Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ať otáčivé hlediště nenarušuje vzácnou zahradu v Krumlově, zní z UNESCO

  18:38aktualizováno  18:38
Otáčivé hlediště nemá rušit pohled na cennou barokní zahradou v Českém Krumlově. Musí být ochráněna univerzální hodnota památky a hlediště nemá omezovat letohrádek Bellarie. V tomto duchu se nesou doporučení, která obsahuje zpráva z Centra UNESCO.

Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

MF DNES zjistila, že už ji má Ministerstvo kultury. Zpráva dorazila po letní návštěvě komisařek, které v Českém Krumlově jednaly s českými zástupci o budoucí scéně.

Podle posledních plánů má nová točna zůstat na současném místě, měla by být mimo sezonu rozebíratelná, nebo zajíždějící do země. Umístění je však v rozporu s doporučeními UNESCO.

„Jedno zní, aby průhledová osa zahrady byla skutečně tou hlavní hodnotou, která zůstane nedotčena,“ řekla Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury.

Sdělením se bude zabývat komise pro otáčivé hlediště, která se sejde na začátku ledna. „Čekáme, až bude ustanovené vedení Českého Krumlova. Všichni zástupci se musí se sdělením seznámit a zaujmout jasná stanoviska,“ dodala Matoušková.

V pracovní komisi je ministr kultury Daniel Herman, jihočeský hejtman Jiří Zimola, starosta Českého Krumlova Dalibor Carda, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek a ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Nájem je do prosince 2015

Matoušková upozorňuje, že obsáhlé sdělení nedává České republice nařízení, ale přináší doporučení a mantinely. Na české straně je teď nalézt řešení, které nenaruší výjimečnou hodnotu zahrady.

„Zpráva také uvádí, že by komise měla prohloubit spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS. Budeme doporučovat panu ministrovi, aby přizval na zasedání jejího prezidenta Josefa Štulce, aby tam byl zastoupený hlas tohoto odborného subjektu a poradního orgánu UNESCO,“ uvedla Matoušková.

Dodala, že je důležité, jak se k budoucnosti točny postaví nové vedení Českých Budějovic. Magistrát je vlastníkem konstrukce, hlediště provozuje Jihočeské divadlo a pozemek patří Národnímu památkovému ústavu. „Budeme usilovat o to, aby otáčivé hlediště v pozměněné formě bylo dále v Českém Krumlově, a uděláme pro to všechno,“ poukázal primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.

Roční nájem dva miliony korun

Podle slibu České republiky mělo současné hlediště ze zahrady zmizet do konce roku 2015. Všechny strany se shodují, že tento termín je nereálný stihnout, a Ministerstvo kultury bude spolu s magistrátem Českých Budějovic žádat Národní památkový ústav o prodloužení nájmu.

„Případné prodloužení nájmu bude Národní památkový ústav muset konzultovat s ministerstvem, je to otevřené,“ dodala mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Současný roční nájem vychází na dva miliony korun. Nájemní smlouva končí 31. prosince 2015. „V tuto chvíli už samozřejmě musíme připravovat sezonu 2016,“ upozornil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Nová točna má mít stejnou kapacitu 650 míst, bude o něco nižší a zásadně změní podobu. Bellarii, která kvůli zázemí pro herce chátrala, památkáři opraví a zpřístupní. Na záchranu mají v první etapě připravených 500 tisíc korun. Podle odhadů vyjde nová scéna na 100 až 150 milionů.

„Je nové plánovací období evropských programů. Resort kultury bude využívat Integrovaný regionální operační program. Z toho by mohlo být hlediště financované,“ uvedl Jaromír Talíř, budějovický náměstek pro kulturu.

Petici podepsalo 130 tisíc lidí

Současná scéna svým umístěním a vzhledem narušuje jedinečnost jedné z nejvzácnějších barokních zahrad v Evropě. Ta je od roku 1992 spolu se zámkem a historickým jádrem zapsaná na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Výbor UNESCO několikrát vyzval Česko k odstranění točny a vyjádřil vůči české straně nedůvěru. Hrozilo dokonce vyškrtnutí ze seznamu.

První hlediště bylo v zahradě už v roce 1958. Současná čtvrtá podoba vyrostla před Bellarií na počátku 90. let jako černá stavba a dostala jen dočasné kolaudační povolení, které se neustále prodlužuje. Otáčivé hlediště ročně navštíví okolo 55 tisíc diváků. Tržby pro Jihočeské divadlo jsou průměrně 25 milionů za sezonu. Petici pro zachování hlediště podepsalo více než 130 tisíc lidí.

Někteří architekti upozorňují, že do barokní zahrady nepatří žádná podobná konstrukce. Například Václav Girsa míní, že budovat točnu na stávajícím místě je necitlivost a nezodpovědnost.

„Argument, že by šlo o zařízení, které by se po divadelní sezoně demontovalo, je absurdní, nasměrovaný jen na někoho, kdo vůbec nepřemýšlí. Pro prezentaci unikátní zahrady a její návštěvníky mnoho užitku nepřinese, neboť jak pro divadlo, tak pro zahradu je sezona ve stejnou dobu,“ komentoval pro MF DNES Girsa.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Cyklista Kaňkovský proletěl sklem do auta: Asi při mně stáli všichni svatí

Zničené kolo Aloise Kaňkovského po nárazu do jednoho z mechanických vozů závodu...

Cyklisté hradecké stáje Elkov Author se chystají na mistrovství světa, kde pojedou závod družstev. Týká se to i Aloise...

Kostelík unikl zbourání. Dnes je z něj chalupa a místo oltáře stojí krb

Karel Klabouch jezdí do Jiříkova údolí na Českobudějovicku s partnerkou Alenou...

Před vchodem vyskládané dříví na zátop, opodál šňůra s prádlem, krmítko. Kolem dokola plůtek z planěk. Chalupářská...

Další z rubriky

Vymýšlel si úrazy a z pojišťoven vylákal téměř půl milionu. Hrozí mu pět let

Ilustrační snímek

Muž z Českobudějovicka více než čtyři a půl roku podváděl několik pojišťoven. Vymýšlel si úrazy, a poté dostával peníze...

Dítě v první třídě už by mělo mluvit bezchybně, říká logopedka

Logopedka Kateřina Hájková zbavuje děti řečových vad hrou, při práci používá...

Specialisté v ambulanci klinické logopedie písecké nemocnice pracují s předškoláky i prvňáčky s vadami řeči. „Pokud...

Při lovu na Táborsku někdo postřelil myslivce, je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Při lovu zvěře na Táborsku někdo postřelil jednoho z myslivců. Těžce zraněného muže odvezl do nemocnice vrtulník....

Najdete na iDNES.cz