Ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Petr Pavelec

Ředitel českobudějovické pobočky Národního památkového ústavu Petr Pavelec představuje publikaci věnovanou historii šlechtického rodu Rožmberků. Památkáři vydali knihu jako jeden z příspěvků k letošnímu Rožmberskému roku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Památkáři v Budějovicích vydávají obří monografii rodu Rožmberků

  • 0
První čtenáři už mohou listovat monografií na téma Rožmberkové, kterou vydává Národní památkový ústav v Českých Budějovicích. Obří kniha má 752 stran a obsahuje 1 150 barevných fotografií. Publikace vznikla u příležitosti výročí 400 let od úmrtí posledního z Rožmberků Petra Voka.

Na přípravě knihy se podílelo přes osm desítek autorů. "Pro nás je to zúročení roku a půl práce. Kniha o Rožmbercích je zároveň splacením dluhu tomuto významnému rodu českých a evropských dějin," vysvětluje Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Na pultech vybraných knihkupectví krajského města se monografie objevila už v pondělí. "Nakladatelství a vydavatelství Veduta obdrželo několik výtisků od památkářů, tudíž je v pondělí nabídla budějovickým knihkupcům. Zájemci si ji mohou pořídit za doporučenou cenu 1 590 korun v Omikronu nebo v Besedě," upřesňuje Bohumír Němec, vedoucí Veduty, která bude knihu v dalších dnech distribuovat i jinam. Kosmas by se měl přidat příští týden.

Publikace Rožmberkové - rod českých velmožů a jeho cesta dějinami.

Obří knihu vydává Národní památkový ústav k letošnímu výročí 400 let od úmrtí posledního z Rožmberků Petra Voka.

"Rozsáhlá monografie s názvem Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami,  vychází v souvislosti se stejnojmennou výstavou, která se konala v pražské Valdštejnské jízdárně od května do srpna (více o výstavě čtěte zde). Nejedná se pouze o katalog exponátů, ale čtenáři v knize naleznou i desítky studií předních odborníků na dané téma," podotýká za jihočeské památkáře Kateřina Voleská. I ona má na monografii svůj podíl - technicky na ní totiž spolupracovala.

Publikace je vyzdobena 1 150 barevnými fotografiemi, kopiemi historických dokumentů, pečetidel, uměleckých děl nebo předmětů.

"Z právě vydané monografie, kterou edičně připravil Martin Gaži, mám velice dobrý pocit. Je to kniha, která je opravdu výborně technicky zpracovaná a velmi pěkně vypadá," oceňuje také její estetické kvality Pavelec, jenž patří do užšího redakčního kruhu. Ten dále tvoří Jaroslav Pánek, Eliška Fučíková, Roman Lavička, Robert Šimůnek a zmiňovaný Martin Gaži.

Za zvýhodněnou cenu 1 200 korun lze novinku sehnat 25. a 26. října či 2. a 3. listopadu, vždy na pracovišti budějovických památkářů.