Na Písecku lidé volili Schwarzenberga, mecenáše a knížete z Orlíku

  16:11aktualizováno  16:11
Karel Schwarzenberg vyhrál první kolo prezidentských voleb ve většině měst a obcí na Písecku. Místní ho uznávají jako člověka i podnikatele.

V roce 2009 Karel Schwarzenberg pokřtil bílého lva, který se narodil v Parku exotických zvířat ve Dvorci u Borovan. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jinak to tady dopadnout nemohlo. To je nejčastější věta, kterou uslyšíte v Čimelicích a Orlíku nad Vltavou, kde má své panství a největší majetek kandidát na prezidenta a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pravdou je, že těžko o něm budou lidé mluvit jinak, má tu 140 zaměstnanců. Ale když s nimi hovoříte, máte pocit, že opravdu mluví upřímně.

Na podzim roku 2002 zavítal Karel Schwarzenberg na výlov Podkostelního rybníka

Na podzim roku 2002 zavítal Karel Schwarzenberg na výlov Podkostelního rybníka v Putimi.

Karel Schwarzenberg v okolí svého panství získal přes 30 procent hlasů a vyhrál. Například jen v Čimelicích to bylo 34,75 procenta, přičemž druhý Miloš Zeman zde přesvědčil zhruba polovinu - přes 17 procent voličů.

Nejblíže knížeti, který na Písecku vlastní zámek Orlík, deset tisíc hektarů lesů, rybníky, obory a spousty staveb či usedlostí, je Ivan Bambuškar. Ten je už 18 let ředitelem jeho společnosti Orlík nad Vltavou s.r.o.

Panství si až do roku 2007, než se stal senátorem, řídil sám Schwarzenberg. Pak "žezlo" převzal jeho syn Johannes. "Kdybych měl deset hlasů, tak bych mu je dal. Když získali Schwarzenbergové majetek zpět, lidé měli obavy. Ale dnes vědí, že je to mecenáš, vlivný a bohatý člověk, který sponzoruje například dětské domovy v okolí a sám se zajímá i o starosti místních lidí," říká Ivan Bambuškar.

Pomohl komunitě Sananim, která se stará o matky narkomanky

Schwarzenberg je zde skutečně považován za mecenáše a zároveň kolem sebe má přirozenou auru šlechtice. Ostatně on se tak i chová. Jeden příklad za všechny: pomohl komunitě Sananim, která v jeho hospodářských domech vedle barokního loveckého zámečku v Karlově u nedaleké Smetanovy Lhoty zřídila jedinou léčebnu drogově závislých matek s dětmi v zemi.

Kníže jim pronajal na roky dům za symbolický nájem. "Už v polovině 90. let jsme s ním začali spolupracovat. Díky svým zkušenostem ze zahraničí byl tehdy jedním z mála, kdo na narkomany nekoukal skrz prsty. Jeho sociální cítění a pomoc pro nás byla naprosto klíčová. V roce 2002 jsme otevřeli zařízení pro matky s dětmi," říká vedoucí terapeutické komunity Petr Vácha s tím, že Karel Schwarzenberg byl i pro něj jasnou volbou.

"I dnes, když má čas, tak přijede, promluví s klienty a zeptá se, zda něco nepotřebujeme," pochvaluje si spolupráci Vácha.

Také lidé v Orlíku nad Vltavou a Čimelicích mluví o Karlu Schwarzenbergovi kladně. Abyste slyšeli kritiku, musíte zastavit nanejvýš místního opilce před restaurací, aby vám odvyprávěl konspirační teorii, kdo stojí za kterým z kandidátů a jak se česká země dávno dostala do područí "Rusáků, možná Amíků".

"Chleba levnější nebude. Nejsem tak nadšený, abych provolával Karel na Hrad. Prostě má prachy, má majetek," mávne rukou muž na okraji Orlíka nad Vltavou a demonstrativně se napije z láhve piva.

Většinu lidí Karel Schwarzenberg získal na svou stranu proto, že by podle nich byl reprezentativním prezidentem, s místními nikdy neměl spory.

"Lidé tu mají práci, jistotu výdělků a těžko by zde pracovali pro někoho jiného. Továrny tu nejsou, pracovní příležitosti nejblíže v Milevsku nebo Písku. K nám se tu chová slušně, nikdy nebyl povýšený, i já jsem jej volila," říká další z obyvatelek paní Jana.

Nejčtenější

Učitelka z Prachatic vydržela 49 dní ve tmě. Nyní si chce změnit život

Marcela Haspeklová uspořádala ve vimperské kavárně Ve Skále komponovaný večer s...

Zatímco většina lidí si vyzkouší pobyt ve tmě maximálně na týden, prachatická učitelka Marcela Haspeklová vydržela v...

Nadějná zlatovláska. Nástupkyně Neumannové o tetováních i hubnutí

Nadějná česká lyžařka Barbora Havlíčková

Pyšně vyhrnuje rukáv levé ruky. Nic nezakrývá. Naopak vášnivě popisuje příběhy důkladně promyšlených tetování. V...

Při nehodě na Písecku zemřeli čtyři cestující v osobním autě

U Drhovle na Písecku se srazil nákladní vůz s osobním, ve kterém zemřeli muž a...

U Drhovle na Písecku se srazilo nákladní auto s osobním. Při havárii zahynuli čtyři lidé. Tragédie se stala na silnici...

Muž v klubu prohýřil 30 tisíc. Když měl platit, volal na pomoc strážníky

Poslední noční kluby v Dubí bojují po otevření dálnice D8 do Německa o

Říká se, že každá zábava něco stojí, ale návštěvník nočního klubu v Českých Budějovicích si zřejmě myslel opak....

Srážka s kamionem má třetí oběť, mrtvým v autě bylo 17, 19 a 23 let

Při tragické nehodě zemřely v obci Hořice na Šumavě dvě ženy. Dva muže převezl...

Tragická nehoda v Hořicích na Šumavě z úterního večera má třetí oběť. V českobudějovické nemocnici ve středu zemřel...

Další z rubriky

Klíšťat díky vedru a suchu ubylo, ale nakažených lidí je více než loni

Ilustrační snímek

Ačkoli jihočeští vědci nasbírali v letošním horkém a suchém počasí výrazně méně klíšťat pro své výzkumné chovy než...

Dvacetiletý řidič se hnal Budějovicemi téměř stovkou, navíc byl opilý

Ilustrační snímek

Téměř stokilometrovou rychlostí se o víkendu proháněl českobudějovickými ulicemi mladý řidič. Při kontrole navíc...

Cizinec se vydával za hluchoněmého a na ulici žebral od lidí peníze

Ilustrační snímek

Žebráka, který se vydával za hluchoněmého, přistihli v pátek strážníci v Českých Budějovicích. Zjistili, že...

Najdete na iDNES.cz