Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Synagoze ve Čkyni vrátili původní tvář. Penězi pomohli podnikatelé i EU

  14:31aktualizováno  14:31
Synagoga ve Čkyni na Prachaticku je zrekonstruovaná a začne sloužit veřejnosti. Nadšenci usilovali o její znovuoživení déle než dvacet let. Nyní se vrací ke svému poslání být opět domem shromáždění.

O rekonstrukci budovy se zasloužili dobrovolníci ze Společnosti pro obnovu synagogy, která byla založena už na konci roku 1990. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Od dubna veřejnosti nabídne vedle plně funkční modlitebny využití hlavního sálu pro koncerty a jiné kulturní akce, expozici s židovskou tematikou, infocentrum, knihovnu se studovnou, malý kinosál a galerii.

Synagoga ve Čkyni

"Díky evropským penězům se nám podařilo vytvořit kulturní prostor, jenž nám dosud ve Čkyni chyběl," říká starosta obce Stanislav Chval.

O rekonstrukci budovy se zasloužili dobrovolníci ze Společnosti pro obnovu synagogy, která byla založena už na konci roku 1990, kdy se začalo o opravě chátrajícího objektu poprvé hovořit. Synagogu bývalí majitelé v roce 1988 prodali Jednotě Vimperk a od té doby byla opuštěna.

Společnost pro obnovu synagogy ji díky penězům z bývalého krajského referátu kultury vykoupila a Pražská židovská obec začala financovat projekt. Začalo se vybouráním příček, navrácením klasicistních oblouků do oken, výměnou střechy, což trvalo deset let.

Pak opravy ustaly, nedařilo se sehnat další peníze, byť dobrovolníci poukazovali, že synagoga z roku 1828 je jedinečná tím, že podobných vesnických - s prostým stylem výzdob - se dochovalo jen několik a žádnou už nelze vrátit do původního stavu. Čkyňská synagoga je přitom spolu s bechyňskou nejstarší v kraji a zároveň jediná na Prachaticku.

Pak ale začali přispívat dárci i třeba místní podnikatelé a podařilo se sehnat i evropské dotace a práce pokračovaly. Teď je synagoga kompletně opravena a v neděli její fungování zahájila vernisáž společné výstavy tří umělců - sochaře Jana Hendrycha, malíře Františka Hodonského a grafika, ilustrátora a malíře Jana Chaloupky.

"Chtěli jsme ukázat, jak kvalitní umělce dokážeme do Čkyně přivést," komentovala Jindra Bromová ze Společnosti pro obnovu synagogy.

Synagoga bude nabízet i zázemí pro aktivity biosférické rezervace Šumava. "Vedle nabídky infocentra se svými expozicemi by zde měly vzniknout projekty na podporu péče o přírodu a krajinu, venkovského způsobu života, zvyků a tradic venkovské architektury," doplnil Vladimír Silovský z Regionální rozvojové agentury Šumava.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Vznesli jsme se nad Český Krumlov v balonu. Podívejte se také

Historické jádro Českého Krumlova s hradem a zámkem. V popředí je část Latránu.

Rozlehlý areál hradu a zámku, geometrické linie barokní zahrady, podkova se starým městem, které obklopuje meandrující...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Najdete na iDNES.cz