Ukládání odpadů mimo vyhrazená místa v Písku v ulici Na Pěníku.

Ukládání odpadů mimo vyhrazená místa v Písku v ulici Na Pěníku. | foto: MěÚ Písek

Písek bojuje s nepořádkem, za svoz odpadu možná zaplatí i kojenci

  • 0
Netradiční způsob boje proti černým skládkám zvolila písecká radnice. Zaneřáděná místa fotografuje a snímky umisťuje na internetových stránkách. Město tak chce přimět lidi, aby své okolí udržovali v čistotě. Když to nepomůže, chce radnice likvidaci odpadu zpoplatnit plošně.

"Písek je jedno z mála měst bez plošných poplatků na svoz odpadu. Každý obyvatel si může vybrat, jestli mu bude popelnice vyvážena jednou za týden, nebo za čtrnáct dní. Máme nejnižší poplatky v celém Jihočeském kraji," uvedl vedoucí odboru životního prostředí Miloslav Šatra. 

Plošné zpoplatnění odpadu

V současné chvíli stojí popelnice 960 nebo 1 848 korun ročně podle četnosti svozu. Plošné zpoplatnění by znamenalo, že by každý Písečan platil 500 korun včetně kojenců. Pro čtyřčlennou rodinu by to znamenalo 2 000 ročně.

Jenže to by se teď mohlo změnit. Hodně lidí totiž možnosti výběru zneužívá a popelnici nemá vůbec. Jejich odpadky se pak objevují na ulicích, v křovích nebo příkopech.

Zákon o ochraně osobních údajů neumožňuje zveřejnit seznam lidí, kteří si popelnici neplatí a strážníci jsou na ně většinou krátcí. Pokud je nechytí za ruku, těžko se čin dokazuje. Přesto se, hlavně díky kamerovému systému, někdy podaří nepořádné lidi dopadnout.

"Za poslední dobu jsme zadrželi čtyři. Třem jsme uložili pokutu do tisíce korun, jeden poputuje ke správnímu řízení, kde jsou pokuty vyšší," upozornil šéf městské policie Jan Liška.

Město zatím na webu vyvěsilo prvních 15 fotek, které ukazují místa zaneřáděná odpadky, a hned to přineslo své ovoce. "Volali nám lidi, že si to už uklidili, nebo že dokonce viděli, kdo tam odpad nechal. Už jsme si dotyčné pozvali k vysvětlení," pochválil si Šatra nový nástroj na nepořádníky. 

Likvidace černých skládek stojí statisíce

Častá výmluva dopadených je, že nemají odpad, jako nábytek, televizory a jiné, kam dát. Podle Šatry je to nesmysl. V Písku je osm sběrných dvorů. Pro městské služby, které svoz odpadu zajišťují, znamená likvidace černých skládek velké výdaje navíc. Jsou to statisíce korun ročně. Město proto hrozí, že likvidaci odpadu zpoplatní plošně.  

Zatím fotky nepořádku pořizují zaměstnanci odboru životního prostředí a strážníci. Snímky mohou poslat i občané, buď přímo na e-mail odboru životního prostředí, nebo na podatelnu městského úřadu.