Třicet let péče o památky proměnilo zámky, tvrze i kostely jižních Čech

  9:27
Spousta cenných míst na jihu Čech by do dnešních dní nepřežila, nebýt památkářů, soukromých investorů nebo spolků. Po listopadu 1989 se přístup k péči o památky změnil. Nyní, po třiceti letech, spousta z nich znovu žije a ukazuje turistům kulturu našich předků a historii.
Zámek v Jindřichově Hradci hostí noční prohlídky s Bílou paní.

Zámek v Jindřichově Hradci hostí noční prohlídky s Bílou paní. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Po roce 1989, kdy došlo ke změně politických poměrů, připomínaly některé stavby spíše staveniště, jiné chátraly a neměly daleko ke zborcení. Byly mezi nimi zámky, tvrze, náměstí, kaple, kostely nebo kláštery.

Investice do oprav pomohly proměnit obraz historických měst a chráněných areálů.

Nejznámější památky jižních Čech

V polovině března měli ve výstavní síni českobudějovické radnice zahájit jihočeští pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ) výstavu, která mapuje památkovou péči právě v uplynulých třiceti letech. Opatření proti šíření koronaviru ji však zatrhla.

„U většiny památek došlo v porevolučním období díky soukromým investicím, darům ze zahraničí i státním dotačním programům k výraznému vylepšení jejich technického stavu. V mnoha případech se podařilo zachránit těžce havarijní objekty,“ hodnotí Daniel Šnejd, ředitel územního odborného pracoviště NPÚ v Českých Budějovicích.

Zámek Jindřichův Hradec

Loni odborníci restaurovali zahradu u rondelu a přilehlé arkády zámku v Jindřichově Hradci. Jeho areál je dnes třetím největším památkovým komplexem v Česku.

Velká část je opravena a zpřístupněna turistům, kteří procházejí šest prohlídkových tras, na zámku se odehrává řada výstav a kulturních akcí. Před revolucí však zůstával nepřístupný, a i kdyby ho otevřeli, nenabízel by pěkný pohled.

Právě současný stav jindřichohradeckého skvostu je zásluhou památkářské práce v posledních desetiletích. Po roce 1989 bylo na místě staveniště s výkopy, nedokončenými konstrukcemi a znehodnoceným stavebním materiálem. To kvůli plánované rekonstrukci z 80. let, která se měla zaměřit na Španělské křídlo, postupně se od ní však ustoupilo.

Co se podařilo zachovat

  • Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích
  • Dominikánský klášter s kostelem na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích
  • Historické jádro Českého Krumlova včetně zámku
  • Historické jádro Slavonic
  • Historické jádro Prachatic
  • Venkovské památkové rezervace včetně Holašovic nebo Plástovic 
  • Hrádek Cuknštejn
  • Zámek v Libějovicích
  • Zámek a park Červený dvůr
  • Kostel sv. Jana Křtitele v Zátoni
  • Klášter u Nových Hradů
  • Klášter Vyšší Brod
  • Českokrumlovské kláštery
  • Vodní mlýn Hoslovice
  • Most Duha v Bechyni
  • Podolský most

„Na tuto část zámku ve velmi špatném stavu byl téměř vypsán havarijní výměr. Ještě v 80. letech a částečně i 90. probíhaly opravy z dnešního hlediska podle ne úplně šťastných plánů. Takže některé omítkové vrstvy a části areálu trochu padly za oběť. Na druhou stranu se podařilo památku fyzicky zachránit,“ vysvětluje kastelán zámku v Jindřichově Hradci Jan Mikeš.

Prioritou po revoluci bylo komplex postupně zpřístupňovat. První část, Adamovo stavení, byla otevřena v roce 1993. Náročné a nákladné práce postupně počítaly se Španělským křídlem, prvním nádvořím a zdevastovanými budovami.

Součástí byla obnova renesanční sgrafitové fasády, oprava oken a dveří, odstranění konstrukcí napadených dřevokaznými houbami a výměna krovu a krytiny.

„Postupně se plány uskutečnily. Dá se říct, že dnes, po třiceti letech, stojíme před úkolem znovu opravit, co již bylo opraveno a dosluhuje. Bude potřeba zajistit finance, areál je skutečně obrovský a náročný na údržbu, čítá téměř tři hektary budov,“ přemýšlí Mikeš.

Díky intenzivním rekonstrukcím nyní místo navštěvují desítky tisíc lidí ročně. Loni si tu koupilo vstupenku přesně 70 358 turistů.

Zámek Omlenička

V regionu jsou však i případy, které neměly takové štěstí jako zámek v Jindřichově Hradci. Jedním z nich je barokní zámek Omlenička, stojící ve stejnojmenné vsi na Českokrumlovsku. Jeho nešťastný příběh začíná v roce 1938, kdy stavbu tehdejším majitelům zabavili nacističtí okupanti.

Po válce byl objekt znárodněný, stát v něm zřídil byty, sídlo místního národního výboru a využíval ho i k hospodářské činnosti. Zanedbávání vyústilo v havárii v roce 1969, kdy se pod tíhou sněhu zbortily krovy hospodářského křídla a průčelí. Statika byla narušená i v dalších částech zámku.

Po porevoluční restituci žádný ze správců opravy nezajistil, zámek dále chátral a hrozilo další borcení.

„Tuto samovolnou zkázu ještě podpořili zloději, kteří se zaměřili především na dobývání kamenných dlažeb, koryt a nádrží. Kromě toho poškodili i jiné konstrukce, které jim momentálně překážely,“ vzpomíná ředitel jihočeských památkářů Daniel Šnejd.

Zároveň byla nejstarší část Omleničky podmáčená a hrozilo, že spadne a s sebou strhne i zeď vedlejšího kostela. Průčelí s arkádami navíc museli provizorně podepřít. Situaci nepomohlo ani komplikované vlastnictví, které řešil soud.

„Mezitím zloději vykradli v sýpce nosné trámy krovu i podlahy a hrozilo, že se zřítí na veřejnou silnici. Stavební úřad konstatoval havarijní stav a vydal demoliční výměr,“ vysvětluje Šnejd.

Padl krov a štít sýpky a další barokní a renesanční části. „V roce 2007 tak zámek přišel o svůj nejvýstavnější kus s východním průčelím i dvěma zbývajícími arkýři,“ dodává ředitel. 

Současný vlastník chce zbytky zámku zachránit. Nyní hledá způsoby, jak rozpadající se objekt využít, a připravuje projekt.

Kostel sv. Máří Magdalény

Po roce 1989 však nebylo potřeba zachraňovat jen velké stavby jako například zámky. Byl mezi nimi i kostelík svaté Máří Magdalény, stojící na půl cesty mezi Volary a nedalekými Zbytinami na Prachaticku.

Připomíná zaniklou šumavskou osadu Svatá Magdaléna, kterou její poslední obyvatelé opustili po příchodu německé armády v roce 1938.

Památková péče

Památková péče jako instituce fungovala v Československu od roku 1958. Až v roce 1991 vznikly památkové ústavy v krajích. V roce 2003 vznikla dnešní forma, Národní památkový ústav (NPÚ), krajské části se staly jeho odbornými pracovišti. NPÚ je garantem odborného přístupu, uchování památek a porozumění jejich vývoji či tradičním technologiím a materiálům. Na území Jihočeského kraje je v péči NPÚ 14 objektů, především hradů a zámků, ale nechybí ani klášter nebo hrobka.

Po válce začala katolická stavba pustnout a zůstala bez jakékoli údržby a dohledu. „Lidská paměť dokonce uchovala tak kruté příběhy, kdy ‚pokroková‘ mládež vyrabovala zařízení kostela a zapálila z něj táborák. Páter František Honsa, farář ve Volarech, se zasadil o zachování poutního kostelíka, takže se tento silně poškozený dočkal roku 1989. V tomto roce zbyly z něho pouze trosky,“ píše česká výtvarnice Mirka Fridrichová Kunešová ve vikariátním měsíčníku Sv. Jan Prachatický.

Nakonec se však podařilo v 90. letech svatostánek obnovit. „Velkou měrou se o záchranu zasloužily krajanský spolek Förderkeis St. Magdalena s předsedou Otto Langem a spolek Adalberta Stiftera z německého Augsburgu, které uspořádaly finanční sbírku. Dotacemi stavbu podpořil i stát,“ upřesňuje ředitel budějovické pobočky NPÚ Daniel Šnejd.

Kostel je památkou barokního stavitelství, v polovině 18. století ho nechal vybudovat Josef Adam ze Schwarzenberku. Výletníci na něj mohou narazit přímo na turisticky značené stezce, z místa jsou krásné výhledy do pošumavské krajiny. Kromě toho stavba připomíná náboženskou tradici regionu.

Tvrze v Kestřanech

Areál Horní tvrze, Dolní tvrze a zámku v Kestřanech u Písku je jedinečný, protože ukazuje několik panských sídel na poměrně malém území. V tomto případě se podařilo historické památky zachovat díky soukromým majitelům, kteří své plány probírají s památkáři.

Ještě před třiceti lety obě tvrze patřily zemědělskému družstvu, které je využívalo bez ohledu na jejich mimořádnou hodnotu. Třeba unikátní velký sál Horní tvrze rozdělili do několika bytů.

Stavby v této době rozhodně nevzkvétaly, několik částí družstvo kvůli jejich stavu bořilo technologiemi, které historickým konstrukcím škodily.

„V roce 2005 se jednotlivé zdevastované části areálu dostaly do soukromých rukou a noví vlastníci ihned začali s rekonstrukcemi a zajišťováním. Při opravách využívali vlastníci Horní tvrze i dotací ministerstva kultury a práce průběžně konzultovali s pracovníky památkové péče,“ připomíná Daniel Šnejd.

Momentálně se staví podle schválených projektů na Dolní tvrzi a zámku. Část prostor bude sloužit majiteli, zámek by mohl být přístupný turistům. Plány jsou velké, proto práce potrvají ještě několik let.

Zajímavostí je, že pro tamní sál vytváří fresky slavný ilustrátor Jindra Čapek. „Na jedné stěně bude motiv Orfea, který hraje zvířatům. Na druhé pak moře s bohem Neptunem a bájnými příšerami. To byly oblíbené motivy v době baroka,“ líčil před časem.

Autor:
  • Nejčtenější

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Popsané zdi a špína. Chatka byla odříznutá od města, o dětech v ní nikdo nevěděl

23. dubna 2024

Popsané zdi a napůl rozbitá okna, pár matrací na spaní a jedna malá kamna s hrncem na plotně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

25. dubna 2024  15:11

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech...

Lidé křičeli, ať nám naloží víc, vzpomínaly „máničky“ na masakr v Rudolfově

23. dubna 2024  5:38

V Českých Budějovicích uspořádali akci, která připomněla, že uplynulo 50 let od brutálního zásahu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na sídlišti v Písku někdo zastřelil ročního psa, majitel se teď bojí o děti

23. dubna 2024  16:15

Neznámý člověk za bílého dne střelil vzduchovkou mladou fenku na zahradě na píseckém sídlišti...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Na billboardu nedaleko památníku holokaustu vyzývá kult k revoltě proti církvi

26. dubna 2024

Sotva dva kilometry od památníku holokaustu v Letech na Písecku se nachází velmi zvláštní...

Orty chtějí upravit tak, aby bývalým kaolinovým dolem projeli i vozíčkáři

26. dubna 2024  13:16

Jihočeský kraj pracuje na zpřístupnění podzemních chodeb blízko Českých Budějovic, kde se těžil...

Kowal v Budějovicích končí, s titulem se vrací trénovat do Polska

26. dubna 2024  11:18

Trenér Andrzej Kowal po zisku mistrovského titulu s volejbalisty Českých Budějovic končí....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...