je postaven v gotickém slohu a zdobí jej repliky barokních soch a kříže.

Unikátní stavba přežila i katastrofální povodeň v roce 2002. Tehdy voda dosahovala při kulminaci až dva metry nad vozovku mostu a strhla jednu ze soch i velkou část zábradlí. Už dva dny po povodni byl ale most s provizorním dřevěným zábradlím opět otevřený pro veřejnost.