Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku.

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku. | foto: NPÚ České Budějovice

Začíná sezona na zámcích. Červená Lhota se octne po staletích na suchu

  • 2
V duchu šlechtické diplomacie se ponese letošní rok na jihočeských památkách. Návštěvníci se seznámí s Červenou Lhotou, jak ji ještě neznají – bez přilehlého rybníka, který se vypustí. Hlavním lákadlem na jindřichohradeckém zámku bude výstava o černínském rodu.

Vzácný plášť osmanských diplomatů či turecký stan, ve kterém šlechtic Heřman Černín nechal sloužit křesťanskou mši. A také jediný velvyslanecký frak v Česku, dar od papeže pro prince Hartensteina. To všechno si mohou návštěvníci v letošní sezoně jihočeských památek osobně poprvé prohlédnout.

Ve druhé polovině března se otevírá většina jihočeských hradů a zámků, které loni navštívilo 1,2 milionu lidí. Tematicky se památky zaměří především na šlechtu českých zemí v evropské diplomacii, zámek Hluboká chystá akce spojené i s výročím republiky.

Do obnov investují jihočeští památkáři letos 40 milionů korun. Rozsáhlou přestavbou nyní prochází vimperský zámek za 110 milionů z evropských dotací. Rekonstrukce Horního zámku potrvá až do roku 2020 a přinese nové návštěvnické centrum a modernizované prostory Muzea Vimperska.

Renesanční vodní zámek se zaměří na působení rakousko-uherského velvyslance ve Vatikánu, prince Johanna Schonburg-Hartensteina, který zde pobýval a následně byl i na zámku pochován.

„V princově pracovně bude vystaven jedinečný velvyslanecký frak, papežský dar a dekrety od řádů a vyznamenání, které během své kariéry obdržel. V salonu bude autentické nábytkové vybavení Palazzo Venezia, kde se do května 1915 nacházela rakouská ambasáda,“ popsal novinky kastelán Tomáš Horyna.

Zpřístupní celé sklepení

Nejvýraznějším zásahem do vzhledu zámku bude odbahnění přilehlého rybníka na začátku září. Sice se vypuštění nedotkne hlavní sezony, od konce července už ale skončí půjčovna lodiček.

„Původně se ve středověku nacházel zámek pouze na skalní ostrožně nad potokem. Vypuštění rybníka využijeme jako příležitost návštěvníkům ukázat, jak to tu vypadalo ve středověku, a zpřístupníme po celé léto sklepení, kde vytvoříme vizualizaci středověkého zámku,“ doplnil Horyna.

Kromě toho na zámku lidé uvidí nově zrekonstruované místnosti dámské ložnice s replikou původních tapet.

Český Krumlov ukáže zahradu

Také nejnavštěvovanější jihočeský zámek připravil několik novinek. Nabídku prohlídkových tras obohatí už během 21. a 22. dubna Zahradní muzeum.

„V kolnách bude zahradní nářadí a různé příslušenství zahradního provozu od 19. století. Již v této chvíli máme soupis 1 200 kusů zahradního náčiní a postupně jej budeme rozšiřovat o ukázky například včelínu, moštárny, sušírny ovoce či bylin,“ nastínil kastelán Pavel Slavko.

Na pátém nádvoří čeká na návštěvníky nově rozšířená expozice konírny, kde bude navíc 40 obrazů s tematikou výcviku koní. V mincovně se objeví výstava Střípky z diplomatických cest. „Ukáže, kam směřovaly cesty Schwarzenbergů, kteří navštívili Japonsko, Jižní Ameriku nebo Čínu,“ doplnil Slavko.

Po čase se také do Českého Krumlova vrátí medvěd Vok, který zahynul před dvěma lety. „Jeho mohutný skelet obohatí kabinet kuriozit na první prohlídkové trase,“ poznamenal kastelán.

Památkáři se snaží v Krumlově také regulovat nápor turistů. Proto i zde se bude zdražovat vstupné o 30 korun na hlavní trase.

„Národní památkový ústav má zájem, aby vstupné bylo po celém Česku srovnatelné, takže na některých místech dochází o zdražení maximálně tří desítek korun. V případě krumlovského zámku se cena zvýšila zhruba na hladinu vstupného na kroměřížském nebo lednickém zámku, které také patří do UNESCO,“ podotkl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích.

Na Hluboké odkryjí i vodárnu

Už 20. března přivítá první návštěvníky v hlavní sezoně hlubocký zámek. O velikonočních svátcích pokryje nádvoří i hlavní prohlídkovou trasu jarní květinové aranže a obří vejce. Na Mezinárodní den památek a historických sídel, tedy 21. dubna, se otevře poprvé zámecká vodárna u Vltavy v místní části Podskalí.

Rok šlechtické diplomacie v létě připomene výstava Schwarzenbergové v diplomatických službách. „Od května do září chystáme kastelánské prohlídky s názvem Osudové osmičky, kdy si připomeneme významné roky 1918, 1938 a 1948 na Hluboké. Jejich rozvrh najdou zájemci na webových stránkách,“ upřesnil kastelán Martin Slaba.

Vstupné na hlavní prohlídkové trase v nové sezoně podraží o 30 Kč na 180 korun.

Diplomacie v Jindřichově Hradci

Dokonalý diplomat s podtitulem Černínové: vyslanci, cestovatelé a sběratelé. To bude hlavní tahák léta. Vernisáž výstavy šlechtické diplomacie je plánována na 20. července. Expozice se zaměří na Heřmana Černína z první poloviny 17. století. Návštěvníci si prohlédnou dary, které při svých cestách dostal, a další artefakty. Například již zmíněný turecký stan, v němž nechal sloužit křesťanskou mši, kromě toho dostal i speciální plášť – kaftan. „Ještě jednáme o zápůjčce jednoho přímo z pařížského Louvru,“ doplnil kastelán Jan Mikeš.

Letos poprvé bude možné nahlédnout také do interiérů původního mobiliáře posledních Černínů z 20. a 30. let 20. století.

Kromě tradičních splašených vajec, která zaplní zámek o velikonočních svátcích, se chtějí soustředit na speciální výročí. V roce 1618 vypukla třicetiletá válka pražskou defenestrací. Z okna letěl tehdy i Vilém Slavata, tehdejší majitel jindřichohradeckého panství.

„Chceme na jeho počest uspořádat historický program. Ukážou se šermíři a bude se konat jarmark. O prvním červnovém víkendu zakončí slavnosti noční prohlídky, kde celou defenestraci vylíčíme podle dostupných pramenů,“ slíbil Mikeš.

Šlechta v letech nacistického ohrožení či květinová dáma ve společnosti schwarzenberské diplomacie. Takové budou třeboňské jarní výstavy. „V květinových vazbách se promítne vliv Schwarzenbergů v hospodářské sféře, ale i jejich zahraniční aktivity v Anglii, Itálii či Africe a Asii,“ vysvětlil kastelán Vít Pávek. Do budoucna se zámek připravuje na vytvoření nové prohlídkové expozice v západním křídle zámku, kde nyní sídlí archiv.