Eduard Zeman jako nový školský ombudsman potvrdil, že ve volenickém sporu by...

Eduard Zeman jako nový školský ombudsman potvrdil, že ve volenickém sporu by mohl hrát první roli mediátora. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

První případ pro školského ombudsmana: spor rodičů s ředitelkou

  • 25
Rodiče dětí ze Základní školy ve Volenicích na Strakonicku se bouří proti ředitelce Věře Brejchové. Tvrdí, že učitelé nevěnují dětem s poruchami učení dostatečnou a individuální péči. Při hodinách na ně prý kantoři křičí a školáci pak chodí domů vystresovaní. Někteří rodiče své děti už přehlásili jinam.

Vedení školy chyby odmítá s tím, že žáci, co odešli, měli výukové či výchovné problémy a rodiče to odmítali uznat. Naopak prý do školy chodí děti z obcí, které spádově patří pod jiné.

Petici za odvolání ředitelky školy Věry Brejchové a její dcery, která je ekonomkou a učitelkou, už podepsalo 236 lidí, část jsou samotní rodiče, část bývalí žáci i lidé z okolí. Případ zřejmě bude vůbec prvním, který bude v Česku řešit nový školský ombudsman. Petice skončí i na školské inspekci.

Jana Sodomková z Katovic vychovává od malička svého vnuka. Kvůli stěhování chlapec navštěvoval školy v Katovicích, v Písku, Strakonicích a následně jej chtěli dát znovu do Katovic, kam se vrátili. Tam ale nebylo místo, tak šel na rok a tři čtvrtě do Volenic.

"Chodili jsme s ním do psychologické poradny, přestal se učit, učitelé na něj v hodinách křičeli a za tři čtvrtě roku přinesl 65 pětek," popisuje Jana Sodomková a ukazuje žákovskou knížku plnou špatných známek.

Její vnuk má poruchu pozornosti s hyperaktivitou, je dyslektik a dysgrafik. Podle posudku vedoucí Pedagogicko-psychologické poradny ve Strakonicích Jitky Hajnové má nízkou úroveň primárních schopností, a potřebuje ve škole individuální přístup.

Ředitelka kritiku odmítá

Další příběh vypráví maminka Helena Faturová, jejíž dcera chodila od první do třetí třídy do Volenic. Od čtvrté navštěvuje katovickou základní školu. "Jako dysgrafička a dyslektička měla mít individuální plán. Nedostala ho a propadala. Dali jsme ji do Katovic, kde k jejím problémům přihlížejí, prospívá a není žádný problém. Jen musí denně cestovat a dřív vstávat," říká Faturová.

Ředitelka Věra Brejchová, která školu vede už 21 let, kritiku odmítá. Tvrdí, že za poslední dobu ze školy odešli jen tři žáci. "Jedna žákyně dostala nedostatečné, ale důvodem bylo, že nechodila do školy a ani nepřišla k opravným zkouškám. Druhý žák měl výchovné problémy a třetí hoch měl problémy i jinde. Ti přestoupili do Katovic, ale k nám naopak chodí děti i z obcí, které nejsou spádové. Třeba ze západních Čech ze Soběšic, Mačic nebo i z Horažďovic," argumentuje ředitelka Brejchová.

Odmítá, že by učitelé opouštěli výuku, na děti byli hrubí nebo žáky někdo trestal či zesměšňoval. "Na škole, kterou vedu, se nic z toho neděje, zvláště to, že by má dcera, která je učitelkou, odcházela z výuky," uvedla ředitelka a dodala, že na děti nikdy nekřičela.

„Za vším jsou spory v obci“

 Do školy dnes chodí 124 žáků, tři z nich mají kvůli svým omezením pedagogické asistenty a dalších asi 10 má diagnostikovány poruchy učení, jako je dysgrafie či dyslexie.

Za ředitelkou stojí ve sporu i zástupce ředitelky Luděk Cimrhanzl. Podle něj je celá kauza jen předvolebním bojem proti starostovi a stojí za ní nevyřešené spory mezi lidmi ve Volenicích. "Jsme v nevýhodě jako malá škola tím, že jsme rukojmí rodičů. Jakmile dojde k prvnímu konfliktu, tak rodič řekne, že dá dítě pryč, a všichni jsme bezbranní. Ve velké škole, kde je plný stav, si to rodič rozmyslí. Pokud by tady byly problémy, tak podnět by měl vzejít od nás od učitelů," komentoval Cimrhanzl.

Petici dostane i školská inspekce

Nespokojení rodiče chtějí petici zaslat i na českobudějovickou školní inspekci. "Jestliže se k nám dostane, určitě ji budeme řešit. Posuzovat se dá písemná dokumentace a záznamy, ale prokazovat chování učitelů k žákům je velice problematické. Zřejmě to bude případ pro nového školního ombudsmana," řekl zástupce ředitelky budějovické inspekce Miroslav Doležal.

Právě nový ombudsman, kterým se stane v polovině září bývalý ministr školství Eduard Zeman, potvrdil, že ve volenickém sporu by mohl hrát první roli mediátora. "Podle toho, jak spor popisujete, by to mohl být první případ, kterým bych se mohl zabývat," řekl MF DNES Zeman.

Jedna z organizátorek petice Marcela Bensch Rejšková potvrdila, že petici obyvatel Zeman určitě dostane. "Obrátíme se i na Ligu lidských práv," řekla Rejšková.

Starosta Volenic Karel Papež vyčkává, jak bude spor pokračovat. Petici, o které budou muset jednat zastupitelé, zatím v ruce nemá. "Celé to na mě působí velmi smutně. Ublíží to škole i Volenicím. Čekám, jestli petici dostaneme na úřad, a svoláme k tomu zastupitelstvo. Problémy ohledně školy byly jako kdekoliv jinde, ale za osm let za mnou nikdo, až na jediné rodiče, nepřišel. Na druhou stranu škola je zateplená a opravená. Tohle mi připadá jako řešení osobních sporů," dodal starosta.