Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jižní meandr v Krumlově nabízí procházku po terasách u Schieleho domku

  12:57aktualizováno  12:57
Pokud patříte k lidem, které nebaví proplétat se v centru Českého Krumlova davem turistů, kuste si projít obnovenou trasu z parku kolem Vltavy k synagoze. Zanedbané území město proměnilo za 89 milionů korun na unikátní relaxační prostor.

Malíř Egon Schiele pobýval v Českém Krumlově od května do začátku srpna roku 1911. S mladou kráskou Wally Neuzilovou žili v zahradním domku nad řekou Vltavou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Jižní meandr leží zdánlivě stranou od známých a turisticky hojně využívaných spojnic středověkého centra Českého Krumlova. Na poměrně malé ploše zvolna zastavované od 16. století však soustřeďuje několik významných památek, které sehrály zásadní roli v životě města především v závěru 19. a v první polovině 20. století.

„Jedná se o Fotoatelier Seidel, židovskou synagogu, zahradní domek, kde žil a tvořil Egon Schiele, a území městského parku. Revitalizací jižního meandru tak dochází k oživení dávno zapomenutých zákoutí Českého Krumlova a příběhů zdejších památek,“ uvedla mluvčí krumlovské radnice Petra Nestávalová.

Fotogalerie

Komplexní proměna území, kterou radnice provedla spolu s městskou obchodní společností Českokrumlovský rozvojový fond, si během 15 let vyžádala náklady ve výši 89 milionů korun. Z toho 51 milionů korun pokryly dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie.

Krumlovští začali celý projekt, kterému muselo nakonec ustoupit celkem 16 nevhodných staveb a s dalšími majiteli domů i pozemků město vedlo často velmi zdlouhavá a komplikovaná jednání, připravovat už v roce 2001. Práce na projektu však přerušily a zbrzdily o rok později ničivé povodně.

Městu se však přesto podařilo postupně vylepšit městský park, vybudovat Růžovou zahradu, Museum Fotoatelier Seidel, zachránit synagogu a obnovit zahradní domek, v němž je Egon Schiele Ateliér i impozantní areál kamenných teras Na Střelnici, které domek obklopují. Všechny citlivě zmodernizované památky i jejich okolí jsou otevřené pro návštěvníky.

„Projekt jižního meandru přináší především úplně nový prostor, který je protikladem přetíženému centru. Je to krásný relaxační prostor s bohatou kulturní nabídkou a určitě stojí za to ho navštívit,“ řekl Miroslav Reitinger, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu.

Právě tato městská společnost se o obnovu území jižního meandru nejvíc zasloužila. Podle Reitingera bylo na dlouhodobém projektu nejtěžší nenechat se odradit a vydržet u toho celých 15 let.

„A nebát se dojít k cíli, přestože byl občas daleko. Složité bylo třeba odkoupení zahradního domku Egona Schieleho. Těžký byl i nákup souboru movitých a nemovitých věcí dnešního Musea Fotoatelier Seidel. Ale i vykoupení šestnácti drobných nemovitostí u řeky, kde dneska stojí parkoviště, byl obrovský kus práce,“ připomněl Reitinger.

Krumlovský starosta Dalibor Carda si libuje, že po dlouhých desetiletích se podařilo městu postupně z celé oblasti setřít ponurý ráz úpadku a periferie a vrátit jí původní lesk. V kontrastu se středověkým a renesančním centrem nabízí území jižního meandru klidnou až relaxační atmosféru.

„V obnově tohoto území ještě pokračujeme. Nádherné terasy Na Střelnici, za které patří velký obdiv a pochvala krumlovským kameníkům, se snažíme napojit na dům dětí a mládeže, kde byly terasy také v havarijním stavu,“ objasnil Carda.

Starosta upřesnil, že poslední opěrná zeď bude upravena tak, aby se dalo projít od synagogy ne přes Růžovou zahradu, ale přímo k domku Egona Schieleho na horní terasy, které budou přes den pro návštěvníky otevřené.Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Na Šumavě shořel památkově chráněný dvorec. Škoda je osm milionů

Hasiči zasahovali v ranních hodinách u požáru Králováckého dvorce U Babků na...

Jihočeští hasiči brzy ráno vyjížděli k rozsáhlému požáru do Stach na Prachaticku. Hořel zde památkově chráněný...

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

VIDEO: V českobudějovické Mlýnské stoce pluje aligátor jako živý

Aligátora umístil street artový umělec, který se představuje pod přezdívkou...

České Budějovice mají novou atrakci, kterou si chodí prohlížet a fotit místní obyvatelé i turisté. Před několika dny se...

Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské
Známe odpovědi na 6 nejčastějších otázek o mateřské a rodičovské

Jaký je vlastně rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou, za jakých podmínek vám na ně vzniká nárok a kolik peněz měsíčně dostanete? Kompletní přehled jsme pro vás připravili s Petrem Novákem z Právní poradny pro odškodnění a náhradu škody.

Najdete na iDNES.cz