Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Houbařka snědla muchomůrku zelenou a selhala jí játra

  9:19aktualizováno  9:19
Počasí přeje růstu hub a láká do lesů i lidi, kteří nejsou v jejich poznávání žádnými přeborníky. V lepším případě pak jejich nejedlé nebo dokonce jedovaté úlovky vytřídí zkušenější znalec, v horším skončí v péči lékařů s otravou.

Na výstavu hub můžete zavítat do Zámecké galerie v Třeboni. Otevřená bude až do příští neděle. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na interním oddělení českobudějovické nemocnice ošetřovali za poslední tři týdny dvacet takových případů. Prakticky denně přijímají několik pacientů se zažívacími potížemi s podezřením na konzumaci jedovatých hub. Výjimkou nejsou ani nejzávažnější, život ohrožující stavy.

"Bohužel v řadě případů jde skutečně o otravy. Zatím nejzávažnější případ jsme řešili koncem předminulého týdne, kdy jsme přijali ve velmi vážném stavu pacientku, která snědla plodnice muchomůrky zelené. Po vyšetření a stabilizaci základních životních funkcí jsme ji se selháním jater předali do pražského IKEM," uvedla primářka interny Marie Pešková.

Muchomůrka zelená je považována za nejjedovatější houbu Evropy a Severní Ameriky, kde způsobuje nejvíc smrtelných otrav. Jde přitom o chutnou houbu, což potvrdili všichni, kteří otravu přežili.

Její požití vyžaduje včasnou lékařskou pomoc, a to i v případě subjektivního zlepšení stavu. Přes moderní metody léčby a obrovské pokroky v medicíně otravu muchomůrkou zelenou nepřežije přibližně každý čtvrtý pacient.

Muchomůrka zelená je považována za nejjedovatější houbu Evropy a Severní...

Muchomůrka zelená je považována za nejjedovatější houbu Evropy a Severní Ameriky, kde způsobuje nejvíc smrtelných otrav.

"Jedna plodnice muchomůrky zelené, případně muchomůrky jízlivé, stačí otrávit dva dospělé lidi. Obě jsou zrádné v tom, že první příznaky otravy přijdou většinou až druhý den," srovnává třeboňská mykoložka Libuše Kotilová.

Podle zkušené odbornice si nejistí houbaři nejčastěji pletou muchomůrku zelenou se žampionem.

"Ale je třeba dát si pozor na to, že muchomůrka zelená má zespodu bílé lupeny, a to po celou dobu, kdežto žampion je má odmlada lehce růžové a pak tmavnou. Rozdílná je i noha - muchomůrka zelená vyrůstá z takzvaného kalichu smrti, kdežto žampion má nohu rovnou," radí Kotilová.

Křeče, poruchy vědomí i halucinace

Stejně jedovatá sestra muchomůrky zelené, muchomůrka jízlivá, je krásná bílá houba, která roste vzácně v jehličnatých nebo smíšených lesích. V době hojnosti ke sběru neláká, protože lesy jsou plné hřibů, strakošů, kozáků a lišek.

Mezi těmito houbami si může někdo přinést hřib kříšť, který zamění s kolodějem či kovářem. Nejedlý, mírně jedovatý kříšť má však zespodu citronově žluté trubky, kdežto koloděj i kovář červené.

"Mezi nejčastější příznaky otravy houbami patří nevolnost, bolesti a křeče břicha, zvracení, průjmy. Objevují se ale také příznaky mnohem závažnější, související s postižením nervového systému, jako jsou poruchy vědomí, halucinace či projevy ukazující na selhání jater a ledvin nebo poškození mozku," popsala primářka Pešková.

Pokud se nemocný domnívá, že snědl nějakou nebezpečnou houbu, je důležité, aby do nemocnice přinesl k mykologickému vyšetření zbytek pokrmu, zbytky hub po čištění, případně zvratky či stolici.

Všechny tyto biologické materiály a informace usnadní lékařům zjistit původce otravy a co nejrychleji zahájit nezbytnou léčbu.

Nejlepší prevencí proti otravě houbami je však sbírat jen druhy, které bezpečně znáte.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Byl to socialistický klump, říká sběratel o Škodě 1201. Přesto ji koupil

Účastníci mezinárodní veteránská rallye South Bohemia Classic zavítali do...

Příznivci historických vozidel si mohli o víkendu na jihu Čech dosyta užít nablýskaných strojů, s nimiž přijeli jejich...

Další z rubriky

Dekret povolující latinské gymnázium v Budějovicích vydala Marie Terezie

Před zahájením stavby současné budovy školy v České ulici musely být zbourány...

Málokdo ví, že první gymnázium v Českých Budějovicích fungovalo už v 18. století. Bylo latinské a mezi jeho absolventy...

Táborská setkání nabídnou fotbal mnichů s obří koulí i průvod pochodní

Jan Žižka nesmí na táborských slavnostech chybět.

Jak to vypadá, když hrají středověcí mniši kopanou s velkou třímetrovou koulí? Poznají to návštěvníci Táborských...

Při požáru chatky našli hasiči mrtvé dítě, jeden muž je popálený

V zahrádkářské kolonii v katastru obce Semice na Písecku shořela chata. Hasiči...

V Semicích na Písecku hořela brzy ráno chatka, v níž byli tři lidé. Hasiči v objektu objevili mrtvého chlapce. Jeden...

Najdete na iDNES.cz