Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tam, kde dřív rozrývaly zem pásy tanků, roste park za třicet milionů

  12:15aktualizováno  12:15
Zatím je to trávou porostlá plocha se zbytky sutin po demolicích domů. Jenže areál bývalých kasáren a tankodromu ve Čtyřech Dvorech svíraný sídlišti Máj a Vltava je zřejmě největším dosud nevyužitým pokladem Českých Budějovic. Za několik měsíců tam dokončí stavbu parku 4Dvory za 30 milionů korun.

Na staveništi pracuje těžká technika, hotovo má být letos na podzim. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Lidem nabídne nejen místo pro odpočinek a procházky, ale i skatepark či kavárnu. "Hotovo má být na podzim," upřesnila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Vznikající park ale zabere jen část celého areálu a nově vznikající čtvrti. O její budoucnosti hodně napoví už příští týden. Konec března je totiž termínem pro oznámení investora stavby Rejnoka, Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka (poslední zprávy o Rejnokovi zde).

Park 4Dvory

Pokud ho předseda Jihočeské společnosti přátel hudby Antonín Kazil nezveřejní, nabere otázka rozvoje lokality nový rozměr, protože by se mohly uvolnit prostory blokované pro stavbu, kterou navrhl Jan Kaplický.

Je třeba mít cíl a držet se ho

Vedení města si uvědomilo, že má v rukou podobu nové čtvrti, protože podle aktuálních informací počká s prodejem některých pozemků soukromým investorům.

Zatím tam tak vyrostl jen jeden bytový dům u Husovy třídy. Některé další plochy kolem něj město pro stavbu podobných objektů pravděpodobně stejně prodá, avšak nikoli už letos, ale spíše v roce 2015.

Na obrovský potenciál čtvrti opakovaně upozorňuje také českobudějovické sdružení CBArchitektura.

"Čtyři Dvory představují největší rozvojové území v majetku města. V územním plánu je stanovena povinnost mít před vydáním jakéhokoliv územního rozhodnutí zpracovaný regulační plán. Ten by měl stanovit limity území a charakter zástavby. Jinými slovy by měl směřovat k naplnění nějakého cíle, co tam má za příštích 20 let vzniknout," upozornil architekt Miroslav Vodák.

V opačném případě se bude rozvoj řídit jen obecnými stavebními předpisy, což uvolní ruce developerům, jejichž zájem je logicky především ekonomický a jiný než zájem města. Do dalšího vývoje promluví hlavní architekt města, což by mohlo mít pozitivní dopad. Náměstkyně Ivana Popelová už s ním o Čtyřech Dvorech jednala.

"Další vývoj vidím tak, že studii, která je pouze schválená jako územně plánovací podklad, necháme dopracovat. Až se pozemky začnou prodávat, pak díky studii ohlídáme, aby zůstal zachován jednotný ráz území," konstatovala náměstkyně.

Zdůraznila, že i z toho důvodu radní v poslední době neschválili žádnou žádost o poskytnutí pozemku v lokalitě.

Parcely, u nichž však město v blízké budoucnosti o prodeji uvažuje, jsou nyní podle informací MF DNES čtyři. Dohromady tvoří blok mezi Husovou třídou a ulicí E. Rošického. Největší část má přes 13 tisíc metrů čtverečních, všechny čtyři pak 28 tisíc.

Do rozhodnutí o zmíněném Rejnokovi však Budějovičtí se Čtyřmi Dvory dál ve vývoji nepokročí. Otázkou je, jak se postaví k žádosti Antonína Kazila o posunutí termínu zveřejnění investora o dalších šest měsíců. Část radních v anketě MF DNES potvrdila, že v takovém případě už budou proti.

"Majetkový odbor již mezitím evidoval několik zájemců o koupi pozemků. Zatím jsme nikomu nevyhověli. Musíme vyčkat, zda v lokalitě opravdu vznikne Rejnok, či nikoliv. Tato stavba je zásadní pro celý rozvoj území. Dokud nebudeme znát odpověď na tuto otázku, těžko se pohneme z místa," vysvětlil náměstek primátora Miroslav Joch.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Jihočeském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

Jihočeský kraj volí své zástupce do Senátu v obvodu České Budějovice. Do Senátu v obvodu č.14 kandidují: Ladislav Faktor, Blanka Jakubcová Sýkorová, Lubomír Pána, Marie Paukejová, Miloslav Procházka, Richard Schötz, Jiří Šesták a Štěpán Tampír.Nejčtenější

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Hokejisté Budějovic přehráli Slavii, Kladno si poradilo se Vsetínem

Momentka z prvoligového duelu hokejistů Českých Budějovic (žlutá) a Slavie

Ve šlágru 3. kola první hokejové ligy porazily České Budějovice pražskou Slavii hladce 5:0, když už po první třetině...Inspekce stíhá dva budějovické policisty kvůli mučení Roma

Generální inspekce bezpečnostních sborů (ilustrační foto)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva českobudějovické policisty. Údajně mučili 32letého Roma a nutili ho,...

Stavbu D3 k hranicím mohou zdržet perlorodky a problémy s pozemky

Více než tři kilometry dálnice D3 v úseku Borek - Úsilné u Českých Budějovic.

Stavba budoucí dálnice D3 k rakouským hranicím může mít nepříznivý vliv na život a rozmnožování chráněné perlorodky...

Řidič sportovního auta narazil do kamionu, vylétl z vozu a zemřel

Řidič Mercedesu AMG se mezi Věřním a Rožmberkem střetl čelně s kamionem. Nehodu...

Na silnici mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřním na Českokrumlovsku řidič sportovního mercedesu zřejmě vlivem...

Další z rubriky

Soud potřetí rozdal tresty majitelům growshopů. Dva se opět odvolali

Snímek pořízený při policejní razii v growshopu.

Ani po šesti letech soudních sporů není v případě prodeje zařízení pro pěstování konopí jasno. Třem obžalovaným...

Cyklista srazil na chodníku devítileté dítě. Po pádu se zvedl a ujel

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po cyklistovi, který v úterý odpoledne srazil na autobusové zastávce v Českých Budějovicích...

Venkovní plovárny hlásí úspěšnou sezonu. V Budějovicích dokonce rekordní

Letní plovárna v Českých Budějovicích už je otevřená.

Jihočeská venkovní koupaliště mají za sebou nadprůměrnou sezonu. Návštěvnostní rekordy zaznamenali v Budějovicích a...

Najdete na iDNES.cz