Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Písecku lidé volili Schwarzenberga, mecenáše a knížete z Orlíku

  16:11aktualizováno  16:11
Karel Schwarzenberg vyhrál první kolo prezidentských voleb ve většině měst a obcí na Písecku. Místní ho uznávají jako člověka i podnikatele.

V roce 2009 Karel Schwarzenberg pokřtil bílého lva, který se narodil v Parku exotických zvířat ve Dvorci u Borovan. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Jinak to tady dopadnout nemohlo. To je nejčastější věta, kterou uslyšíte v Čimelicích a Orlíku nad Vltavou, kde má své panství a největší majetek kandidát na prezidenta a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Pravdou je, že těžko o něm budou lidé mluvit jinak, má tu 140 zaměstnanců. Ale když s nimi hovoříte, máte pocit, že opravdu mluví upřímně.

Na podzim roku 2002 zavítal Karel Schwarzenberg na výlov Podkostelního rybníka

Na podzim roku 2002 zavítal Karel Schwarzenberg na výlov Podkostelního rybníka v Putimi.

Karel Schwarzenberg v okolí svého panství získal přes 30 procent hlasů a vyhrál. Například jen v Čimelicích to bylo 34,75 procenta, přičemž druhý Miloš Zeman zde přesvědčil zhruba polovinu - přes 17 procent voličů.

Nejblíže knížeti, který na Písecku vlastní zámek Orlík, deset tisíc hektarů lesů, rybníky, obory a spousty staveb či usedlostí, je Ivan Bambuškar. Ten je už 18 let ředitelem jeho společnosti Orlík nad Vltavou s.r.o.

Panství si až do roku 2007, než se stal senátorem, řídil sám Schwarzenberg. Pak "žezlo" převzal jeho syn Johannes. "Kdybych měl deset hlasů, tak bych mu je dal. Když získali Schwarzenbergové majetek zpět, lidé měli obavy. Ale dnes vědí, že je to mecenáš, vlivný a bohatý člověk, který sponzoruje například dětské domovy v okolí a sám se zajímá i o starosti místních lidí," říká Ivan Bambuškar.

Pomohl komunitě Sananim, která se stará o matky narkomanky

Schwarzenberg je zde skutečně považován za mecenáše a zároveň kolem sebe má přirozenou auru šlechtice. Ostatně on se tak i chová. Jeden příklad za všechny: pomohl komunitě Sananim, která v jeho hospodářských domech vedle barokního loveckého zámečku v Karlově u nedaleké Smetanovy Lhoty zřídila jedinou léčebnu drogově závislých matek s dětmi v zemi.

Kníže jim pronajal na roky dům za symbolický nájem. "Už v polovině 90. let jsme s ním začali spolupracovat. Díky svým zkušenostem ze zahraničí byl tehdy jedním z mála, kdo na narkomany nekoukal skrz prsty. Jeho sociální cítění a pomoc pro nás byla naprosto klíčová. V roce 2002 jsme otevřeli zařízení pro matky s dětmi," říká vedoucí terapeutické komunity Petr Vácha s tím, že Karel Schwarzenberg byl i pro něj jasnou volbou.

"I dnes, když má čas, tak přijede, promluví s klienty a zeptá se, zda něco nepotřebujeme," pochvaluje si spolupráci Vácha.

Také lidé v Orlíku nad Vltavou a Čimelicích mluví o Karlu Schwarzenbergovi kladně. Abyste slyšeli kritiku, musíte zastavit nanejvýš místního opilce před restaurací, aby vám odvyprávěl konspirační teorii, kdo stojí za kterým z kandidátů a jak se česká země dávno dostala do područí "Rusáků, možná Amíků".

"Chleba levnější nebude. Nejsem tak nadšený, abych provolával Karel na Hrad. Prostě má prachy, má majetek," mávne rukou muž na okraji Orlíka nad Vltavou a demonstrativně se napije z láhve piva.

Většinu lidí Karel Schwarzenberg získal na svou stranu proto, že by podle nich byl reprezentativním prezidentem, s místními nikdy neměl spory.

"Lidé tu mají práci, jistotu výdělků a těžko by zde pracovali pro někoho jiného. Továrny tu nejsou, pracovní příležitosti nejblíže v Milevsku nebo Písku. K nám se tu chová slušně, nikdy nebyl povýšený, i já jsem jej volila," říká další z obyvatelek paní Jana.Nejčtenější

Matka s roční dcerou nedorazila domů z návštěvy, odjela na Slovensko

Ilustrační snímek

Policie na jihu Čech pátrala po 19leté ženě z Písku, která zmizela i s ročním dítětem. Jako pravidelně si v úterý došla...

Lékař osahával a líbal pacientku, policie ho viní z pokusu o znásilnění

Ilustrační snímek

Obyčejná návštěva lékaře se pro ženu z Písecka změnila v boj. Doktor ji podle dosavadního vyšetřování začal osahávat a...Z přístřešku vystartovala doga a pokousala strážníka

Zraněný strážník se bude po kousnutí argentinské dogy léčit několik týdnů.

Ošklivé zranění má po výjezdu k případu strážník táborské městské policie. Do ruky se mu zakousl pes, který se ukrýval...

Na Budějovicku vjel motorkář na přejezdu pod vlak. Nehodu nepřežil

Motorkář nepřežil v sobotu v noci střet s vlakem na přejezdu v katastru Nové...

Na železničním přejezdu na Českobudějovicku vjel o víkendu motorkář přímo před projíždějící vlak. Srážku neměl šanci...

Chýnovská jeskyně láká do chladného nitra hory, voda ji stále zvětšuje

Současná prohlídková trasa Chýnovské jeskyně je dlouhá 260 metrů a převýšení...

Příkré, nerovnoměrně vysoké schody a všudypřítomný chlad. Procházka chodbami Chýnovské jeskyně na Táborsku patří k...

Další z rubriky

Cyklista, který se těžce zranil při pádu na Šumavě, v nemocnici zemřel

Letecká záchranka Jihočeského kraje bude sídlit na armádním letišti v Bechyni.

Senior, který ve středu spadl z kola při sjezdu z Bučiny na Knížecí Pláně na Šumavě, v nemocnici podlehl zraněním....

Matka s roční dcerou nedorazila domů z návštěvy, odjela na Slovensko

Ilustrační snímek

Policie na jihu Čech pátrala po 19leté ženě z Písku, která zmizela i s ročním dítětem. Jako pravidelně si v úterý došla...

Oprava náměstí v Soběslavi finišuje, archeologové našli chlebovou pec

Rekonstrukce náměstí Republiky v Soběslavi (červenec 2018).

V Soběslavi na Táborsku vrcholí rekonstrukce náměstí Republiky. Poslední etapa proměňuje jeho centrální část. Bude tam...

Najdete na iDNES.cz