Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mušketýři či Rusalka. Startuje léto před otáčivým hledištěm v Krumlově

  12:07aktualizováno  12:07
Ve čtvrtek začíná sezona před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Hlavním lákadlem je Rusalka s basistou Štefanem Kocánem v roli Vodníka. Celkem Jihočeské divadlo uvede v létě 83 představení.

LÁKADLO. Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zajišťuje Jihočeskému divadlu 75 procent příjmů. Letošní sezona je pro divadelníky zlomová, povedlo se jim přilákat návštěvníky z ciziny a kontaktovaly je i velké zahraniční cestovní kanceláře. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jeden za všechny, všichni za jednoho! Legendární pokřik po pěti letech opět zazní před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Příběh mušketýrů, kteří se bijí ve jménu francouzského krále, ožije v zámecké zahradě ve čtvrtek.

Jihočeské divadlo uvede oblíbenou komedii v obnovené premiéře s novým obsazením. Mladý herec Jan Hušek vystřídá v roli D’Artagnana Ondřeje Veselého. A ten si naopak vychutná úlohu kardinála Richelieua. Jako Constance se představí nová posila činohry Tereza Vítů, krále Ludvíka XIII. hraje Jiří Suchý z Tábora.

"Pro diváky, kteří už inscenaci dříve viděli, to bude zajímavé srovnání. Jan Hušek je v současnosti ideální pro D’Artagnana. Když jsme hru nasazovali, byl nevycválaným klukem Ondřej Veselý. Za 13 let z něj vyrostl dospělý muž," říká Olga Šubrtová, dramaturgyně činohry.

V rolích dalších mušketýrů zůstávají Martin Hruška jako Athos, Pavel Oubram jako Porthos a Tomáš Drápela jako Aramis. Komedie je první společnou inscenací Šubrtové a Martina Glasera. Premiéra byla v červnu 2001 a od té doby divadelníci odehráli 115 repríz.

Z tvůrčí dílny Šubrtová-Glaser je i Dekameron, který na točně baví třetím rokem. Z rozsáhlé knižní předlohy Giovanniho Boccaccia autoři vybrali nejvděčnější motivy a v kulisách středověké Florencie září celý soubor činohry.

90. premiéra? Dvořákova Rusalka

Rok české hudby a 90. premiéra na otáčku. To jsou dva hlavní důvody, proč Jihočeské divadlo nastudovalo Dvořákovu Rusalku. "Mladý a talentovaný režisér Jiří Heřman pojal Rusalku trochu v modernějším duchu," líčí šéf operního souboru Miloslav Veselý.

V titulní úloze vystoupí sólistky opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Maria Kobielska, roli Prince ztvární tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny diváci uvidí slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou je slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Pěvec se světovým renomé od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře, bývá hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově.

Dalšími tituly budou v Krumlově Divotvorný hrnec a Sluha dvou pánů, děti si užijí Cestu kolem světa a Ptáka Ohniváka a lišáka Zorra. Sérii představení zakončí balet Carmen.

Současná konstrukce musí zmizet

Letošní sezona bude zřejmě předposlední před nynější podobou scény. Současná konstrukce otáčivého hlediště musí ze zámecké zahrady zmizet do konce roku 2015. Česká republika se k odstranění zavázala výboru UNESCO. Český Krumlov je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví a hlediště svým vzhledem narušuje podobu barokní zahrady.

Scénu má nahradit nová točna. O tom, zda bude mimo sezonu demontovatelná, či zasouvací, rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Tu vypíše město České Budějovice jako vlastník konstrukce. Podle odhadů přesáhne investice 100 milionů korun. Budějovice chtějí peníze získat z Evropské unie.

"Dohodli jsme se s ministrem kultury na podmínkách pro soutěž. S tím je spojené povolení z krajského úřadu. Ještě předtím plánujeme jednání se zástupci UNESCO, kteří mají přijet na otáčivé hlediště. Po létě by se soutěž vyhlásila," dodal Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Další z rubriky

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Ve škole kouzlil místo písemky, dnes Martina Čejku magie živí

Kouzelník Martin Čejka z Českých Budějovic.

Martin Čejka svými kouzly uvádí v úžas publikum v Česku i v Evropě. Naposledy ho mohli vidět o víkendu návštěvníci...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Najdete na iDNES.cz