Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ať otáčivé hlediště nenarušuje vzácnou zahradu v Krumlově, zní z UNESCO

  18:38aktualizováno  18:38
Otáčivé hlediště nemá rušit pohled na cennou barokní zahradou v Českém Krumlově. Musí být ochráněna univerzální hodnota památky a hlediště nemá omezovat letohrádek Bellarie. V tomto duchu se nesou doporučení, která obsahuje zpráva z Centra UNESCO.

Otáčivé hlediště stojí uprostřed parku krumlovského zámku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

MF DNES zjistila, že už ji má Ministerstvo kultury. Zpráva dorazila po letní návštěvě komisařek, které v Českém Krumlově jednaly s českými zástupci o budoucí scéně.

Podle posledních plánů má nová točna zůstat na současném místě, měla by být mimo sezonu rozebíratelná, nebo zajíždějící do země. Umístění je však v rozporu s doporučeními UNESCO.

„Jedno zní, aby průhledová osa zahrady byla skutečně tou hlavní hodnotou, která zůstane nedotčena,“ řekla Anna Matoušková, náměstkyně ministra kultury.

Sdělením se bude zabývat komise pro otáčivé hlediště, která se sejde na začátku ledna. „Čekáme, až bude ustanovené vedení Českého Krumlova. Všichni zástupci se musí se sdělením seznámit a zaujmout jasná stanoviska,“ dodala Matoušková.

V pracovní komisi je ministr kultury Daniel Herman, jihočeský hejtman Jiří Zimola, starosta Českého Krumlova Dalibor Carda, primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda, ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek a ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Nájem je do prosince 2015

Matoušková upozorňuje, že obsáhlé sdělení nedává České republice nařízení, ale přináší doporučení a mantinely. Na české straně je teď nalézt řešení, které nenaruší výjimečnou hodnotu zahrady.

„Zpráva také uvádí, že by komise měla prohloubit spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS. Budeme doporučovat panu ministrovi, aby přizval na zasedání jejího prezidenta Josefa Štulce, aby tam byl zastoupený hlas tohoto odborného subjektu a poradního orgánu UNESCO,“ uvedla Matoušková.

Dodala, že je důležité, jak se k budoucnosti točny postaví nové vedení Českých Budějovic. Magistrát je vlastníkem konstrukce, hlediště provozuje Jihočeské divadlo a pozemek patří Národnímu památkovému ústavu. „Budeme usilovat o to, aby otáčivé hlediště v pozměněné formě bylo dále v Českém Krumlově, a uděláme pro to všechno,“ poukázal primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda.

Roční nájem dva miliony korun

Podle slibu České republiky mělo současné hlediště ze zahrady zmizet do konce roku 2015. Všechny strany se shodují, že tento termín je nereálný stihnout, a Ministerstvo kultury bude spolu s magistrátem Českých Budějovic žádat Národní památkový ústav o prodloužení nájmu.

„Případné prodloužení nájmu bude Národní památkový ústav muset konzultovat s ministerstvem, je to otevřené,“ dodala mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Současný roční nájem vychází na dva miliony korun. Nájemní smlouva končí 31. prosince 2015. „V tuto chvíli už samozřejmě musíme připravovat sezonu 2016,“ upozornil ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Nová točna má mít stejnou kapacitu 650 míst, bude o něco nižší a zásadně změní podobu. Bellarii, která kvůli zázemí pro herce chátrala, památkáři opraví a zpřístupní. Na záchranu mají v první etapě připravených 500 tisíc korun. Podle odhadů vyjde nová scéna na 100 až 150 milionů.

„Je nové plánovací období evropských programů. Resort kultury bude využívat Integrovaný regionální operační program. Z toho by mohlo být hlediště financované,“ uvedl Jaromír Talíř, budějovický náměstek pro kulturu.

Petici podepsalo 130 tisíc lidí

Současná scéna svým umístěním a vzhledem narušuje jedinečnost jedné z nejvzácnějších barokních zahrad v Evropě. Ta je od roku 1992 spolu se zámkem a historickým jádrem zapsaná na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Výbor UNESCO několikrát vyzval Česko k odstranění točny a vyjádřil vůči české straně nedůvěru. Hrozilo dokonce vyškrtnutí ze seznamu.

První hlediště bylo v zahradě už v roce 1958. Současná čtvrtá podoba vyrostla před Bellarií na počátku 90. let jako černá stavba a dostala jen dočasné kolaudační povolení, které se neustále prodlužuje. Otáčivé hlediště ročně navštíví okolo 55 tisíc diváků. Tržby pro Jihočeské divadlo jsou průměrně 25 milionů za sezonu. Petici pro zachování hlediště podepsalo více než 130 tisíc lidí.

Někteří architekti upozorňují, že do barokní zahrady nepatří žádná podobná konstrukce. Například Václav Girsa míní, že budovat točnu na stávajícím místě je necitlivost a nezodpovědnost.

„Argument, že by šlo o zařízení, které by se po divadelní sezoně demontovalo, je absurdní, nasměrovaný jen na někoho, kdo vůbec nepřemýšlí. Pro prezentaci unikátní zahrady a její návštěvníky mnoho užitku nepřinese, neboť jak pro divadlo, tak pro zahradu je sezona ve stejnou dobu,“ komentoval pro MF DNES Girsa.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Mladá řidička nezvládla u Vodňan předjíždění, ve smyku narazila do kamionu

Silnici I/22 uzavřela vážná dopravní nehoda, která se stala u odbočky na...

Na silnici I/22 na Strakonicku se po půl sedmé ráno u odbočky na Radčice srazila dvě osobní auta s kamionem. Při nehodě...

Další z rubriky

Na Kratochvíli si Troup vždycky dával rande, teď tam dělá kastelána

„Práce kastelána je tak pestrá a různorodá a zabere tolik času, že se dá říct,...

Vojtěch Troup si zámek poblíž Netolic oblíbil už v dětství. Od roku 1985 tam dělá kastelána. Předtím dělal...

Děti budou dál dojíždět. Na Srubci školu letos neotevřou

Srubec je z pohledu čísel nejrychleji rostoucí satelitní obcí kolem krajského...

Od 1. září měli chodit prvňáčci do nové ZŠ Srubec. Jenže v obci u Českých Budějovic ještě nezačali stavět a škola bude...

Obrazy z Mongolska zaplnily věž v Třeboni. Sbírka je evropským unikátem

Třeboň otevírá v Kotěrově vodárenské věži galerii buddhistického umění z...

Třeboň má nový turistický tahák. Galerii mongolského buddhistického umění v bývalé Kotěrově vodárenské věži. Podle...

Grafton Recruitment Praha
Inženýr kvality - zákaznická kvalita

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz