Náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Náměstí Míru v Jindřichově Hradci. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Petice v Jindřichově Hradci. Na proměnu náměstí Míru chtějí místní soutěž

  • 1
Část obyvatel Jindřichova Hradce požaduje po radnici, aby vypsala architektonickou soutěž na obnovu náměstí Míru. Nelíbí se jim, jakým způsobem město vybralo projekt na úpravu tohoto prostranství. Starosta se brání, že vypsání soutěže nebylo nutné.

Na webu města lidé před časem vybírali mezi dvěma návrhy na proměnu náměstí Míru. Ankety se zúčastnilo 967 hlasujících. V únoru rada města rozhodla, že prostor upraví podle studie kanceláře P-atelier.

Vítězný projekt vymezuje pěší zónu pomocí pevných sloupků, řeší parkovací stání, navrhuje nový systém osvětlení, zachovává umístění trojic stromů, které doplňuje o zeleň v kontejnerech. Návrh však bude upravený a doplněný. S definitivním výsledkem proměn město veřejnost seznámí po schůzce s projektantem.

Části obyvatel se ale nelíbí, jak město postupovalo. „Nejdříve jsme sepsali dopis a poslali ho na radnici. Formulovali jsme, co se nám nelíbí, a reakce nepřišla žádná. Po dalším sledování jsme usoudili, že jedinou variantou je petice,“ vysvětlil její iniciátor a umělec Filip Hauser. Společně s ním petici vytvořili student architektury Matěj Šebek a historik umění Martin Vaněk.

Vadí jim neprofesionální, neprůhledný a neetický přístup, jak řešit změnu veřejného prostoru na jednom z nejvýznamnějších míst ve městě. Podle nich měla být vypsána architektonická soutěž.

Mezi podporovateli petice jsou další architekti, sochaři, někteří podnikatelé, ředitel školy či kastelán místního zámku. V současné době má zhruba 400 podpisů. „Do 20. března ji musíme odevzdat, aby se tím mohlo zabývat zastupitelstvo města,“ upřesnil Hauser.

Architekti poslali otevřený dopis

Podle starosty Stanislava Mrvky však není třeba na tento projekt vyhlašovat soutěž. „Všichni o ní mluví, ale neuvědomují si, že peníze mají jít na vybavení. Já se architektonické soutěži nebráním, ale musí mít smysl,“ popsal starosta. Zároveň doplnil, že mu částka nepřipadá tak vysoká na to, aby kvůli ní musela být vypsaná soutěž. Město chce do projektu vložit částku do dvou milionů korun.

Česká komora architektů nápad na soutěž podporuje a na radnici poslala i otevřený dopis, v němž jeden z členů Milan Svoboda upozorňuje na některá pochybení v postupu města. Zájemcům navíc komora nabízí bezplatný servis a poradenství.

„Výhodou soutěže je to, že si zadavatel sám vybere, kdo bude v odborné komisi zasedat. My jen doporučujeme. Důležitá je příprava, protože má vyhlašovatel právo určit to, jak budou návrhy vypadat. Účastníci mají jasně dané podmínky, které musí splnit. V dlouhodobém horizontu se pak investice několikanásobně vrátí,“ tvrdí tisková mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Soutěže si oblíbili v Písku

Zároveň chválí situaci v regionu. „Jižní Čechy patří ke krajům, kde se architektonické soutěže vyhlašují nejčastěji. Opakovaně si ji vyzkoušely Písek či České Budějovice. Očekáváme, že tento trend bude v celé republice pokračovat,“ doplnila Hošková. Loňský rok byl s vypsanými 54 soutěžemi dokonce rekordní.

V Písku vypsali soutěž například kvůli plaveckému bazénu nebo knihovně. „Pokud jde o podobné větší projekty, tak bych to určitě doporučila. U těch menších si myslím, že se náklady prodraží,“ konstatovala starostka Eva Vanžurová. Město také využívá spolupráce s místními architekty prostřednictvím diskuse a studií.

V Českých Budějovicích před nedávnem představili vítěze soutěže o návrh na dostavbu Jihočeské vědecké knihovny. Jedním z porotců byl i Patrik Červák, vedoucí odboru kultury a památkové péče Jihočeského kraje. „Já jsem velice spokojen s návrhy, které se v této soutěži utkaly, a věřím, že pokud se vítězný návrh opravdu postaví, bude spokojená nejen odborná veřejnost,“ konstatoval Červák.