Lidé si půjčují, ale své dluhy pak nedokážou splácet. Často se se svými problémy obracejí na poradny. (ilustrační snímek)

Lidé si půjčují, ale své dluhy pak nedokážou splácet. Často se se svými problémy obracejí na poradny. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Půjčují si, aby měli na vánoční dárky. Zadlužených Jihočechů přibývá

  • 3
Štědré Vánoce si nedovedou odpustit ani lidé s vysokými dluhy. Jen na jihu Čech odborníci pracovali už se 648 klienty. Díky větší kapacitě místní poradny pomohli více lidem než loni.

Ponižující život v dluzích vysál 55letého pana Karla z Táborska tak, že se rozhodl skoncovat se životem. Na Linku důvěry Občanské poradny při Jihočeské rozvojové se obrátil s tím, že už má vše promyšlené.

Přišel o práci, je zadlužený, věřitelé vymáhají peníze exekučně, stále mu někdo volá a vyhrožuje. Za svou situaci se stydí, nechce se svěřit ani rodině.

Poradce zjistil, že muž dluží 190 tisíc korun, a spočítal, že jeho příjem stačí na osobní bankrot.

"V poradně jsme se s tímto klientem setkali celkem pětkrát. Zpracovali jsme společně přílohy a návrh na insolvenci. Osobní bankrot mu byl bez problémů schválen a už nemusí čelit nátlaku věřitelů a exekutorů. Žije sice skromně, ale v klidu," popsala Miloslava Hanousková, vedoucí budějovické Občanské poradny při Jihočeské rozvojové, která sídlí v Riegrově 51.

Dluhové poradenství

Občanská poradna při Jihočeské rozvojové pracovala v roce 2011 se 656 klienty, 465 z nich řešilo dluhy. V roce 2012 to bylo 644/451 a za první tři čtvrtletí 2013 648/394. Nejvíc klientů řeší otázky týkající se insolvenčního řízení - 392 a na rozdíl od minulých let navštěvují letos poradnu více muži: je jich 209, žen 185. Nejvíc lidí řeší dluhy převyšující hranici 500 tisíc korun.

Jihočechů, kteří si neumějí poradit v životních krizích, v poradně stále přibývá. Za první tři čtvrtletí letošního roku už poradci poskytli 843 konzultací a pracovali se 648 klienty.

I díky tomu, že poradna letos zvýšila svoji kapacitu, mohli tamní odborníci pomoci už více lidem než za celý loňský rok. Ačkoli nejvíc příchozích chce pomoci vyřešit své dluhy, jejich počet mírně klesá.

"Předloni jich bylo 71 procent ze všech klientů, letos je jich o deset procent méně," srovnává ředitel Asociace Občanských poraden Stanislav Skalický.

Na poradnu se obracejí především lidé ze sociálně slabší skupiny, jejichž příjem se pohybuje od osmi do třinácti tisíc korun. Nejčastěji s nimi poradci řeší dvě témata: insolvenční řízení a exekuce.

"Někdy jde jejich situace řešit oslovením věřitelů a nasmlouváním splátkových kalendářů. Někde už je situace ještě horší a tam už se to řeší třeba osobním bankrotem," objasnil Skalický.

Počet Jihočechů, kteří řeší svou situaci s dluhy osobním bankrotem, stále roste. "V roce 2008 to bylo 86 návrhů na insolvenci u okresního soudu, v roce 2012 už jich bylo 1 531 a za první tři letošní čtvrtletí už 1 526," vypočítala Petra Sádovská z Občanské poradny při Jihočeské rozvojové.

S klienty z celého kraje od Budějovicka přes Prachaticko až po Jindřichohradecko denně probírá práva a povinnosti dlužníků. Na první konzultaci přicházejí hodně rozladění, tlačí na ně věřitelé a exekutoři.

"Jsou v tísni, v krizi, myslí na sebevraždu, není to výjimečné, že je dluhy dotáhnou tak daleko. Dlužník se dozví, co musí udělat, snažíme se získat jeho důvěru, aby věděl, co ho čeká, že je nějaké řešení, zase získal naději a začal jednat," shrnula Sádovská.

Přitom předvánoční čas je pro lidi, kteří žijí ve dluhové spirále, zvlášť těžký. Často se neumějí svěřit rodině, že nemají peníze na dárky, a raději si pořídí další úvěr. A když už jsou zadlužení tak, že jim banka odmítá půjčit další částku, snaží se jí domoci i podvodem.

"Není výjimkou, že se někteří klienti snaží získat úvěry za každou cenu. Klidně přinesou zfalšované výplatní pásky i další doklady," potvrdila Alice Jungwirthová z Československé obchodní banky.