Lucie Bílá zpívala synovi Filipovi na maturitním plese.

Lucie Bílá zpívala synovi Filipovi na maturitním plese. | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Budějovice slaví 750 let. Zazpívá Lucie Bílá, vyjde i pamětní mince

  • 4
Oživlá Černá věž a Samsonova kašna, ohňostroj a také koncert velké pěvecké hvězdy. Tak v březnu začnou oslavy 750 let od založení Českých Budějovic. Radnice konečně odtajnila první část programu a láká třeba na nejpopulárnější českou zpěvačku Lucii Bílou.

Bílá vystoupí na náměstí Přemysla Otakara II. 10. března, kdy jsou naplánované první velké oslavy významného jubilea. Právě k tomuto dni je totiž datována listina, v níž se o městě poprvé píše.

Kromě Lucie Bílé se mohou lidé těšit na multimediální show se symboly Budějovic, účastníci akce pak společně vytvoří a rozbuší živé srdce města.

„Multimediální představení bude navazovat na koncert a postupně rozehraje budovu radnice, Samsonovu kašnu a Černou věž. Show vyvrcholí ohňostrojem a odhalením slavnostní výzdoby města,“ vyjmenoval Rudolf Střítecký, jeden z autorů konceptu a režisér show. Je zároveň jednatelem agentury Art4promotion, kterou město vybralo na zajištění březnových oslav.

Kopie korunovačních klenotů

Programem připraveným na 10. března oslavy 750 let neskončí. Přes rok radnice slibuje řadu dalších kulturních akcí, při nichž si krajské město připomene svou bohatou historii.

„Podrobný harmonogram zveřejníme v nejbližších týdnech,“ přislíbila Dana Matějková, vedoucí odboru kanceláře primátora. Předchozí vedení Českých Budějovic oslavy podcenilo a ještě před pár dny nebylo vůbec poznat, že město něco slaví.

První připomínkou je tak výstava Milana Bindera s názvem 750 let českobudějovické architektury aneb Jak šel čas, kterou mohou zájemci vidět ve výstavní síni radnice. Na magistrátu je navíc jedna celoroční výstava věnovaná architektuře. Jmenuje se Bohumil Böhm a České Budějovice.

Velkým lákadlem pak budou kopie korunovačních klenotů a pohřební královské insignie Přemysla Otakara II. Ty si město hodlá do Budějovic zapůjčit z Pražského hradu.

Česká národní banka pak k výročí vydá stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun.

„Vydáme ji 4. března. Mince je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Průměr mince bude 31 milimetrů, hmotnost 13 gramů,“ upřesnila Kateřina Bartůšková, mluvčí České národní banky.

Zatím nemohla upřesnit počet ražených kusů ani cenu. Výši nákladu ČNB zveřejní až den před vydáním.

Primátor Jiří Svoboda nastínil některé další kroky radnice směrem k oslavám.

„Pro subjekty, které budou chtít přispět vlastními akcemi, vypíšeme granty. Chceme do oslav zapojit i různé spolky, myslím si, že program bude pestrý,“ uvedl.

Jednou z akcí, která se na předběžném scénáři zatím neobjevila, je zádušní mše za zakladatele města krále Přemysla Otakara II.

„Bude na přelomu srpna a září v katedrále svatého Mikuláše, pořádá ji děkanství římskokatolické církve,“ upozornil náměstek primátora pro kulturu Jaromír Talíř.

V červnu, nebo září přichystá město historický jarmark. Oslavy pravděpodobně vyvrcholí na podzim. Primátor už dříve předeslal, že zřejmě půjde o vícedenní akci odehrávající se především na centrálním náměstí včetně trhů, koncertů a podobně.

„Akce speciálně k výročí budou pořádat i Jihočeské divadlo nebo dopravní podnik. V únoru začneme vyvěšovat plakáty a na výročí upozorníme i ve vozech MHD,“ doplnil Svoboda.