Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Památkáři zpřístupní unikátní morový špitál v Budějovicích. Podívejte se

  8:14aktualizováno  8:14
Říkávalo se tam U nuzných. Českobudějovičtí obyvatelé zde izolovali od zbytku města lidi nakažené leprou nebo morem, později tam našly útočiště chudé rodiny. Bývalý morový špitál s kaplí Nejsvětější Trojice ze 16. století prošel celkovou rekonstrukcí za více než 24 milionů. Bude tam muzeum i kanceláře.

Stavba na Pražském předměstí dlouho chátrala. Nyní v nově zařízených prostorech vznikly kanceláře Národního památkového ústavu.

„Z devadesáti procent je hotovo. Náklady přesáhly 24 milionů korun. V průběhu letošního roku se práce soustředí na nátěry fasád a úpravy zahrady, kde vznikne fontánka a posezení pro návštěvníky. Tato část vyjde na necelé dva miliony,“ říká Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPÚ).

Letos začnou památkáři také s opravami interiéru kaple Nejsvětější Trojice. Zrestaurují barokní fresky, opraví podlahy a kostel vybaví novými lavicemi, aby tam mohly být mše. Poslední fáze vyjde na čtyři miliony korun.

„Ze sakristie plánujeme vybudovat malé Muzeum morového špitálku. Návštěvníci se do něj dostanou vchodem z Pražské třídy. Po prohlídce mohou relaxovat na zahradě, která připomíná rajský dvůr v klášterech,“ líčí Pavelec.

Peníze našli památkáři ve svém rozpočtu. „Velkou část pokryla dotace od ministerstva kultury,“ dodává mluvčí NPÚ v Budějovicích Jitka Skořepová.

Fotogalerie

Starobylý špitálek sloužil hlavně pro izolaci lidí s nakažlivými chorobami. První zmínky sahají až do roku 1371. „Tehdy zřejmě sloužil pro nemocné leprou, později v něm byli lidé nakažení morem nebo cholerou. O tehdejší podobě se ale bližší informace nedochovaly,“ popisuje Pavelec.

Současná podoba pochází z let 1513 až 1515. Významného rozšíření při barokních přestavbách se areál dočkal v období 1763 až 1779. „Původně zde byla jedna velká místnost, kde byli nemocní pohromadě. Až během barokní přestavby vznikly čtyři místnosti, aby měli nakažení trochu větší komfort,“ provádí areálem Pavelec.

Kapli, která je chodbou propojená se špitálkem, vyzdobil v 18. století freskami slavný budějovický malíř František Jakub Prokyš. Návštěvníci tam uvidí jeho výjev svatého Augustina rozmlouvajícího s dítětem, Abraháma vítajícího tři mládence a spoustu andělů se symboly Nejsvětější Trojice. Na štítu je vedle rakouského erbu znak Budějovic.

Chudým sloužil do roku 1976

Během 19. století se z morového špitálu stal chudobinec. Uprostřed bydlely většinou ženy, v severní části žili muži. Špitální kostel sloužil bohoslužbám až do roku 1971, poslední chudé rodiny odešly o pět let později. Mezitím začal tehdejší režim likvidovat celé okolní Staré město. Původní zástavba ustoupila panelovým domům a většina staveb a hospodářských stavení šla k zemi. Uvažovalo se dokonce i o demolici celého špitálku.

V roce 1977 byl opuštěný a zanedbaný areál převeden do správy Krajského střediska státní památkové péče a ochrany přírody. V podkroví vznikly kanceláře, které sloužily necelých dvacet let. Později objekt využívali členové budějovické salesiánské komunity.

S celkovou opravou začali památkáři v létě 2014.

„Odstranili jsme novodobé stavební prvky z 80. let opravili krov, vyměnili střešní krytinu. Místnosti mají nové podlahy a repasovaná původní okna. Jsou zde nové fasády, znovu vybudované oplocení předzahrádky a funkční dlážděná úprava části vnitřní zahrady,“ vyjmenovává Pavelec.

Podle něj je špitálek unikátní tím, že se zachoval v architektonicky čisté podobě. Před ním je parčík vysázený v roce 1957. Předtím tam však bylo prostranství, na kterém se odehrávaly poutě.

„Rozšíření není náhodné. Začíná tady totiž nová, mírně odkloněná část Pražské třídy vyměřená v roce 1755, zatímco stará silnice vedla těsně kolem špitálku, pak dnešní Kněžskodvorskou ulicí a přes osady Kněžské Dvory a Hrdějovice,“ líčí v Budějovickém poutníku historik Daniel Kovář.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Lidé na jihočeských vsích do politiky nechtějí. Dění raději řeší u piva

Ilustrační snímek

Ve 183 obcích jižních Čech dostanou voliči obálku pouze s jedinou kandidátní listinou. To je necelá třetina ze všech....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz