Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Organizuje závody dřevorubců a ve volnu jezdí pro medaile do zahraničí

  11:28aktualizováno  11:28
Martin Komárek je legendou dřevorubeckého sportu v zemi. Na konci července se jako jediný Čech zúčastnil světového šampionátu v USA. V disciplíně přesekávání ležícího kmene získal cenný bronz.

Vítězný pokřik Martina Komárka | foto: Stihl Timbersports

Sportovní osobnosti na jihu Čech? To nejsou pouze fotbalisté nebo hokejisté. Už dlouho k nim patří také Martin Komárek – čerstvý medailista z mistrovství světa v dřevorubeckých sportech Lumberjack World Championships.

Je mu 36 let a živí se podnikáním. Na pohled sympatický chlapík, který se ale ve volném čase dokáže pořádně vybít. Ve sportovním dřevorubectví patří Martin Komárek k nejlepším v Evropě.

Underhand Chop

Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas. Martin Komárek byl v této disciplíně třetí na mistrovství světa v USA.

Minulý rok se stal vicemistrem světa a pravidelně sbírá tituly na českých závodech. Teď se soustředí zejména na jejich organizaci a ve volném čase soutěží v zahraničí. Naposledy získal bronzovou medaili na mistrovství světa v americkém Wisconsinu.

"Kdybych se lépe připravil, mohl jsem získat medailí víc," říká Martin Komárek, který pochází z Oseku u Milevska. "Finále mi v každé disciplíně o kousek uteklo," litoval.

Na mistrovství světa se soutěží v každé disciplíně individuálně. Vedle klasického řezání a sekání se závodníci utkávají také v hodu sekerou, přebíhání klády ve vodě či v lezení na čas. Výběr disciplín je volný.

"Každý závodník se může přihlásit jen do disciplín, které mu jdou," poznamenal Komárek, který byl na mistrovství světa sportovních dřevorubců potřetí. "Já jsem se účastnil pěti a v každé jsem postoupil do semifinále."

Uvedl, že postup do finále byl často nad jeho síly. "Závody mi alespoň ukázaly, na co se mám při přípravě na nadcházející mistrovství připravit."

V disciplíně zvané Underhand Chop však uspěl. Za čas 23,8 sekundy bral v konkurenci třiceti dřevorubců bronzovou medaili. "Bylo to tak těsné, že o konečném pořadí na stupních vítězů rozhodovaly kamery," upozornil český reprezentant.

Ikonu českého dřevorubectví potěšilo, když pořadatelé hráli hymny všech závodníků na stupních vítězů. "Sice jsem tam byl jako jediný Čech, ale bylo to příjemné," uvedl Komárek.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Další z rubriky

Senioři a školáci ušetří za MHD v Budějovicích stovky korun měsíčně

Ulicí E. Rošického jezdí v Českých Budějovicích jen linka 8. Oůvodně tam přitom...

Od prvního září budou moci senioři od 65 let a školáci do patnácti let jezdit městskou hromadnou dopravou v krajském...

Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti

Ilustrační snímek

Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci...

Děti s autismem okradl zloděj, odnesl si houpačky a lanový žebřík

Dvě ukradené houpačky sloužily klientům Auticentra v Českých Budějovicích...

Jen tři týdny se mohly děti navštěvující Auticentrum v Českých Budějovicích radovat z nových houpaček a lanového...

Najdete na iDNES.cz