Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Strakonicích vznikne muzeum maltézských rytířů, představí historii řádu

  14:56aktualizováno  14:56
Je jednou z nejcennějších částí strakonického hradu. Přesto chátrá. Komenda, jak se označuje středověké sídlo rytířského nebo křižovnického řádu, patřila dosud Českobudějovické diecézi. Té ale chyběly peníze na opravy. Tak ho po více než dvouletém jednání koupil za pět milionů Jihočeský kraj, který chce památku opravit za zhruba 56 milionů korun.

V bývalé komendě sídlil řád maltézských rytířů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Veškeré historické prvky budou při opravě zachovány. Objekt ale čeká oprava elektroinstalace, vody, kanalizace i topení. Dojde také na rekonstrukci podlah, oken, dveří či schodů.

„Součástí bude restaurování vybraných nástěnných maleb, vnitřní omítky a výmalba stěn podle restaurátorských průzkumů,“ informoval mluvčí krajského úřadu Radek Šíma. Na řadu přijde i obnova nátěrů, nová fasáda a část střechy nad ambity.

Fotogalerie

Kraj pak předá objekt do správy Muzea středního Pootaví ve Strakonicích, které zde vybuduje ojedinělou stálou expozici maltézského řádu.

„Bude jediná svého druhu v České republice. V bývalé komendě sídlil řád maltézských rytířů. Přišel sem v roce 1243 a byl tu do roku 1925. V letech 1420 až 1694 tu bylo dokonce sídlo velkopřevorství. Řád tu byl 700 let a ovlivňoval chod a život Strakonic, proto jsme usilovali o to, abychom tu expozici měli,“ vysvětlila ředitelka Muzea středního Pootaví Ivana Říhová.

Muzeum se na novinku chystá už teď. Má připravený plán expozice, pokračuje jeho rozpracováním do podrobného scénáře. Současně se organizaci podařilo navázat kontakty se zahraničím. Třeba s komendami v německém Adenau a Bubikonu, se zbrojnicí a archivem ve Valettě na Maltě nebo s bývalým palácem velmistrů na řeckém Rhodosu.

Vystavený bude utopený kanón, vyznamenání i mince

Je hotová i studie k výtvarnému řešení výstavy a muzeum je připraveno vypsat výběrové řízení na projektanta.

„Chceme na projekt získat peníze z Evropské unie z Integrovaného operačního programu. Druhé kolo má být otevřeno v srpnu a je určené speciálně pro národní kulturní památky a nové rekonstrukce expozic. Zahrneme tam historii řádu od jeho vzniku v 11. století. Byl založen při první křížové výpravě do Svaté země jako charitativní řád. Bude tam jeho dvousetletá historie na Blízkém východě. Paralelně s tím bude mapován vznik českého převorství a historie řádu v regionu a ve Strakonicích,“ podotkla Říhová.

Ve Strakonicích se dochoval z dob maltézských rytířů například jeden z kanónů, který byl potopený při obléhání hradu Turky v roce 1520. Návštěvníci ho budou moci obdivovat spolu s řády, vyznamenáními, mincemi a dalšími zajímavostmi té doby.

„Necháme udělat napodobeniny zakládacích listin. Bude tu výstroj a výzbroj, která se podaří zapůjčit, nebo uděláme kopie,“ přiblížila plány ředitelka Říhová. Pokud vše půjde hladce, mohla by se expozice v upravených prostorech otevřít pro návštěvníky do tří let.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Kladno prohrálo na Slavii, Havířov uspěl v Jihlavě a vede první ligu

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Prostějova

Spekulovalo se, že by se Jaromír Jágr mohl poprvé v sezoně objevit v prvoligovém duelu. Jenže ani v 6. kole se...

Další z rubriky

VIDEO: Studená voda, drsné překážky a chlad vítaly závodníky na Lipně

Překážky závodu Spartan race v Lipně nad Vltavou prověřily sílu závodníků.

Lipno nad Vltavou hostilo o víkendu závody Spartan race. Tři překážkové tratě otestovaly fyzickou i duševní sílu a...

Šestice mužů je obžalovaná, že se pokusila z bank vysát 27 milionů korun

Ilustrační snímek

Až deseti lety vězení je ohroženo šest mužů, kteří se podle obžaloby pokusili v letech 2015 a 2016 jako organizovaná...

Chceme smazat pocit hanby našich pacientů, říká primář psychiatrie v Písku

Oddělení ortopedie a chirurgie v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou se naplno...

Maximálně zapojit pacienty do léčby, otevřít nemocnici nejen rodinám pacientů, ale i městu například pořádáním...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz