Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový park za 30 milionů nabídne trávník na piknik i nášlapné flétny

  11:09aktualizováno  11:09
Stromovka, Sokolský ostrov a teď také Čtyři Dvory. Obyvatelé krajského města dostanou brzy nový park mezi sídlišti Máj a Vltava, který mění obraz bývalého tankodromu. Poblíž vyrostou bytové domy.

V parku nebude chybět sociální zázemí včetně menší restaurace. Město provozovatele začne hledat, zřejmě bude fungovat i jako správce parku. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Malý ráj mezi českobudějovickými sídlišti. Tak lze s nadsázkou označit nový park ve Čtyřech Dvorech, který se rýsuje na místě bývalého tankodromu.

Krásné trávníky, jež svádí k uspořádání pikniku, zvuková parabola, do níž zašeptáte a o třicet metrů dál vás v té druhé perfektně slyší, nebo dlaždice, které se po sešlápnutí rozezní. I to jsou některé z prvků, které budou s jistotou lákat stovky návštěvníků. MF DNES prošla celý park, který bude hotový ke konci letních prázdnin.

Park Čtyři Dvory

Už nyní ale někteří začínají objevovat jeho přednosti. Po asfaltové cestě projíždějí cyklisté, kteří si zkracují cestu mezi sídlišti Vltava a Máj, a někteří tamní obyvatelé kolem zvědavě procházejí.

Celé proměněné území bývalého tankodromu bude mít bezmála tři hektary a táhne se v širokém pásu od spodní části hokejové arény směrem k Husově třídě.

V prvním bloku ve směru od Máje se budou kolem skateparku scházet hlavně mladí. "Bude tady několik ramp a dalších prvků, které využijí i bikeři. Získají přes tisíc metrů čtverečních betonových ploch. Připravovali jsme ho ve spolupráci se specializovanou firmou a místními, kteří jezdí na skateboardu," upozornil architekt Petr Velička, jenž podobu celého parku navrhl se svou manželkou Markétou a Davidem Prudíkem.

Architektonickou soutěž vyhráli už v roce 2012. Teď dohlížejí i na samotnou stavbu za více než 30 milionů korun. Už předtím město investovalo do potřebné infrastruktury dalších 16 milionů. Celé nově oživované území má přibližně 28 tisíc metrů čtverečních.

Čtyřdvorský areál bude držet také jeden primát. "Vycházeli jsme z toho, že upravujeme bývalé prostředí tankodromu. Přistoupili jsme proto k takzvané řízené sukcesi. Využijeme přirozenou vegetaci, aby osídlila tyto plochy, a zároveň zde bude Jihočeská univerzita zkoumat jejich vývoj. V tomto ohledu jsme prvním parkem v republice," vysvětlil Velička.

Park Čtyři Dvory je rozdělen do čtyř bloků. Na jednom z nich je už položený kobercový trávník dovezený z České Skalice. "Měl by být vhodný například pro pořádání pikniků a posezení přímo v trávě," upozornil primátor Juraj Thoma.

Bude tedy nutné zajistit také jeho čistotu, proto má mít areál svého správce. Podle radních se jím zřejmě stane provozovatel tamní restaurace. "Ten vzejde z plánovaného výběrového řízení," doplnil náměstek primátora Miroslav Joch.

Co bude dál se Čtyřmi Dvory

Částečně neznámá je budoucnost zbytku bývalého tankodromu a čtyřdvorských kasáren, tedy dalších desítek tisíc metrů čtverečních volných ploch. MF DNES zjistila, že se minimálně na šesti tisících metrech postaví bytové domy. Zastupitelé na květnovém jednání schválili prodej pozemků. Budou na straně u Husovy třídy, kde už jeden dům stojí.

Volná zatím zůstane plocha původně určená pro stavbu Rejnoka, tedy Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka. "Území, kde měl stát, je stále blokováno pro zmíněné centrum," potvrdil Thoma. Pro jiné využití bude nutné změnit územní plán, což vyžaduje nejméně rok a půl času.

"Dohodli jsme se na zpracování, řekněme regulačního plánu, který zajistí, že zde nevyrostou například obří paneláky. Měl by být hotový v létě," upřesnil náměstek Joch.

O pozemky je podle něj mezi investory velký zájem, asi nejvíce o část pod Hokejovým centrem Pouzar, která by mohla být také brzy na prodej. Přáním některých radních je, aby se z území stala nová čtvrť s veškerým občanským vybavením.

Autor:Nejčtenější

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Soud zrušil záměr převést vepřín v Letech na stát, kupní smlouva však platí

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...

Rozhodnutí o záměru převodu vepřína v Letech na Písecku na stát není platné. Takový je verdikt Krajského soudu v...Z Písku by mohlo být malé Brno, věří ekonom České národní banky

„S bývalými spolužáky jsem stále v kontaktu. Stejně jako oni, i já v sobě...

O České národní bance, o podnikání na jihu Čech i o svém rodném městě v rozhovoru pro MF DNES mluvil ekonom Petr Král....

Placené provozování života v Krumlově má ohlas, části místních projekt vadí

Kateřina Šedá v českokrumlovské Široké ulici, kde bude během jejího projektu...

Vlnu kritiky od místních, ale i nadšené ohlasy vyvolal projekt Kateřiny Šedé s názvem UNES-CO. Umělkyně se v něm věnuje...

Nová poliklinika v Budějovicích plánuje 30 ordinací. Licenci ještě nemá

Nová poliklinika v Českých Budějovicích má vyrůst naproti Nákupnímu centru...

Lékařský dům s třiceti ordinacemi vyroste do roka v sousedství Nákupního centra Géčko na českobudějovickém sídlišti...

Další z rubriky

VIDEO: Mládě vzácného medvěda plavého skotačí ve výběhu hlubocké zoo

Medvědici s medvídětem mohou návštěvníci hlubocké zoo vidět ve výběhu každý den...

Mládě medvěda plavého, které se v hlubocké zoo narodilo 1. ledna, už mohou pozorovat návštěvníci ve venkovním výběhu....

Dům na náměstí v Krumlově, kde byla spořitelna, přestaví na luxusní hotel

Budova v centru Krumlova, kterou společnost CPI předělá na hotel, byla...

Historickou budovu spořitelny na českokrumlovském náměstí Svornosti přestaví společnost CPI za 100 milionů korun na...

Budějovickými growshopy se soudy zabývají šest let. Kauza dál pokračuje

Otevření pracoviště pro výzkum léčebného konopí v Meclově na Domažlicku. (23....

Kolem provozu takzvaných growshopů na území krajského města, které nabízely potřeby pro pěstování konopí i dalších...

Najdete na iDNES.cz