Přípravy na letní olympiádu v Lipně nad Vltavou.

Přípravy na letní olympiádu v Lipně nad Vltavou. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Přípravu parku Rio - Lipno provází chaos, stěžují si starostové

  • 37
Měsíc a půl před začátkem olympijského parku Rio - Lipno obce nevědí, jaké sporty se u nich budou provozovat a starostové kritizují připravenost sportovišť i komunikaci s organizátory. Někteří mluví o chaosu a přípravách na poslední chvíli. Dorazit přitom má až 300 tisíc návštěvníků.

„Oficiálně jsme zatím nedostali žádnou informaci, jaké sporty tady vlastně máme mít a kde. Je to divné. Nevím, kde komunikace vázne,“ říká starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková.

V říjnu, kdy se o akci začalo mluvit, byl přitom z jejích slov patrný elán. Mluvilo se o novém molu pro vodní sporty, obec nabízela lanový park i letní kino pro velkoplošné projekce.

„Olympijský výbor nás ale zatím neoslovil. Mám obavu, aby to nebylo na poslední chvíli,“ uvedla starostka v listopadu. Po půl roce se ovšem nezměnilo nic.

Podle oficiálního rozpisu má být v Černé jachting, lukostřelba, hřiště na ultimate frisbee a také fotbal. „Zatím jediné, co se stalo, je, že umístili billboard na začátku obce,“ dodává Pekárková.

Obce netuší, jaký bude během akce režim, starostové nevědí, co mají odpovídat obyvatelům nebo podnikatelům, kteří se na to ptají.

Stále se to mění a sporty postupně ubírají, říká starosta

„Stále je kolem toho spoustu otazníků. Informace, které dostáváme z kraje, to je tragédie. Je to chaotické. Přesto věřím, že se s tím vypořádáme. Nic jiného nám nezbude,“ podotýká starosta městyse Frymburk Oto Řezáč.

Během olympiády by se zde měl hrát volejbal, plážový volejbal, fotbal a má tu být prostor pro atletiku. „Navezli nám písek, něco si děláme sami. Vlastními silami stavíme beachvolejbalové hřišťátko,“ doplňuje Řezáč.

Rozpaky neskrývají ani další starostové v okolí Lipenské přehrady. Mají pocit, že jim chybí základní informace. Například ve Vyšším Brodě se podle oficiální mapky počítá s moderním pětibojem, sportovní střelbou a šermem. K tomu podle starosty Milana Zálešáka pravděpodobně nedojde.

„Zatím nic konkrétního nevím, máme vytipovaný prostor. Každou chvilku se to mění a sporty postupně ubírají. Spíš to vypadá, že nakonec tady budou umístěné billboardy a parkoviště,“ podotýká zklamaně.

Vše stihneme, říká mluvčí olympijského výboru

Podle mluvčí Českého olympijského výboru (ČOV) Zuzany Fendrychové je komunikace s obcemi standardní a na maximální úrovni. Starostům vzkazuje, že je třeba být trpělivý, protože organizace tak velké akce je náročná.

„Bude tam asi padesátka sportů, takže to nejde obratem ruky. Nicméně se již zafixovává finální podoba sportů tak, jak tam budou,“ zdůrazňuje. Úpravy sportovišť navíc začnou v plné míře až od července, protože od té doby má ČOV prostory od obcí pronajaté.

„Pokračujeme s přípravnými pracemi. V průběhu července začneme se stavbou parku na Lipně tak, aby se to všechno stihlo včetně sportovišť do slavnostního zahájení olympiády 5. srpna. Nemáme v úmyslu stavět nová velkolepá sportoviště. Jdeme cestou revitalizace těch, která tam nyní stojí,“ dodává.

Nejvíc peněz zamíří do Lipna

Celkový rozpočet parku Rio - Lipno se pohybuje okolo 65 milionů korun. Kolik z toho půjde do obnovy sportovišť, zatím není jasné. Jisté však je, že na všechna se určitě nedostane.

„Sportoviště, která jsme nabízeli, máme připravená. Nic upravovat nebudeme, protože jsme na to žádné finance nedostali,“ říká hornoplánský starosta Jiří Hůlka. Město chtělo za půl milionu udělat nový povrch tří tenisových kurtů. Část by radnice zaplatila sama a část ČOV. Jenže k tomu nedojde.

„Teď ladíme se zástupci olympijského výboru a svazů jednotlivé sporty. U nás to bude tenis, badminton a část fotbalového turnaje,“ vypočítává starosta. Podle plánu má být v Horní Plané i jezdectví, o tom se už podle Hůlky nemluví.

Jednoznačně nejvíc peněz zamíří do Lipna. Z prostoru, kde bude olympijský park, obec posléze vytvoří nové centrum s promenádou. Za pomoci kraje se tu staví i nová kruhová křižovatka.

Obec zároveň udělala cyklostezku přímo na hrázi přehrady. Řidiči si tu musí dát pozor, protože o prostor pro cyklisty se zúžila vozovka.

Kraj zatím pracuje hlavně na zvládnutí organizace akce z hlediska zajištění bezpečnosti a dopravy.

„Větší záchytná parkoviště budou v Loučovicích, Vyšším Brodě, Frymburku, Lipně nad Vltavou. Další menší jsou v jednání a jejich přesný počet bude známý na začátku července. Návštěvníkům však velmi, opravdu velmi doporučujeme využít vlakové dopravy,“ zdůrazňuje Jiří Gruntorád, vedoucí oddělení marketingu a cestovního ruchu na krajském úřadě.