Náměstí v Českých Budějovicích.

Náměstí v Českých Budějovicích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Budějovice hledají program obřích oslav 750. výročí. Potrvají celý rok

  • 2
Příští rok bude Českým Budějovicím kulatých 750 let. Už nyní začínají přípravy a město hledá autora loga oslav. Zapojit se mohou úplně všichni. Autor vítězného návrhu programu získá 30 tisíc korun.

"Otevíráme prostor úplně všem občanským aktivitám, jednotlivcům, spolkům. Každý se může přihlásit se svou vizí či nápadem, jak by měly oslavy v roce 2015 vypadat," zdůraznil primátor Juraj Thoma.

Historie Českých Budějovic

Založení Českých Budějovic se oficiálně datuje k 10. březnu 1265. O tom, že na soutoku Vltavy a Malše vznikne nové královské město, rozhodl počátkem 60. let 13. století český panovník Přemysl Otakar II.

Území ovšem patřilo panu Čéčovi z Budivojovic, jehož otec Budivoj tady založil osadu s kostelem. Král mu za to nabídl nepříliš vzdálený hrad Velešín s celým panstvím. Z panovníkova pověření potom založení nového města řídil zvíkovský purkrabí Hirzo, pod jehož vedením bylo vyměřeno velké čtvercové náměstí, pravidelně se křižující ulice a jednotlivé domovní parcely.

Předpokládá, že budou trvat po celý rok, druhou možností je devět měsíců v době od března do prosince. Bude záležet, jaké nápady v následujících týdnech dorazí na radnici. Thoma zároveň věří, že se do soutěží o návrh podaří zapojit co největší množství lidí.

Obyvatelé mohou své koncepty posílat na radnici do kanceláře primátora nebo nosit do 7. února.

"Jak bude vše nakonec strukturované a jaký bude scénář, rozhodne rada města. Samozřejmě to může být i tak, že vybereme vítěze, ale využijeme i tipy od dalších účastníků soutěže a do programu je zapojíme," nastínil dále Thoma.

Autoři jednotlivých scénářů mají volnou ruku, protože neexistují žádná přesná kritéria a limity.

Každý měsíc dostane své téma

Nyní město uvažuje o několika stěžejních tématech, která by se vždy soustředila v jednom měsíci. Například květen by mohl být věnován sportu, červen historii, červenec budoucnosti Budějovic.

Zajímavá data

1279 - Záviš z Falkenštejna napadl České Budějovice, dobyl je a vyplenil

1296 - první historicky doložený rychtář (králův zástupce ve městě) Klaric

1577 - dokončena výstavba Černé věže (trvala 28 let)

1641 - největší požár města, vyhořely jeho dvě vnitřní třetiny

1720-1730 - stavba městského vodovodu, vodárny a barokní radnice

1751 - město se stává sídlem Budějovického kraje, prvním hejtmanem je Václav Karvinský z Karviné

1825-1832 - výstavba koněspřežné železnice na trase České Budějovice - Linec

1848 - zahájena výroba v továrně na tužky a kameninu (později Koh-i-noor Hardtmuth)

1895 - založen Český akciový pivovar (dnes Budějovický Budvar)

1909 - zahájen provoz elektrické pouliční dráhy (tramvaje)

2000 - město se stalo sídlem Budějovického kraje (záhy přejmenovaného na Jihočeský)

"Vše musíme také přizpůsobit počasí. Je jasné, že v březnu to asi nebude o open air akcích," podotkl Thoma.

Na magistrátu už se uskutečnila první větší schůzka, které se účastnili zástupci města, kulturní komise, firem a pořadatelů kulturních akcí.

Předseda kulturní komise magistrátu Hynek Látal dodal, že bude později vybrán hlavní koordinátor, který by přípravy a samotný průběh řídil. Také zmínil, že si oslavy nepředstavuje tak, jak jsou na ně lidé každoročně zvyklí z Českého Krumlova či Prachatic, ale měly by být více moderní a ukázat tvář 21. století.

"Samozřejmě se nemůžeme vyhnout některým tradicím a historii," ujistil Látal.

Logo, pamětní medaile a socha

V jubilejním roce chce město používat také speciální logo a logotyp. I zde vypíše soutěž a odměna je opět 30 tisíc korun.

"Předpokládáme, že logo vybereme do konce května. Uvítáme nabídku od místních autorů, designérů, architektů a výtvarníků, pro něž by to byla i prestiž," konstatoval primátor.

Thoma dále řekl, že město chce také vytvořit pamětní medaili. I z historického důvodu má být stříbrná, a odkazovat tak na českobudějovickou mincovnu, která fungovala do roku 1611, a na nedaleké doly u Rudolfova, kde se stříbro těžilo.

Jednou z nejdůležitějších akcí oslav by mělo být také odhalení sochy krále Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic. Městu ji daroval sochař František Postl. Bude to zhruba třímetrový žulový pomník (více o soše zde).