Na tiskové konferenci k oslavám Rožmberského roku vystoupil i samotný Petr Vok v podání Miroslava Mareše.

Na tiskové konferenci k oslavám Rožmberského roku vystoupil i samotný Petr Vok v podání Miroslava Mareše. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Petr Vok je už téměř 400 let po smrti, na Rožmberku si ale připíjel s hejtmanem

  • 0
Do hodovního sálu rožmberského hradu se ve čtvrtek vrátil poslední z rodu Rožmberků Petr Vok. Navštívil totiž veřejné představení největší kulturní a společenské události příštího období -Rožmberského roku 2011. Právě příští rok totiž uplyne 400 let od úmrtí posledního mužského potomka významného rodu Rožmberků Petra Voka.

Poslední z rodu Rožmberků Petr Vok nevěřil svým očím, když spatřil v hodovním sále hradu Rožmberk lidi v podivném oblečení. Ještě víc povytáhl obočí, když se od jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly dověděl, že se píše rok 2010.

"Odpusť, pane, rok 2010 pravíš, ale jeden z nás dvou si dnes příliš truňku přihnul. Vždyť já nedávno ještě se svou chotí pannou Kateřinou Ludanickou na Bechyni svatební veselí strojiti ráčil. A ty mne už do hrobu ukládáš," opáčil muž ve šlechtickém dobovém kostýmu.

Proslulý Rožmberk se symbolicky vrátil na jedno ze svých jihočeských sídel při představení Rožmberského roku 2011. Právě během něj uplyne 400 let od úmrtí posledního mužského potomka významného rodu Rožmberků Petra Voka.

Budějovický Národní památkový ústav spolu s Jihočeským krajem připravují řadu akcí, které mají připomenout proslulý rod, jeho historickou roli i kulturní dílo.

Výstava bude na Pražském hradě i v jízdárně

Velkolepé oslavy odstartuje už letos v prosinci výstava nazvaná Rok růže v Rožmberském paláci na Pražském hradu, kde bude nainstalována až do konce příštího roku. Termín vernisáže nyní kraj ladí se Správou Pražského hradu.

Další výstava v Praze bude otevřena v květnu ve Valdštejnské jízdárně. Tato expozice s názvem Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, je srovnatelná s už uskutečněnými výstavami Rudolf II. a Praha či Karel IV. - Císař z boží milosti.

Na jihu Čech čekají na veřejnost desítky rozmanitých projektů, které připravují města, krajské kulturní organizace i památková sídla.

"Lidé se mohou těšit třeba na nové nastudování nočních prohlídek na hradě Rožmberk, na gastronomické projekty v době tohoto rodu nebo na představení Jihočeského divadla nastudované pro Zlatou Korunu," naznačil krajský radní pro kulturu František Štangl.

Jednou z prvních akcí památkového ústavu bude otevření hradního muzea v Krumlově. "Připravujeme i dokončení obnovy renesanční vily Kratochvíle, společně s Českou poštou vydání řady emisních známek věnovaných Rožmberkům i vydání pamětní mince s Českou národní bankou," řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.