Krytý dřevěný most spojuje břehy Teplé Vltavy v Lenoře na Prachaticku. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Rechle v Lenoře zase voní dřevem. Oprava lávky se protáhla i prodražila

  • 6
Rechle v Lenoře svítí, jako by je postavili teprve nedávno. Uvnitř krytého mostu nádherně voní dřevo. Přitom před nedávnem byla unikátní památka v žalostném stavu. Chátrala, dřevo bylo napadené dřevokazným hmyzem a červotočem. Obec opravu dlouho plánovala, před pár dny ji dokončila.

„Poslední oprava se datuje k roku 1985. Stav mostu byl už havarijní,“ potvrdila starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Rekonstrukce stála 3,7 milionu korun a obec na Prachaticku na ni získala dotaci z ROP Jihozápad přes tři miliony.

Původně měla být oprava hotová už loni v září, ale nakonec se vše protáhlo. „Od května do června jsme nemohli s technikou jezdit po parcelách, které jsou jedinou přístupovou cestou k mostu. Ty totiž patří soukromému zemědělci a poničili bychom mu trávu,“ dodala starostka.

Rekonstrukce vyšla na 3,7 milionu korun.

Špatný přístup k mostu ovšem nebyl jediným problémem, se kterým se obec potýkala. Mnohem horší bylo, že stav mostu se rychle zhoršoval. Kvůli tomu se rekonstrukce o milion korun prodražila.

Když oprava začala, ukázalo se, že poškození dřeva je mnohem větší, než jak jej zjistil znalec v roce 2011, kdy se připravovala projektová dokumentace. Výrazně se rozšířila hniloba, povrch dřeva degradoval a ztmavnul, dřevokaz a červotoč rychle postupovali.

Velkou část dřeva tak nebylo možné renovovat, jak bylo v plánu, ale muselo dojít k její výměně za nové. Z původních trámů jich tak zbylo jen pár v podlaze. Ty jsou lehce rozpoznatelné podle odlišného odstínu. Nové jsou i všechny šindele na střeše a stěny technické památky.

Historie mostu

Krytá dřevěná lávka, takzvaná rechle, spojuje břehy Teplé Vltavy od roku 1870. Most se používal k zadržování a postupnému vypouštění dřevěných polen, která se plavila do papíren ve Větřní. Uvnitř mostu jsou díry v podlaze, do kterých se za nízkého stavu vody spustily tyče, které zadržovaly dříví do doby, než se zvedla hladina. Most dlouhý 25 metrů plnil svoji funkci až do vybudování přehrady na Lipně v 50. letech minulého století. Památka přečkala bez úhony povodně v roce 2002. Krytých dřevěných mostů je v Čechách devatenáct, z toho pouze dva sloužily ke splavování dřeva - v Lenoře a v Českém Krumlově. O významnosti svědčí fakt, že na speciální zlaté minci z roku 2013 vydávané Českou národní bankou je právě tento most. V historii byla Českou národní bankou ve stejném cyklu vydána pouze mince s píseckým Kamenným mostem.