Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Budějovicích postaví parkovací dům. Vyženou pak auta z náměstí?

  11:24aktualizováno  11:24
Vedle vazební věznice v Českých Budějovicích začnou v létě stavět parkovací dům se 150 místy pro veřejnost. Radní tak mají možnost omezit dopravu na náměstí. Na otázku MF DNES na toto téma však za tři týdny z jedenácti radních neodpovědělo hned pět z nich.

Parkovací dům vyjde na 200 milionů korun a nabídne 150 míst pro veřejnost. O dalších 150 místech rozhodne investor. Dvacet míst dostane magistrát. Součástí budovy budou i administrativní a komerční prostory.

Kolik času potřebuje českobudějovický radní na to, aby odpověděl na celkem jednoduchou otázku? Někomu stačí hodina, jiný se na reakci nezmůže ani za tři týdny.

Jelikož se má už v létě začít stavět poblíž Budvar arény parkovací dům pro 320 aut, nabízí se jedinečná příležitost alespoň částečně omezit parkování na náměstí Přemysla Otakara II. nebo v některé z přilehlých ulic. Právě náměstí totiž často připomíná kruhový objezd s parkovištěm.

náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Na náměstí Přemysla Otakara II. je 80 parkovacích míst pro veřejnost. Ve 350 metrů vzdáleném parkovacím domě jich bude 150.

Dlouhé roky se o této problematice jen hovoří, aktuálně na toto téma MF DNES položila e-mailem otázku všem jedenácti radním města, kterou odeslala 19. února.

Do pondělí 11. března odpovědělo jen šest členů vedení města. Ti reagovali v rozmezí dvou dnů. Dalších pět si buď zprávu ani nepřečetli, nebo nebyli schopní odpovědět. Anketa, která měla za úkol především zjistit, jaký je postoj k případnému omezení dopravy v centru, tak odhalila i nechuť nebo lajdáctví části radních.

Ti, co odepsali, jsou ve většině případů alespoň pro částečné omezení. "Variant může být více. Třeba i taková, že se omezí parkování v centru tak, aby mohli cyklisté do jednosměrek, nebo se zruší parkování na náměstí," vyjmenovala několik příkladů náměstkyně primátora Ivana Popelová, která má dopravu na starosti.

Podle ní je ještě předčasné bavit se o rozsahu, protože je nutné mít konkrétní průzkum, respektive analýzu, který by ukázala, co je možné, a co už ne.

Stavět se začne možná už v červenci nebo srpnu

Samotná stavba parkovacího domu, na kterou netrpělivě čekají mnozí řidiči, by mohla začít v červenci nebo v srpnu.

"Ještě tento měsíc chceme požádat o stavební povolení. Za 12 až 14 měsíců by pak mohl dům začít fungovat. Počítáme s 320 parkovacími místy včetně dvaceti pro magistrát," potvrdil Jaroslav David, jednatel společnosti CB Parkhaus, která je investorem akce.

Upozornil, že se ještě částečně pozměňovaly plány tak, že vjezd do objektu nebude z ulice F. A. Gerstnera, ale Goethovy, tedy naproti vazební věznici, odkud se jezdí na současné parkoviště. Přesný rozpočet stavby ještě není známý, ale náklady se odhadují na 200 milionů korun.

Podle zprávy z magistrátu má mít dům nejméně 150 míst pro veřejnost s tím, že na nich bude platit obvyklá hodinová sazba. Tady bude zajímavé sledovat, pro jaký tarif se město rozhodne.

V zóně A se platí 30 korun za první hodinu a 60 za každou další, v zóně B stojí každá započatá hodina 10 korun. O využití zbylých 150 míst rozhodne investor. Může je například nabídnout podnikatelům.

Budova nebude sloužit jen jako parkoviště, ale počítá se i s komerčními a administrativními prostory na ploše pět tisíc metrů čtverečních. Odbor památkové péče dal mimo jiné podmínku, že dům nesmí být vyšší než 22,2 metru. Šest podlaží má mít zmíněná komerční část, o dvě podlaží více pak parkovací stání.

Zda se situace v dopravě v centru změní, bude záležet na postoji města podle pohledu, který popsal první náměstek primátora Miroslav Joch. "Je otázka, co si od parkovacího domu slibovat. Může zafungovat jako náhrada za kapacity na náměstí, nebo tato stavba pomůže při současném nedostatku parkovacích míst v centru," upozornil Joch, který se nebrání určitému omezení.

Pro veřejnost je na náměstí Přemysla Otakara II. 80 míst, parkovací dům jich má nabídnout minimálně 150, takže z tohoto pohledu je možné o úpravě, minimálně formou zpřísnění některých podmínek, uvažovat.

Některé návrhy už nabídl Dopravní podnik, který má parkovací službu ve městě na starost. Do konce března by se jím měli radní v upravené verzi opět zabývat.

Parkovací dům vyroste proti Budvar aréně na místě současného parkoviště. Dříve tam byla synagoga.

Parkovací dům vyroste proti Budvar aréně na místě současného parkoviště. Dříve tam byla synagoga.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Policisté zadrželi ženy, které v Krumlově okradly dvě Číňanky o 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Policie zadržela dvojici dívek, které v Českém Krumlově zřejmě okradly čínské turistky o v přepočtu 140 tisíc korun....

Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Další z rubriky

Českobudějovický půlmaraton: závod, ale i plné hotely a utracené miliony

České Budějovice, 9.6.2012, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice FOTO: MF DNES -...

Tisíce běžců a ještě více fanoušků zamíří do Českých Budějovic na sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu. Utratí při něm více...

Začíná sezona na zámcích. Červená Lhota se octne po staletích na suchu

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku.

V duchu šlechtické diplomacie se ponese letošní rok na jihočeských památkách. Návštěvníci se seznámí s Červenou Lhotou,...

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Najdete na iDNES.cz