Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dluhy, odpojený plyn i proud. Blíží se konec slavných papíren Větřní?

  9:37aktualizováno  9:37
Společnost JIP Papírny Větřní má obrovské dluhy a hrozí jim konkurz. Firma je v insolvenci, kterou na ni kvůli téměř milionovému dluhu podala jedna z firem, ale už se hlásí další věřitelé a dluhy naskakují. Jen na sociálním pojištění zaměstnanců dluží firma 77 milionů korun.

Manažer papíren Větřní se podle policie snažil zkompromitovat s komplici daňového úředníka. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Výroba tento týden podle odborářů končí, továrna je odpojená od dodávek plynu a v úterý bude i od elektřiny.

Návrh na insolvenci podala na jednoho z největších výrobců papíru v Česku firma Via Authentica, která s papírnami dlouhodobě spolupracovala a zajišťovala loděmi přepravu zboží. Zaplaceno nedostala za 12 faktur, kdy zboží poslala do měst po celém světě.

Papírny dlužily původně déle než měsíc a v jednom případě déle než tři měsíce přes 983 tisíc korun. Po urgencích firmy uhradily 30 tisíc korun. "Zdůrazňujeme, že jsme dlužníkovi v žádném případně neudělili souhlas s postupným splácením dluhu. Celková dlužná částka k dnešnímu dni je přes 953 tisíc korun," píše v návrhu na insolvenci litoměřický právník Vencislav Sabotinov, který návrh za firmu Via Authentica podal k českobudějovickému krajskému soudu.

Slavná historie papíren

Historii výroby papíru ve Větřní začal psát Ignác Spiro, podnikatel v papírenství, který poté, co přišel do Českého Krumlova, koupil roku 1861 druhou papírnu od Theodora Pachnera. Kvůli rozrůstající se výrobě Spiro v roce 1870 koupil Pečkovský mlýn poblíž Větřní. V roce 1879 zde byly tři papírenské stroje a továrna byla průkopníkem nových technologií v celém Rakousku-Uhersku. V roce 1911 zde byl postaven největší stroj na světě na výrobu papíru pro rotační tisk. V roce 1946 byl založen národní podnik Jihočeské papírny. V roce 1990 byl podnik zprivatizován a stal se z něj akciová společnost, majitelé se měnili, podnik však až do roku 2011 investoval do modernizací strojů.

Zdroj: www.jip.cz

Na úrocích z těchto faktur papírny dluží dalších 12 tisíc korun a navrhovatel insolvence upozorňuje, že papírny neplatí ani dalším firmám, a to i za faktury z předloňského a loňského roku, čímž je naplněna jedna z podmínek pro vyhlášení konkurzu na firmu, protože papírny dluží více subjektům.

Krajský soud návrhu na insolvenci papíren vyhověl. Vyšší soudní úřednice Jana Šmídová minulý čtvrtek vyzvala další firmy, kterým papírny dluží, aby se se svými pohledávkami přihlásily. První se ozvala Česká správa sociálního zabezpečení, které papírny dluží včetně úroků 76,8 milionu korun.

"Právní důvod vzniku pohledávky je neplacení stanoveného pojistného na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti," zdůvodnila Jana Cempírková, která je na správě sociálního zabezpečení pověřená jednáním v insolvenčním řízení.

V podniku v pátek vyjednávali zaměstnanci s úředníky úřadu práce o výplatě mezd, které jim společnost dluží. Návrh na insolvenci lidi ještě více dopálil.

"Mzdy za leden jsou zřejmě vyplacené, stejně tak za část února. Insolvence není nic příjemného, ale pro lidi je to alespoň jasné. Mohou nyní na úřadu práce požádat o vyplacení zadržovaných mezd, které pak v insolvenci bude úřad požadovat po fabrice," řekl po jednání člen podnikových odborů Josef Pirný.

Ředitel: Je to vyústění spousty událostí

Přímo v papírnách ve Větřní dnes pracuje zhruba 350 lidí, v době své slávy jich zaměstnávaly až 2 750. V druhém závodě v Lukavici na Moravě je zaměstnáno přes 200 lidí.

Vedení společnosti, které ještě před měsícem slibovalo vyřešení dlužných mezd do poloviny dubna a pak do začátku května, nyní o situaci mlčí. Ředitel Dušan Grmolec, který až do té doby přiznával dluh na mzdách zaměstnanců ve výši pět milionů korun, nezvedal v pátek telefon, pak poslal pouze SMS. "Nemám, co bych komentoval. Je to vyústění spousty událostí, které nás v poslední době výrazně poškodily," sdělil.

Situace v podniku je podle odborářů velmi špatná. Odhadují, že podnik lidem dluží na mzdách 15 milionů korun, a vyčkávají, kolik věřitelů se přihlásí s dalšími dluhy.

"Bude teď na insolvenčním správci, jestli nechá podnik fungovat dál, nebo ho pošle k ledu. Plyn už je odpojený a v úterý odpojí i elektřinu. Lidé budou zřejmě doma za 80 procent platu, situace je velmi špatná," říká šéf odborářů Jaroslav Holub.

Veřejné osvětlení bylo napojené na papírny

Konec papíren, který by konkurz na společnost a její majetek přinesl, by znamenal velké potíže pro Větřní, kde žije zhruba čtyři tisíce obyvatel. Nezaměstnanost zde dosahuje 15 procent, na zimu je dokonce až pětina lidí bez práce. Žije zde i velké množství sociálně slabých, mezi kterými se odhaduje nezaměstnanost mezi 70 až 80 procenty. Pro srovnání, v nedalekém Českém Krumlově je v průměru bez práce šest až sedm procent lidí.

"Většina z 350 zaměstnanců jsou místní lidé, kteří žijí v obecních bytech a musí nám platit nájem. Když nebudou mít peníze, dotkne se to chodu celé obce. Už nyní řešíme, jak napájet veřejné osvětlení a bankomat, které byly připojené na papírny a budou od úterý bez proudu," krčí rameny starosta Větřní Antonín Krák.

Pro JIP Papírny Větřní je to další pohroma. V dubnu zatkla policie jednoho z vysokých manažerů, který je podezřelý, že se podílel na zdrogování úředníka Speciálního finančního úřadu v Budějovicích. Ten přišel na daňové nesrovnalosti ve firmě a odmítal vyplatit společnosti zhruba 40 milionů korun neoprávněně nárokovaného odpočtu daně z přidané hodnoty. Muži jsou ve vazbě, hrozí jim až deset let vězení (více čtěte zde).

Papírny ovládá podle výpisu z obchodního rejstříku Josef Hanzalík, majitel jedné z největších kamionových doprav v zemi. V roce 2007 je koupil v dražbě za 233 milionů korun.
Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje mají nové sanitky.

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik...

Začíná sezona na zámcích. Červená Lhota se octne po staletích na suchu

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku.

V duchu šlechtické diplomacie se ponese letošní rok na jihočeských památkách. Návštěvníci se seznámí s Červenou Lhotou,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Najdete na iDNES.cz