Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Parkování v Budějovicích podraží. Hodina na náměstí vyjde na 60 korun

  9:03aktualizováno  9:03
MF DNES zjistila, jak vypadá ceník parkování v centru Českých Budějovic podle nového návrhu dopravního podniku a radních města. Náměstí Přemysla Otakara II. se změní v nejdražší zónu N. Zároveň se rozšíří počet ulic, kde za stání zaplatíte.

Možná už od června začnou platit v Českých Budjovicích nové ceny za parkování. Z náměstí Přemysla Otakara II. se stane zóna N, kde první hodina vyjde na 60 korun a každá další na 90 korun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pro delší parkování na náměstí Přemysla Otakara II. by si měli řidiči pomalu začít šetřit drobné do prasátek. Dopravní podnik a budějovičtí radní totiž připravili nový ceník za stání v centru města. A chystají zdražování.

Zřejmě nejvýraznější změnou bude vznik nové zóny N právě pro náměstí, kde je k dispozici 80 míst. Dnes tam člověk zaplatí za první hodinu 30 a za každou další 60 korun.

Jak podraží parkování

Současný stav
Zóna A
za první hodinu 30 Kč,
za každou další 60 Kč

Zóna B
za každou započatou hodinu 10 Kč

Nový návrh
Zóna N (nám. Přemysla Otakara II.)
za první hodinu 60 Kč,
za každou další 90 Kč

Zóna A
za první hodinu 30 Kč,
za každou další 60 Kč

Zóna B
za první hodinu 10 Kč,
za každou další 30 Kč

Město i dopravní podnik, který parkovací systém spravuje, sice navržené částky tají, MF DNES přesto zjistila, že nově to má být už za první hodinu 60 a za každou další dokonce 90 korun.

"Nový ceník jsme prozatím vzali jako rada na vědomí a ještě se bude dopracovávat. Dohodli jsme se, že do rady bude znovu předložen společně s návrhem na rozšíření zóny placeného stání v polovině května," sdělila po jednání radních náměstkyně primátora Ivana Popelová. Podle ní celkové zvýšení cen nebude tak drastické.

Ceny parkovného by po schválení radou mohly začít platit už od června letošního roku. Popelová také potvrdila, že má vzniknout exkluzivní zóna na náměstí Přemysla Otakara II., která bude dražší než okolní ulice.

Například v Kněžské ulici a kolem Černé věže, kde je dnes zóna A, má zůstat parkovné stejné, tedy 30 za první a 60 korun za každou další hodinu.

"Automaty určitě zůstanou nastavené tak, že bude možné zaplatit si stání na 40 či 50 minut tak, aby lidé nemuseli zbytečně utrácet navíc," zdůraznil náměstek primátora Kamil Calta, který má doladění návrhu ceníku o rozšíření zpoplatněných míst na starosti.

Zvýšení je v plánu také pro zónu B, například Senovážné náměstí, parkoviště v ulici Goethova u věznice či Lannovu třídu. První hodina zůstane i nadále deset korun, každá další už však bude stát 30 korun.

Rozšíření v ulici F. A. Gerstnera

Zatím v Českých Budějovicích město zpoplatňuje dohromady 583 míst, i zde by mělo číslo narůst, pokud v květnu radnice schválí návrh na rozšíření.

Magistrát počítá, že parkovací zóny rozšíří v ulici F. A. Gerstnera až k Mánesově a na Pražském předměstí až k Pekárenské. "Změny jsou navržené také na Žižkově třídě kolem PVT," upozornil Calta.

Parkovací dům vyjde na 200 milionů korun a nabídne 150 míst pro veřejnost. O

Parkovací dům vyjde na 200 milionů korun a nabídne 150 míst pro veřejnost. O dalších 150 místech rozhodne investor. Dvacet míst dostane magistrát. Součástí budovy budou i administrativní a komerční prostory.

Už příští rok by mohl být k dispozici parkovací dům vedle vazební věznice, který nabídne pro veřejnost nejméně 150 míst, stál by na rohu ulic Goethova a F. A. Gerstnera, takže lze předpokládat, že spadne pod zónu B.

Naopak už dříve město odmítlo, že by se měnil čas, po který je nutné za místo zaplatit. V současné době je parkoviště zdarma po 18. hodině ve všední den, v sobotu po 13. a v neděli zcela zdarma.

Veškeré případné úpravy musí město probrat také s obyvateli, kteří v místech, kde se plánuje rozšíření zón, žijí. Jedná se o výdej rezidentních a abonentních karet tak, aby mohli místní bez potíží svá vozidla zaparkovat i v budoucnu.

Ročně nyní v Budějovicích na parkovném vyberou kolem 23 milionů korun. Například za listopad 2012 byly výnosy 1 958 000 korun. Část tržeb získá město, část dopravní podnik, který systém spravuje od května 2012.

"Do konce roku jsme z této činnosti zaznamenali tržby ve výši 5,3 milionu korun," doplnil ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Autor:Nejčtenější

Muže z Prachatic, který málem umlátil své štěně, někdo napadl

Ilustrační snímek

Vlnu nevole vzbudilo na internetu v uplynulých dvou dnech video, na kterém čtyřiadvacetiletý mladík z Prachatic týrá...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Mladík v Prachaticích doma málem umlátil štěně, usvědčilo jej video

Mladík brutálně týral psa. Hrozí mu dva roky vězení

Prachatičtí kriminalisté vyšetřují 24letého muže z Prachatic, který brutálně týral svého psa. Usvědčilo jej video,...

Týrané štěně z Prachatic převezli na specializované pracoviště do Prahy

Když se štěně dostalo do péče vimperských veterinářů, mělo otoky hlavy a...

Bezmála 136 tisíc lidí už podepsalo petici, která žádá nejvyšší možný trest pro 24letého muže z Prachatic týrajícího...

Kladno si zahraje o extraligu. V baráži se může objevit i Jágr

Václav Nedorost (vlevo) z Českých Budějovic bojuje s Ladislavem Zikmundem z...

Kladenští hokejisté vyhráli v Českých Budějovicích 5:2, na zápasy semifinálovou sérii získali 4:1 a z prvoligového play...

Další z rubriky

Obyvatelé Rožmberka nechtějí pod hradem elektrárnu, památkářům nevadí

Obyvatelům Rožmberka nad Vltavou vadí plánovaná stavba vodní elektrárny pod...

Většina dospělých obyvatel Rožmberka nad Vltavou včetně šesti ze sedmi místních zastupitelů podepsala petici proti...

Řidič přejel do protisměru, kde čelně boural. Odvezli ho v kritickém stavu

Střet tří automobilů nedaleko Hořic na Šumavě.

V kritickém stavu vezli záchranáři do nemocnice třiadvacetiletého řidiče, který ráno přejel náhle do protisměru a...

Tříhodinová hádka o halu. Část klubů je proti jejímu bourání

Sportovní hala v Českých Budějovicích.

V době, kdy budějovická radnice hledá v soutěži firmu, která má postavit Multifunkční centrum Dlouhá louka za více než...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz