O rekonstrukci budovy se zasloužili dobrovolníci ze Společnosti pro obnovu...

O rekonstrukci budovy se zasloužili dobrovolníci ze Společnosti pro obnovu synagogy, která byla založena už na konci roku 1990. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Synagoze ve Čkyni vrátili původní tvář. Penězi pomohli podnikatelé i EU

  • 6
Synagoga ve Čkyni na Prachaticku je zrekonstruovaná a začne sloužit veřejnosti. Nadšenci usilovali o její znovuoživení déle než dvacet let. Nyní se vrací ke svému poslání být opět domem shromáždění.

Od dubna veřejnosti nabídne vedle plně funkční modlitebny využití hlavního sálu pro koncerty a jiné kulturní akce, expozici s židovskou tematikou, infocentrum, knihovnu se studovnou, malý kinosál a galerii.

Synagoga ve Čkyni

"Díky evropským penězům se nám podařilo vytvořit kulturní prostor, jenž nám dosud ve Čkyni chyběl," říká starosta obce Stanislav Chval.

O rekonstrukci budovy se zasloužili dobrovolníci ze Společnosti pro obnovu synagogy, která byla založena už na konci roku 1990, kdy se začalo o opravě chátrajícího objektu poprvé hovořit. Synagogu bývalí majitelé v roce 1988 prodali Jednotě Vimperk a od té doby byla opuštěna.

Společnost pro obnovu synagogy ji díky penězům z bývalého krajského referátu kultury vykoupila a Pražská židovská obec začala financovat projekt. Začalo se vybouráním příček, navrácením klasicistních oblouků do oken, výměnou střechy, což trvalo deset let.

Pak opravy ustaly, nedařilo se sehnat další peníze, byť dobrovolníci poukazovali, že synagoga z roku 1828 je jedinečná tím, že podobných vesnických - s prostým stylem výzdob - se dochovalo jen několik a žádnou už nelze vrátit do původního stavu. Čkyňská synagoga je přitom spolu s bechyňskou nejstarší v kraji a zároveň jediná na Prachaticku.

Pak ale začali přispívat dárci i třeba místní podnikatelé a podařilo se sehnat i evropské dotace a práce pokračovaly. Teď je synagoga kompletně opravena a v neděli její fungování zahájila vernisáž společné výstavy tří umělců - sochaře Jana Hendrycha, malíře Františka Hodonského a grafika, ilustrátora a malíře Jana Chaloupky.

"Chtěli jsme ukázat, jak kvalitní umělce dokážeme do Čkyně přivést," komentovala Jindra Bromová ze Společnosti pro obnovu synagogy.

Synagoga bude nabízet i zázemí pro aktivity biosférické rezervace Šumava. "Vedle nabídky infocentra se svými expozicemi by zde měly vzniknout projekty na podporu péče o přírodu a krajinu, venkovského způsobu života, zvyků a tradic venkovské architektury," doplnil Vladimír Silovský z Regionální rozvojové agentury Šumava.