Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budějovice slaví 750 let. Zazpívá Lucie Bílá, vyjde i pamětní mince

  8:57aktualizováno  8:57
Oživlá Černá věž a Samsonova kašna, ohňostroj a také koncert velké pěvecké hvězdy. Tak v březnu začnou oslavy 750 let od založení Českých Budějovic. Radnice konečně odtajnila první část programu a láká třeba na nejpopulárnější českou zpěvačku Lucii Bílou.

Lucie Bílá zpívala synovi Filipovi na maturitním plese. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Bílá vystoupí na náměstí Přemysla Otakara II. 10. března, kdy jsou naplánované první velké oslavy významného jubilea. Právě k tomuto dni je totiž datována listina, v níž se o městě poprvé píše.

Kromě Lucie Bílé se mohou lidé těšit na multimediální show se symboly Budějovic, účastníci akce pak společně vytvoří a rozbuší živé srdce města.

„Multimediální představení bude navazovat na koncert a postupně rozehraje budovu radnice, Samsonovu kašnu a Černou věž. Show vyvrcholí ohňostrojem a odhalením slavnostní výzdoby města,“ vyjmenoval Rudolf Střítecký, jeden z autorů konceptu a režisér show. Je zároveň jednatelem agentury Art4promotion, kterou město vybralo na zajištění březnových oslav.

Kopie korunovačních klenotů

Programem připraveným na 10. března oslavy 750 let neskončí. Přes rok radnice slibuje řadu dalších kulturních akcí, při nichž si krajské město připomene svou bohatou historii.

„Podrobný harmonogram zveřejníme v nejbližších týdnech,“ přislíbila Dana Matějková, vedoucí odboru kanceláře primátora. Předchozí vedení Českých Budějovic oslavy podcenilo a ještě před pár dny nebylo vůbec poznat, že město něco slaví.

První připomínkou je tak výstava Milana Bindera s názvem 750 let českobudějovické architektury aneb Jak šel čas, kterou mohou zájemci vidět ve výstavní síni radnice. Na magistrátu je navíc jedna celoroční výstava věnovaná architektuře. Jmenuje se Bohumil Böhm a České Budějovice.

Velkým lákadlem pak budou kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II. Ty si město hodlá do Budějovic zapůjčit z Pražského hradu.

Česká národní banka pak k výročí vydá stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun.

„Vydáme ji 4. března. Mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Průměr mince bude 31 milimetrů, hmotnost 13 gramů,“ upřesnila Kateřina Bartůšková, mluvčí České národní banky.

Zatím nemohla upřesnit počet ražených kusů ani cenu. Výši nákladu ČNB zveřejní až den před vydáním.

Primátor Jiří Svoboda nastínil některé další kroky radnice směrem k oslavám.

„Pro subjekty, které budou chtít přispět vlastními akcemi, vypíšeme granty. Chceme do oslav zapojit i různé spolky, myslím si, že program bude pestrý,“ uvedl.

Jednou z akcí, která se na předběžném scénáři zatím neobjevila, je zádušní mše za zakladatele města krále Přemysla Otakara II.

„Bude na přelomu srpna a září v katedrále svatého Mikuláše, pořádá ji děkanství římskokatolické církve,“ upozornil náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř.

V červnu, nebo září přichystá město historický jarmark. Oslavy pravděpodobně vyvrcholí na podzim. Primátor už dříve předeslal, že zřejmě půjde o vícedenní akci odehrávající se především na centrálním náměstí včetně trhů, koncertů a podobně.

„Akce speciálně k výročí budou pořádat i Jihočeské divadlo nebo dopravní podnik. V únoru začneme vyvěšovat plakáty a na výročí upozorníme i ve vozech MHD,“ doplnil Svoboda.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Oprava silnice od Lipna k hranicím potěší lyžaře mířící na Hochficht

Letecký pohled z roku 2013 na rakouský lyžařský areál Hochficht. Za vrcholy...

Než se lyžaři dostanou do rakouských areálů Hochficht a Schöneben, musí projet 12 kilometrů dlouhou silnicí spojující...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Řidič nepřežil čelní střet s kamionem, silnice u Třeboně už je průjezdná

Citroën Saxo se poblíž Třeboně střetl s kamionem. Řidič osobního vozu nehodu...

Tragická nehoda se stala ve středu večer poblíž Třeboně. Řidič Citroënu Saxo nepřežil čelní střet s kamionem. Úsek...

Najdete na iDNES.cz