Výtvarník Otto Placht před jedním z nových děl, které namaloval v Českém...

Výtvarník Otto Placht před jedním z nových děl, které namaloval v Českém Krumlově. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Místo džungle ateliér. Malíř Placht vytvořil v Krumlově nová díla

  • 0
Peruánskou džungli vyměnil za ateliér v Českém Krumlově. Procházel okolní lesy a místní rostliny propojil s exotikou Amazonie i svými vnitřními představami. Malíř Otto Placht vytvořil během jednoho roku v zázemí Egon Schiele Art Centra okolo třiceti nových rozměrných pláten hýřících barvami.

Galerie jeho obsáhlou výstavu Duše pra/lesa prodlužuje až do 29. ledna a většinu nových pláten do expozice doplní. Díla tak uvidí i návštěvníci.

„V Peru jsem omezený tmou a hmyzem, který by mě sežral, kdybych zůstal v pralese dlouho. Také musím myslet na transport, nemůžu dělat větší než dvoumetrová plátna. V Krumlově jsem měl vůbec poprvé ve svém životě velký ateliér, absolutní klid a svobodu,“ líčí Placht, který na počátku 90. let odjel do Peru a žil u indiánského kmene Šipibo. Založil tam rodinu, účastnil se i ayahuaskových rituálů, v současnosti pobývá střídavě v Čechách a v Amazonii.

Na počátku svého krumlovského pobytu se snažil do obrazů dostat i středověkou atmosféru tohoto města. „Začala se mi tam však dostávat zlá strašidla. Pokud na to jdu přes rostliny, tak mi to připadá živější a aktuálnější. Když se dostanu do určitého soustředění, tak jsem ve vnitřním světě, který mám stejný tady i v Peru,“ přemýšlí výtvarník, který se proslavil živelnými, magií pralesa nabitými obrazy.

Podle Hany Jirmusové Lazarowitz, ředitelky Egon Schiele Art Centra, je to vůbec poprvé, kdy se v galerijních ateliérech nějaký umělec rozmáchl k takovému tvůrčímu výboji jako Otto Placht. Navíc se ještě nestalo, aby centrum takto výrazně obměnilo a doplnilo výstavu.

„Byla to intenzivní fyzická koncentrace nad výtvarnými díly. Navíc pro nás Otto Placht vytvořil dětské omalovánky. Jsou v nich celé příběhy z indiánské vesnice, ve kterých si děti mohou domalovat zvířata, rostliny nebo indiánské ornamenty. Už na to máme skvělé ohlasy,“ říká Jirmusová.

Dětský koutek s chýší šamana

Pro nejmenší návštěvníky připravila ve spolupráci s Plachtem také další novinku - dětský koutek. „Je v něm i velký obraz s odkrytými hlavami. Děti se tak mohou fotit v šamanově chýši. Budeme zde mít i několik moskytiér. Do nich si mohou zalézt a v klidu si malovat. Tvořit mohou vleže na měkkém koberci, na sedačkách nebo ve stoje u přepravních beden,“ podotýká Jirmusová.

Součástí Plachtovy krumlovské výstavy je také dílo jeho peruánského přítele Dimase Paredese Armase. Jeho práce mají možnost zájemci vidět do konce října. V galerii jsou vystavené také indiánské předměty denní potřeby, lodě nebo masky.

Na příští rok chystá Schieleho centrum výstavu o česko-švýcarských paralelách s názvem Osudy a dílo. Představí například obrazy Pravoslava Sováka, který v roce 1968 emigroval do Švýcarska.