Pavel Šporcl hraje na unikátní modré housle, které vyrobil známý houslař Jan...

Pavel Šporcl hraje na unikátní modré housle, které vyrobil známý houslař Jan Špidlen. | foto: Jakub Jirák

Pavel Šporcl nabírá energii v kryokomoře, kde je minus 130 stupňů

  • 0
O radost z hudby se chce nejen podělit, ale hlavně ji rozdávat dál. Pavla Šporcla totiž baví bořit předsudky o tom, jak by měl vypadat houslista, který hraje vážnou hudbu. I proto začal v roce 1999 vystupovat v pirátském šátku. Dokonce si prosadil, že si takto zahraje na koncertě s Českou filharmonií, který přenášela televize.

A byl nadšený, že díky tomu začali na jeho vystoupení chodit více mladí lidé. Své modré housle, které mu postavil houslař Jan Špidlen, si s sebou přinesl i na posezení do Masných krámů. Ostatně, bere si je všude, protože jsou příliš cenné.

Ačkoliv v dubnu oslaví čtyřicáté narozeniny, působí dojmem pohodového kluka, který si plní své sny. Rozesměje ho, když mu cituji z Wikipedie, že je v současné době nejznámějším českým houslistou.

"Když to tam píšou, tak to asi bude pravda. Pro mě je důležité, že se co nejvíc lidí i díky mně může dozvědět, že existují housle a také člověk, který na ně rád hraje. Tak mohu předávat všechny lidské emoce dál," vzpomíná na své první plechové housličky, které dostal v necelých čtyřech letech.

Od učitele dostával bonbony

"Dokonce existuje fotka, kde jako mrňous stojím nahatý v dětském nafukovacím bazénku na chalupě a hraju na ně. Pocházím z učitelské rodiny z maminčiny i tatínkovy strany. Všichni uměli hrát na nějaký nástroj, takže jsem k tomu směřoval i já. Často se mě lidé ptají, jestli jsem jako dítě hrál rád. Říkám, že jsem byl poslušný syn a maminka dohlížela, abych opravdu denně alespoň chvíli cvičil. Jinak jsem byl docela normální kluk. Můj první učitel v lidušce Ladislav Havel mě za hraní odměňoval navíc bonbony, takže to mě taky docela motivovalo," dodává držitel zlatých a platinové desky Supraphonu za prodaná CD svých nahrávek a nositel mnoha světových cen.

Pavel Šporcl

Trvalé bydliště má stále v Českých Budějovicích, ale s rodinou bydlí v Praze a v létě na mlýně v Posázaví. S herečkou Bárou Kodetovou má Violetu (5,5) a Sophii (3,5) a vychovává i její dceru Lily(12). Hru na housle studoval nejen na pražské konzervatoři, ale i v USA. Patří k nejvýraznějším osobnostem současné mladé generace houslistů. Nejoblíbenějším autorem je J. S. Bach. V roce 1999 se poprvé objevil na pódiu v pirátském šátku na hlavě, aby ukázal posluchačům, že vážná hudba nevylučuje neformální oblečení. Nyní hraje na unikátní modré housle pro 21. století od nejlepšího současného tuzemského houslaře Jana Špidlena

Možná, že kdyby jako kluk neměl z hudby radost, dávno by s houslemi skončil. Proto je podle něj důležité u dětí začít s hraním nejpozději v šesti letech a nezošklivit jim to.

Tím se řídí i ve vlastní rodině. Bářina dcera Lily si vyzkoušela hru na klavír, ale teď dala přednost gymnastice. Jeho dvě dcery ale zřejmě talent k hudbě podědily po něm. Violetka už hraje na housle, klavír a zpívá, nejmladší Sophie má dokonce své opravdové maličké housle, které přivezl z Japonska.

On své první skutečné dostal až v pěti letech. V současné době má troje koncertní, mezi nimi ty modré od houslaře Špidlena, dvoje elektrické a jedny docela obyčejné, které si bere na dovolené, aby na nich mohl cvičit. "Pamatuju si, že u nás doma se žilo hodně kulturně. V jednom pokoji já hrál na housle, v druhém starší bratr Petr na violoncello, hodně jsme chodili do divadla, protože tatínek je herec. Myslím, že jsem nějaké geny podědil i po něm, protože si koncerty uvádím sám a už nejsem stydlín jako kdysi," konstatuje.

Velkou školou života pro něj rozhodně bylo pětileté studium v Americe. Na univerzitu v Dallasu sice vyrazil s bratrem, ale pak na festivalu v Aspenu potkal pedagogickou legendu Dorothy DeLay a ta mu nabídla šanci jít studovat na nejslavnější hudební školu Julliard School v New Yorku. Osud mu přihrál šanci učit se i u svého velkého vzoru, Itzhaka Perlmana na Brooklyn College.

V New Yorku hrával v metru

Jenže mladý hudebník se musel více starat o finance, protože měl hrazenou jen část školného. Klidně proto hrál i v metru na 52. avenue. "Za hodinu jsem si tam vydělal 60 dolarů. Člověk alespoň poznal, že bez práce nejsou koláče. Jsem zvyklý jít do všeho naplno a udělat maximum, aby se věc podařila. Ne všechno vždycky klapne, ale jsem ve znamení býka a jdu si vždycky za svým," poznamenává Šporcl s tím, že si postupně plní své sny.

A co stíhá v době, kdy právě necestuje s houslemi po celém světě? "Baví mě tenis, alespoň dvakrát za zimu vyrážíme lyžovat. Rád vařím, což jsem se naučil při svém kočovném staromládeneckém období. Holčičky vodím do houslí a čtu jim večer pohádky. Z jídel miluju suši, naučil jsem ho jíst i Báru," říká virtuos.

Přiznává, že trochu zanedbává tělesnou kondici, ale nedá dopustit na kryoterapii. "Tříminutové podchlazení na minus 130 stupňů a následné rychlé prokrvení dodá člověku obrovskou energii. A jak relaxuju? Housle jsou ze dřeva, takže při hraní jsem neustále v kontaktu s přírodou," dodává se smíchem Pavel Šporcl.