Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tam, kde dřív rozrývaly zem pásy tanků, roste park za třicet milionů

  12:15aktualizováno  12:15
Zatím je to trávou porostlá plocha se zbytky sutin po demolicích domů. Jenže areál bývalých kasáren a tankodromu ve Čtyřech Dvorech svíraný sídlišti Máj a Vltava je zřejmě největším dosud nevyužitým pokladem Českých Budějovic. Za několik měsíců tam dokončí stavbu parku 4Dvory za 30 milionů korun.

Na staveništi pracuje těžká technika, hotovo má být letos na podzim. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Lidem nabídne nejen místo pro odpočinek a procházky, ale i skatepark či kavárnu. "Hotovo má být na podzim," upřesnila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Vznikající park ale zabere jen část celého areálu a nově vznikající čtvrti. O její budoucnosti hodně napoví už příští týden. Konec března je totiž termínem pro oznámení investora stavby Rejnoka, Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka (poslední zprávy o Rejnokovi zde).

Park 4Dvory

Pokud ho předseda Jihočeské společnosti přátel hudby Antonín Kazil nezveřejní, nabere otázka rozvoje lokality nový rozměr, protože by se mohly uvolnit prostory blokované pro stavbu, kterou navrhl Jan Kaplický.

Je třeba mít cíl a držet se ho

Vedení města si uvědomilo, že má v rukou podobu nové čtvrti, protože podle aktuálních informací počká s prodejem některých pozemků soukromým investorům.

Zatím tam tak vyrostl jen jeden bytový dům u Husovy třídy. Některé další plochy kolem něj město pro stavbu podobných objektů pravděpodobně stejně prodá, avšak nikoli už letos, ale spíše v roce 2015.

Na obrovský potenciál čtvrti opakovaně upozorňuje také českobudějovické sdružení CBArchitektura.

"Čtyři Dvory představují největší rozvojové území v majetku města. V územním plánu je stanovena povinnost mít před vydáním jakéhokoliv územního rozhodnutí zpracovaný regulační plán. Ten by měl stanovit limity území a charakter zástavby. Jinými slovy by měl směřovat k naplnění nějakého cíle, co tam má za příštích 20 let vzniknout," upozornil architekt Miroslav Vodák.

V opačném případě se bude rozvoj řídit jen obecnými stavebními předpisy, což uvolní ruce developerům, jejichž zájem je logicky především ekonomický a jiný než zájem města. Do dalšího vývoje promluví hlavní architekt města, což by mohlo mít pozitivní dopad. Náměstkyně Ivana Popelová už s ním o Čtyřech Dvorech jednala.

"Další vývoj vidím tak, že studii, která je pouze schválená jako územně plánovací podklad, necháme dopracovat. Až se pozemky začnou prodávat, pak díky studii ohlídáme, aby zůstal zachován jednotný ráz území," konstatovala náměstkyně.

Zdůraznila, že i z toho důvodu radní v poslední době neschválili žádnou žádost o poskytnutí pozemku v lokalitě.

Parcely, u nichž však město v blízké budoucnosti o prodeji uvažuje, jsou nyní podle informací MF DNES čtyři. Dohromady tvoří blok mezi Husovou třídou a ulicí E. Rošického. Největší část má přes 13 tisíc metrů čtverečních, všechny čtyři pak 28 tisíc.

Do rozhodnutí o zmíněném Rejnokovi však Budějovičtí se Čtyřmi Dvory dál ve vývoji nepokročí. Otázkou je, jak se postaví k žádosti Antonína Kazila o posunutí termínu zveřejnění investora o dalších šest měsíců. Část radních v anketě MF DNES potvrdila, že v takovém případě už budou proti.

"Majetkový odbor již mezitím evidoval několik zájemců o koupi pozemků. Zatím jsme nikomu nevyhověli. Musíme vyčkat, zda v lokalitě opravdu vznikne Rejnok, či nikoliv. Tato stavba je zásadní pro celý rozvoj území. Dokud nebudeme znát odpověď na tuto otázku, těžko se pohneme z místa," vysvětlil náměstek primátora Miroslav Joch.

Autor:Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Motorkář na Prachaticku nepřežil srážku s autem, které předjížděl

Motorkář nepřežil střet s autem u Blažejovic.

Po nehodě u Blažejovic na Prachaticku zemřel v neděli motocyklista. Srazilo ho osobní auto, které motorkář předjížděl....Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Skála nad Vltavou u Krumlova hrozí odlomením. Vodáci zřejmě neprojedou

Z Barevné skály se může odlomit tisíc tun vážící část. Pod masivem vede...

Část Barevné skály u Českého Krumlova hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a s...

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...

Další z rubriky

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova, jelo k němu čtrnáct cisteren

Hasiči likvidovali požár lesa u Kájova.

Posádky celkem dvaceti hasičských vozů likvidovaly téměř celou noc na neděli a následující den požár lesa u Kájova na...

Odpor proti skladům u Budějovic sílí, petice už má dva tisíce podpisů

Petice. (ilustrační snímek)

Obyvatelé obcí kolem plánované Zóny obchodu a služeb Hrdějovice odmítají budování devíti velkých hal. Mají obavy z...

Deváťák pozval do školy ve Vodňanech Václava Klause. Exprezident přijel

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ZŠ a Gymnázium ve Vodňanech.

Bývalý prezident Václav Klaus navštívil Základní školu a Gymnázium Vodňany. Do města na Strakonicku ho pozval žák...

Najdete na iDNES.cz