Mušketýři či Rusalka. Startuje léto před otáčivým hledištěm v Krumlově

  12:07aktualizováno  12:07
Ve čtvrtek začíná sezona před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Hlavním lákadlem je Rusalka s basistou Štefanem Kocánem v roli Vodníka. Celkem Jihočeské divadlo uvede v létě 83 představení.

LÁKADLO. Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zajišťuje Jihočeskému divadlu 75 procent příjmů. Letošní sezona je pro divadelníky zlomová, povedlo se jim přilákat návštěvníky z ciziny a kontaktovaly je i velké zahraniční cestovní kanceláře. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Jeden za všechny, všichni za jednoho! Legendární pokřik po pěti letech opět zazní před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Příběh mušketýrů, kteří se bijí ve jménu francouzského krále, ožije v zámecké zahradě ve čtvrtek.

Jihočeské divadlo uvede oblíbenou komedii v obnovené premiéře s novým obsazením. Mladý herec Jan Hušek vystřídá v roli D’Artagnana Ondřeje Veselého. A ten si naopak vychutná úlohu kardinála Richelieua. Jako Constance se představí nová posila činohry Tereza Vítů, krále Ludvíka XIII. hraje Jiří Suchý z Tábora.

"Pro diváky, kteří už inscenaci dříve viděli, to bude zajímavé srovnání. Jan Hušek je v současnosti ideální pro D’Artagnana. Když jsme hru nasazovali, byl nevycválaným klukem Ondřej Veselý. Za 13 let z něj vyrostl dospělý muž," říká Olga Šubrtová, dramaturgyně činohry.

V rolích dalších mušketýrů zůstávají Martin Hruška jako Athos, Pavel Oubram jako Porthos a Tomáš Drápela jako Aramis. Komedie je první společnou inscenací Šubrtové a Martina Glasera. Premiéra byla v červnu 2001 a od té doby divadelníci odehráli 115 repríz.

Z tvůrčí dílny Šubrtová-Glaser je i Dekameron, který na točně baví třetím rokem. Z rozsáhlé knižní předlohy Giovanniho Boccaccia autoři vybrali nejvděčnější motivy a v kulisách středověké Florencie září celý soubor činohry.

90. premiéra? Dvořákova Rusalka

Rok české hudby a 90. premiéra na otáčku. To jsou dva hlavní důvody, proč Jihočeské divadlo nastudovalo Dvořákovu Rusalku. "Mladý a talentovaný režisér Jiří Heřman pojal Rusalku trochu v modernějším duchu," líčí šéf operního souboru Miloslav Veselý.

V titulní úloze vystoupí sólistky opery Národního divadla v Praze Alžběta Poláčková a Maria Kobielska, roli Prince ztvární tenoristé Aleš Briscein a Aleš Voráček. Ve dvojroli Ježibaby a Cizí kněžny diváci uvidí slovenské pěvkyně Jolanu Fogašovou a Denisu Hamarovou. Ozdobou je slovenský basista Štefan Kocán v postavě Vodníka. Pěvec se světovým renomé od roku 2009 pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře, bývá hostem milánské La Scaly či Bavorské Státní opery v Mnichově.

Dalšími tituly budou v Krumlově Divotvorný hrnec a Sluha dvou pánů, děti si užijí Cestu kolem světa a Ptáka Ohniváka a lišáka Zorra. Sérii představení zakončí balet Carmen.

Současná konstrukce musí zmizet

Letošní sezona bude zřejmě předposlední před nynější podobou scény. Současná konstrukce otáčivého hlediště musí ze zámecké zahrady zmizet do konce roku 2015. Česká republika se k odstranění zavázala výboru UNESCO. Český Krumlov je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví a hlediště svým vzhledem narušuje podobu barokní zahrady.

Scénu má nahradit nová točna. O tom, zda bude mimo sezonu demontovatelná, či zasouvací, rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Tu vypíše město České Budějovice jako vlastník konstrukce. Podle odhadů přesáhne investice 100 milionů korun. Budějovice chtějí peníze získat z Evropské unie.

"Dohodli jsme se s ministrem kultury na podmínkách pro soutěž. S tím je spojené povolení z krajského úřadu. Ještě předtím plánujeme jednání se zástupci UNESCO, kteří mají přijet na otáčivé hlediště. Po létě by se soutěž vyhlásila," dodal Jiří Šesták, ředitel Jihočeského divadla.

Autor:

Nejčtenější

Dal facku recidivistovi, stíhala ho GIBS. Teď se kriminalista zastřelil

Ilustrační snímek

Jeden ze dvou českobudějovických kriminalistů, kteří jsou od září stíháni za zfackování recidivisty při výslechu, se...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Kladno prohrálo v Edenu se Slavií, ostatní favorité slavili výhry

Radost slávistických fanoušků

Hokejisté Jihlavy otočili v 36. kole první ligy duel s Havířovem a po výhře 2:1 mají v čele tabulky už devítibodový...

Další z rubriky

Bosé děti v ulici i odsun Němců. Podívejte se na staré snímky Krumlova

Plešivec býval vždy chudý. Snímek pořídil v roce 1928 Josef Seidel.

Unikátní fotografie přináší nová kniha Krumlov – město pod věží. Na 300 stranách je 430 snímků, z nichž některé autoři...

Roubenka, srub, chalupa. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

Štětí - Chcebuz, okres Litoměřice. Poloroubená chalupa s dispozicí 5+1 je na...

V České republice se prodává velké množství roubenek, chalup, srubů i hrázděných domů v různé kvalitě. Některé jsou...

Kraj ukončil plány na protipovodňové úpravy Malše v Budějovicích

Malý jez v Českých Budějovicích.

Projekt na protipovodňová opatření při řece Malši v Českých Budějovicích po více než 17 letech definitivně končí....

Najdete na iDNES.cz