V písecké galerii Sladovna otevřeli v úterý 17. března novou stálou expozici s...

V písecké galerii Sladovna otevřeli v úterý 17. března novou stálou expozici s názvem Pilařiště. Určena je pro děti do šesti let. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Písecká Sladovna nechává děti řádit ve speciální expozici

  • 0
Galerie Sladovna v Písku má dvě novinky v opravené části objektu. Stálou hernu pro děti do šesti let s názvem Pilařiště otevřela v úterý odpoledne. Na dospělé pak čeká Expozice sladovnictví. Město získalo na oba projekty dotace.

Živý prostor, ve kterém si hrají a tvoří děti i dospělí a mohou volně přecházet mezi svými světy. To je cíl písecké Sladovny. Město se snaží rozsáhlý objekt postupně zrekonstruovat. V nově opravené středové části se tak návštěvníkům v úterý v 15 hodin slavnostně otevřela stálá galerie s názvem Pilařiště.

Bude patřit dětem do šesti let. Prostor je rozčleněný velkými tubusy. Některé propojí prolézací had, jeden představuje jeskyni. Nechybí polštáře, zvukové prvky nebo hračky rozvíjející logické uvažování. Skrz expozici by měli malí návštěvníci vnímat výtvarné prostředí a dostávat impulzy k tomu, aby si hráli a zároveň se rozvíjeli.

„S takto malými dětmi jsme zatím neuměli úplně pracovat. Často si hrály v hlavních expozicích, ale chyběl tu prostor určený jen jim. Od Pilařiště očekávám vytvoření solidního zázemí,“ popisuje ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová.

Spolupráce s vídeňským muzeem

Vstup do Pilařiště

Pilařiště je otevřené denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin, vstupné je 60 korun za dítě, rodiče nic neplatí. Na každou prohlídku se zájemci musí objednat, kapacita je 15 dětí.

Proč zvolila název Pilařiště? „Vycházeli jsme z abstraktních věcí Radka Pilaře. Byl to písecký rodák a Sladovna je s ním spojená. Když jsme se začali zabývat pedagogikou pro malé děti, dobře se potkala právě s Pilařem, který si vlastně celý život hrál. Nový prostor tak pracuje s principy, jež používal,“ vysvětluje Dobiášová.

Expozici vytvářela Sladovna ve spolupráci s vídeňským dětským muzeem ZOOM. „Má velice hezkou zónu pro nejmenší. Inspirovala nás a projekt jsem pak nastavovala tak, abychom měli šanci učit se od nich. Pomáhali nám vyvíjet expozici, dávali i spoustu praktických rad,“ doplňuje Dobiášová.

Muzeum ve Vídni navštíví přibližně 120 tisíc lidí za rok, na dětskou expozici přijde zhruba 30 tisíc lidí. Sladovna loni přivítala celkem 40 tisíc lidí.

Otevřením Pilařiště projekt pro nejmenší nekončí. „Expozice je stálá, ale bude se dál vyvíjet. Malými dětmi se budeme zabývat dál,“ dodává ředitelka.

Expozice pro pivní nadšence

Sladovna letos potěší i dospělé, především milovníky piva. Spolu s tradiční akcí Cipískoviště otevře 17. května Expozice sladovnictví. Návštěvníkům ukáže původní funkci budovy. Zároveň vypráví příběh, jak se ze zrna ječmene stane slad a pak pivo.

Zpřístupněním další části Sladovny vznikl labyrint, do kterého nebudou moci vstupovat lidé sami, protože by se mohli ztratit.

„Proto bude s návštěvníky chodit lektor. Provede je prostorem, kde se opravdu slad sušil a namáčel. Expozice ukáže, jak fungovaly stroje a celý proces výroby piva. Dochovaly se kotle, síta, na kterých se slad sušil, a části komínů. Technologie jsme repasovali,“ vysvětluje Dobiášová.

Příjemnou tečkou za taji výroby piva by bylo posezení v hospodě. Vedení Sladovny tento nápad nezavrhuje. „Objekt je velmi veliký, je v něm spousta památkových opatření, která se musí dodržovat. Hospoda by mohla být dole. K tomu se ale musí dodělat celý zbytek objektu. Takže možné by to bylo výhledově, tak do pěti let,“ míní Dobiášová.

Ještě přes měsíc potrvá Stroj času

Obě etapy vyšly na 27,9 milionu korun. „Celková investice do Pilařiště byla 8,7 milionu, z toho dotace z ROP Jihozápad činí 85 procent nákladů. Také na Expozici sladovnictví se nám podařilo získat 15 milionů korun z ROP. Celkové náklady stavby činí včetně všech dodatků 19,3 milionu korun,“ podotkl místostarosta Písku Josef Knot.

Až do 26. dubna hostí Sladovna interaktivní výstavu Stroj času. Projekt vznikl na motivy knihy Historie Evropy od Renáty Fučíkové a Daniely Krolupperové a návštěvníci projdou různými epochami historie.

„Děti, ale i dospělí nastoupí do stroje času, který je teleportuje do historie. Stroj je naprogramován na tyto epochy: pravěk, Keltové, antický Řím, středověk, renesance a 19. a 20. století. Létat časem mohou libovolně, tam a zpátky. Kapitánem stroje času se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel,“ popisuje Dobiášová.

Vstupné na Stroj času je 90 korun pro dospělé, za děti do 15 let zaplatí doprovod 60 korun, rodinná vstupenka vyjde na 230 korun.