Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do zahrady nepatří žádná točna, prohlásil šéf České komise pro UNESCO

  9:19aktualizováno  9:19
Do kauzy otáčivého hlediště se vedle známých osobností vložila i Česká komise pro UNESCO. Nechce, aby nová scéna v krumlovské zahradě znovu vyrostla. Chystaná architektonická soutěž však může přinést i návrhy mimo současné místo.

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě v Českém Krumlově. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Musíme hlídat závazky, která má Česko vůči UNESCO. Český Krumlov nesmí kvůli otáčivému hledišti blokovat přijetí dalších českých památek na prestižní Seznam světového dědictví.

V tomto duchu jednala Česká komise pro UNESCO. Poradní orgán české vlády se sešel a kritizoval připravovanou soutěž na novou točnu v zámecké zahradě.

Komise ministra kultury, ve které jsou vedle regionálních politiků i památkáři nebo ředitel Jihočeského divadla, chce vybudovat modernější scénu na stejném místě. Maximálně ji o sedm metrů posunout z hlavní osy. To je však v rozporu s celosvětově platnými úmluvami a doporučeními UNESCO.

Složení poroty

Závislí
- František Konečný, zastupitel ČB
- Jaromír Talíř, náměstek ČB
- Petr Pavelec, ředitel NPÚ ÚPS ČB
- Lukáš Průdek, ředitel Jč. divadla

Nezávislí
- Ivan Plicka, předseda ČKA
- Jindřich Smetana, rektor VŠUP
- Přemysl Krejčiřík, zahrad. expert
- Jaromír Kročák, architekt
- zástupce UNESCO

„Už při schvalování přijetí Českého Krumlova na seznam UNESCO se Česká republika zavázala, že tam otáčivé hlediště nebude. My tu dohodu bohužel porušujeme. Posunutí hlediště o sedm metrů z osy vůbec nic neřeší,“ řekl MF DNES poslanec Petr Gazdík, předseda České komise pro UNESCO.

Nyní pošle dopis ministrovi kultury a chce zintenzivnit jednání před vyhlášením architektonické soutěže.

„Byl bych nerad, aby tento problém blokoval přijetí dalších českých míst mezi památky UNESCO. Rozumím jihočeskému postoji i ministerské komisi, ale já zase musím hájit naše závazky. Ty jsou zcela jasné, tady není o čem debatovat,“ podotkl Gazdík.

Divácky oblíbené hlediště ve své současné podobě i umístěním narušuje podobu světově proslulé barokní zahrady. Kvůli kauze už několik let hrozí vyškrtnutí Krumlova z UNESCO.

Magistrát Českých Budějovic jako vlastník konstrukce po dlouhých jednáních vypíše soutěž na citlivěji řešené hlediště. „V prvním kole soutěže není podmínkou umístění točny. Když přijde nějaký architekt s geniálním návrhem, tak bude teoreticky možné řešení i mimo zámeckou zahradu,“ upozornil náměstek budějovického primátora Jaromír Talíř.

Osobnosti vs. architekti

Háček je v tom, že umístění mimo zahradu je prakticky nemožné kvůli majetkoprávním vztahům týkajících se pozemků. Vyhlašovatel navíc v zadávacích podmínkách jasně definuje svou představu o poloze a při výběru ji bude upřednostňovat. To znamená, že usiluje o konstrukci v zahradě.

Na výzvu senátora a bývalého ředitele Jihočeského divadla Jiřího Šestáka podepsaly české osobnosti před několika dny petici za zachování otáčivého hlediště v Krumlově. Je mezi nimi například režisér Jiří Menzel či dramatik Milan Uhde. Předtím zase přední čeští architekti a experti na historické zahrady zpochybnili záměr vybudovat novou scénu v zámeckém parku a doporučili najít jiné místo. Jejich stanovisko podpořila i Česká komora architektů.

Český národní komitét ICOMOS, což je poradní orgán UNESCO, na svých webových stránkách přinesl také informace z jednání ministerské komise. „Projevil jsem údiv nad mimořádným politickým nátlakem, který komise vyvíjí na generální ředitelku Národního památkového ústavu s cílem potlačit její odborné názory,“ píše Václav Girsa, prezident ICOMOS.

Současné hlediště z přelomu 80. a 90. let má jen dočasné kolaudační povolení. Navštěvuje ho okolo 55 tisíc diváků ročně. Hraje na něm Jihočeské divadlo, příjmy jsou okolo 25 milionů korun. Krumlov byl na seznam UNESCO zapsaný v roce 1992. Na prestižní seznam se z Česka naposledy dostala v roce 2003 židovská čtvrť a bazilika svatého Prokopa v Třebíči.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Návštěvnost jihu Čech dál roste. Tchajwanci zde chtějí zůstávat déle

Ilustrační snímek

Jižní Čechy opět přilákaly větší počet turistů. Region dokonce patří mezi tři kraje, kde návštěvnost za druhé čtvrtletí...

V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

Lidé se loučí s Kamilem Benešem při smutečním obřadu v kostele sv. Jana...

V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v...

Rozvoji festivalu by pomohlo více luxusních hotelů, říká jeho prezident

Jaromír Boháč je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Legendární Lúčnica a Čechomor nadchly diváky sobotního koncertu, kterým vyvrcholil 27. Mezinárodní hudební festival v...

Najdete na iDNES.cz