Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Budějovicích postaví parkovací dům. Vyženou pak auta z náměstí?

  11:24aktualizováno  11:24
Vedle vazební věznice v Českých Budějovicích začnou v létě stavět parkovací dům se 150 místy pro veřejnost. Radní tak mají možnost omezit dopravu na náměstí. Na otázku MF DNES na toto téma však za tři týdny z jedenácti radních neodpovědělo hned pět z nich.

Parkovací dům vyjde na 200 milionů korun a nabídne 150 míst pro veřejnost. O dalších 150 místech rozhodne investor. Dvacet míst dostane magistrát. Součástí budovy budou i administrativní a komerční prostory.

Kolik času potřebuje českobudějovický radní na to, aby odpověděl na celkem jednoduchou otázku? Někomu stačí hodina, jiný se na reakci nezmůže ani za tři týdny.

Jelikož se má už v létě začít stavět poblíž Budvar arény parkovací dům pro 320 aut, nabízí se jedinečná příležitost alespoň částečně omezit parkování na náměstí Přemysla Otakara II. nebo v některé z přilehlých ulic. Právě náměstí totiž často připomíná kruhový objezd s parkovištěm.

náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Na náměstí Přemysla Otakara II. je 80 parkovacích míst pro veřejnost. Ve 350 metrů vzdáleném parkovacím domě jich bude 150.

Dlouhé roky se o této problematice jen hovoří, aktuálně na toto téma MF DNES položila e-mailem otázku všem jedenácti radním města, kterou odeslala 19. února.

Do pondělí 11. března odpovědělo jen šest členů vedení města. Ti reagovali v rozmezí dvou dnů. Dalších pět si buď zprávu ani nepřečetli, nebo nebyli schopní odpovědět. Anketa, která měla za úkol především zjistit, jaký je postoj k případnému omezení dopravy v centru, tak odhalila i nechuť nebo lajdáctví části radních.

Ti, co odepsali, jsou ve většině případů alespoň pro částečné omezení. "Variant může být více. Třeba i taková, že se omezí parkování v centru tak, aby mohli cyklisté do jednosměrek, nebo se zruší parkování na náměstí," vyjmenovala několik příkladů náměstkyně primátora Ivana Popelová, která má dopravu na starosti.

Podle ní je ještě předčasné bavit se o rozsahu, protože je nutné mít konkrétní průzkum, respektive analýzu, který by ukázala, co je možné, a co už ne.

Stavět se začne možná už v červenci nebo srpnu

Samotná stavba parkovacího domu, na kterou netrpělivě čekají mnozí řidiči, by mohla začít v červenci nebo v srpnu.

"Ještě tento měsíc chceme požádat o stavební povolení. Za 12 až 14 měsíců by pak mohl dům začít fungovat. Počítáme s 320 parkovacími místy včetně dvaceti pro magistrát," potvrdil Jaroslav David, jednatel společnosti CB Parkhaus, která je investorem akce.

Upozornil, že se ještě částečně pozměňovaly plány tak, že vjezd do objektu nebude z ulice F. A. Gerstnera, ale Goethovy, tedy naproti vazební věznici, odkud se jezdí na současné parkoviště. Přesný rozpočet stavby ještě není známý, ale náklady se odhadují na 200 milionů korun.

Podle zprávy z magistrátu má mít dům nejméně 150 míst pro veřejnost s tím, že na nich bude platit obvyklá hodinová sazba. Tady bude zajímavé sledovat, pro jaký tarif se město rozhodne.

V zóně A se platí 30 korun za první hodinu a 60 za každou další, v zóně B stojí každá započatá hodina 10 korun. O využití zbylých 150 míst rozhodne investor. Může je například nabídnout podnikatelům.

Budova nebude sloužit jen jako parkoviště, ale počítá se i s komerčními a administrativními prostory na ploše pět tisíc metrů čtverečních. Odbor památkové péče dal mimo jiné podmínku, že dům nesmí být vyšší než 22,2 metru. Šest podlaží má mít zmíněná komerční část, o dvě podlaží více pak parkovací stání.

Zda se situace v dopravě v centru změní, bude záležet na postoji města podle pohledu, který popsal první náměstek primátora Miroslav Joch. "Je otázka, co si od parkovacího domu slibovat. Může zafungovat jako náhrada za kapacity na náměstí, nebo tato stavba pomůže při současném nedostatku parkovacích míst v centru," upozornil Joch, který se nebrání určitému omezení.

Pro veřejnost je na náměstí Přemysla Otakara II. 80 míst, parkovací dům jich má nabídnout minimálně 150, takže z tohoto pohledu je možné o úpravě, minimálně formou zpřísnění některých podmínek, uvažovat.

Některé návrhy už nabídl Dopravní podnik, který má parkovací službu ve městě na starost. Do konce března by se jím měli radní v upravené verzi opět zabývat.

Parkovací dům vyroste proti Budvar aréně na místě současného parkoviště. Dříve tam byla synagoga.

Parkovací dům vyroste proti Budvar aréně na místě současného parkoviště. Dříve tam byla synagoga.

Autor:


Nejčtenější

Dvouletý chlapec se dostal z domu do bazénu, následkům tonutí podlehl

Ilustrační snímek

Dvouletý chlapec zemřel poté, co se topil v zahradním bazénu u rodinného domu v Písku. O letošních prázdninách je to v...

Čtyřletému chlapci se vybila čtyřkolka, když šel domů, usnul na silnici

Ilustrační snímek

Čtyřletý chlapec, který jezdil v okolí domu na dětské čtyřkolce, se ztratil v neděli večer na Písecku. Jeho „stroj“ se...Na Prachaticku spadlo unikátní letadlo Be 50 Beta Minor, pilot zemřel

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se při leteckém dni zřítilo unikátní...

U Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku se v sobotu odpoledne při leteckém dni zřítilo unikátní letadlo Be 50 Beta...

Po čelní srážce zemřeli dva motorkáři na Českobudějovicku

Nehoda motorkářů mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi (11. srpna 2018).

Při dopolední nehodě na Českobudějovicku zemřeli dva řidiči motorek ve věku 44 a 39 let, uvedla policie. Čelně se...

Zahradu s biotopem buduje rodina jako jedinečné království

Jezírko bylo tím prvním, co Piherovi na své zahradě vybudovali. Teprve pak se...

Holou parcelu bez jediného stromu koupili v malebné jihočeské vesničce před sedmi lety na stavbu rodinného domu a spolu...

Další z rubriky

Na jihu Čech je nejvíce volných míst od roku 1991. Chybí hlavně řidiči

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v regionu byla v červenci na dvou procentech a počet volných míst dosáhl opět historických čísel. Celkem...

V dole poznáte opravdovou tmu. Grafit v Krumlově vznikal 400 milionů let

Průvodce návštěvníkům vysvětlí, jak se v dole těžil grafit.

Poslední důlní vlak s horníky zajel do grafitového dolu v Českém Krumlově před patnácti lety. Nyní už dovnitř vozí jen...

Franz vystavuje obrazy z cyklu Třeboň, Saudková fotografie a koláže

Ida Saudková a Vladimír Franz vystavují v Táboře.

Umělecký pár - výtvarník, dramatik, skladatel a pedagog Vladimír Franz a fotografka Ida Saudková - obsadil dvě táborské...

Najdete na iDNES.cz